Poušť

Obecné charakteristiky

Poušť je přirozenou zónou charakterizovanou plochým povrchem, náklonností nebo absencí flóry a specifickou faunou.

Hlavní znamení polosuper a pouštních zemí je sucho. K vypracování, vyprahlé, zóny zahrnují půdu, kde život lidí, rostlin a zvířat zcela záleží na tom. Arida země se stávají téměř třetinou všech sushi planety.

Úleva pouštní zóny je velmi rozmanitá - komplexní vysočina, drobné a ostrovní hory, zásobníky, starobylé říční údolky a uzavřené deprese laservisy. Nejběžnější elistická forma úlevy, která byla vytvořena pod akcí větru.

Sedimenty v poušti jsou velmi vzácné, ale jejich počet může být jiné. Podle různých zdrojů mohou opustit 160, 250 nebo dokonce 300 mm ročně, někdy mohou být ještě vyšší.

Nejznámější písečná poušť - cukr (největší písečná poušť v oblasti), která zabírá celou severní část afrického kontinentu. V blízkosti polo-pouštní pouště, také související s extrémní krajiny.

Všechny pouště zabírají více než 16,5 milionu. km² (kromě antarktidy), nebo asi 11% povrchu sushi. S Antarktidou více než 20%.

Obecné charakteristiky

Klasifikace pouště

Pouště jsou distribuovány v mírném pásu severní polokoule, subtropických a tropických pásů severních a jižních hemisfér. Charakterizované podmínkami vlhkosti (roční množství srážek je menší než 200 mm, v oblastech ECStaride - méně než 50 mm a v některých pouštích nejsou žádné desetiletí).

V úlevě - komplexní kombinace Nagra, malých a ostrovních hor se konstrukčními zásobníky, starobylé řeky údolí a uzavřené laketrie. .

Jak vznikají pouště?

Pouštní zóna na mapě světa

Především území pouště DePlex, někdy tranzitní řeky (Syrdarya, Amudarya, Neil, Juanhe a další) se protínají - spousta sušení jezer a řek, často mění jejich obrysy a velikosti (Lobnor, Chad, Air), jsou charakterizovány periodicky sušené vodní toky. Podzemní voda často mineralizována.

. Zeleninový kryt je vyřešen (vzdálenost mezi sousedními rostlinami z několika desítek cm. až několik metrů nebo více) a obvykle pokrývá méně než 50% půdního povrchu - v podmínkách expedice je téměř chybí.

Písečné pouště jsou obývány z rostlin především ostnatým keřů, od zvířat - plazů a malých stepních zvířat. V písčitých pouštích nad místy výskytu podzemní vody jsou oázy - "ostrovy" s hustou vegetací a nádrže. Sněhové pouště se zaměřují především pro polární kruhy a jsou obývány zvířaty, která jsou odolná vůči zimu.

Klasifikace pouště

Zvláštnosti

Rozlišovat písčité, kamenité, hlíny, poušť solné marsh.

Samostatně, arktické pouště (ENG. Polární poušť) v Antarktidě a Arktidě. Mohou být zasněžené a plástev (suché).

Přírodní zóna arktické pouště se nachází nad 75 ° severní zeměpisné šířky a přilehlých severního pólu Země. Zahrnuje celkovou plochu více než 100 tisíc km². Arktická poušť pokrývá Grónsko, severní pól a několik ostrovů, z nichž mnohé jsou obývány lidmi a zvířaty.
Náměstí zasněžené pouště je více než 99% celé oblasti arktické pouště. Obchodní (suché) pouště jsou suché údolí mcmarto. . km² (méně než 0,06% ze 14,1 milionu. Km² z celkové rozlohy Antarktidy).

A v Rusku jsou pouští

Arktická poušť

Katabatické větry (proudí studeného vzduchu, nasměrované po svazích zemského povrchu, vyplývající z chladicího vzduchu na ledovci a neuvěřitelně kvůli větší gravitaci dolů) způsobují odpařování vlhkosti. Díky tomu jsou údolí jsou prakticky prosté ledu a sněhu asi 8 milionů. roky.

Povahou půd a půd:

 • Sandy-na volné sedimenty starobylých aleaviálních plánů;
 • Luxusní - na spojených sedimentech podlahového plání;
 • Suglinic- na slabých rob4bbonátových potahových linkách rovin;
 • Clay Tactful- na podzemních pláních a ve starověkých delta řekách;
 • Clay- na nížinové složené sádrné Marlamles a jíly,
 • Oblázkové a písčité oblázkové náhorní plošiny a podloží;
 • Rubblystone Gypsy-na náhorní plošiny a mladé podskupiny;
 • Stony- na nížinném a malém měřítku;
 • SolonChak - v sazačích sazenstev reliéfu a pobřeží moře.

Kde je písek nahrazen ledem

Solonchaki v poušti Atacama (Chile)

Podle dynamiky srážení:

 • Pobřeží - rozvíjet se, kde se přiblížily studené mořské proudy (Namib, Atakama) horkými pobřeží: srážení není téměř život, resp.
 • Centrální asijský typ (GOBI, BetPak Dala): Rychlost srážení je přibližně konstantní v průběhu roku - a proto je život zde celý rok, ale je to sotva teplý.
 • Středomořský typ (cukr, kara-kuma, velká písečná poušť v Austrálii): Zde jsou srážení stejně jako v předchozím typu, ale pouze oni jsou nalil jednou, za dva nebo tři týdny, tam je stručný a rychlý kvetoucí Život (řada efemerů), který pak jde do latentního státu - až do příštího roku.

Jak vznikají pouště?

Nejvíce suchých pouštin na světě

Příčiny tvorby pouští mohou být odlišné: malé množství srážení a teploty, velmi silné vyčerpání půdy, silné salinizace prostředí sopečných plynů nebo párů z rostlin nebo nadměrných pastvin a jiných forem lidské činnosti. Přírodní pouštní zóny extrémně suché s negativní vodou. Může to být zóny, neustále nebo dočasně velmi horké, místy, někdy mnoho let, zcela bez deště, kde průměrná teplota po dobu několika měsíců přesahuje 30 ° C, ale ne více než 50 °, která se nachází hlavně mezi 15 ° a 30 °. 35 °) Severní šířka a jih.

Historická zkušenost ukazují, že degradace přírodního prostředí v důsledku zničení lesů došlo v takové sekvenci: Odlesňování - Vznik Savannah - desertifikace. Několik tisíciletí předtím, cukr vznikl na místě Savanna, a dokonce i dřívější lesy byly významnou součástí tohoto území.

Desertifikace - konečná fáze zničení půdy. Po uříznutí lesa se klima mění, hloubka sladké vody se děje, začne erozi, a pak mává půdou. V XX století se desertifikace stala globálním problémem. .

8 Nejvíce neobvyklé planetové pouště

Poušť

Hrozba desertifikace je nyní v jednom stupni nebo jiné postihuje 150 států. Pokud se vyvíjí s moderním tempem, 600-700 milionů lidí je pod hrozbou přesídlení - sedmá část obyvatel země bude. Vyprahlé pozemky, které jsou ohroženy přijít poušť, nyní dodávají maso, vlnu, bavlnu, obilí. Tyto pozemky mají značný potenciál pro další rozvoj zemědělské produkce. Jejich ztráta otočí další tragédii pro lidstvo. Je třeba zastavit urážlivou poušť.

Desertifikační proces se dotkl na území naší země. Je pozorován v Kazachstánu, v prostých oblastech Střední Asie, na území Kalmykie. Hlavním důvodem je nesprávná země zemědělství: rozpadající se suché stepi, špatně koncipované zavlažování, nedostatek ochranného lesního kabátu. V současné době se meziroční nárůst polo-pouštních čtverců v řadě oblastí naší země dosáhne 10 procent. Skutečný rozsah tohoto procesu se nyní začal vyjasnit pomocí satelitních pozorování.

Zajímavá fakta o pouštích

Desertifikace regionu ARAL

Zvláštnosti

Úleva

Pečená pouštní úleva se vyznačuje velkým odrůdou. Pouze některé z nich jsou zcela pokryty písky. Povrch druhých se skládá z kamenů, oblázků a jiných plemen. Pouště jsou prakticky otevřené k povětrnostním vlivům. Silné větry vyzvednou malé fragmenty kamenů z povrchu a hodit je na skály. Nejintenzivnější erozi se projevuje na samotném povrchu, kde jsou větry hozeny na skalách většina z celého písku a kamenů.

V písčitých pouštích, větry nosit písek přes povrch, tvořící vlnovité kapky - duny. Tvar duny závisí na směru větru a velikosti pískových částic. Nejčastější forma Dunes - Verakhan. Verakhans mají tvar půlměsíce. Jsou tvořeny v poušti, kde vítr vyhodí v každém směru. Poslanci se pohybují pomalu a písek spát skrze jejich vrcholy. Výška je může dosáhnout 30m.

Poušť

V poušti

Hřebenové duny jsou dlouhé pískové hřebeny tvořené větrem, které foukají na obou stranách. Mohou mít délku až 100 km a výšku až do 100 m.

Teplota

Během dne může teplota v poušti vzrůst na 52 ° C, protože v atmosféře nejsou žádné mraky a nic chrání povrch před slunečním zářením. Podzemí je mnohem chladnější, a proto většina zvířat se schovává v odpoledních hodinách z tepla v hlubokém nora. V noci je teplota velmi rychle snížena v důsledku nedostatku mraků, zpoždění emitovaného tepla. Happy Fox FENISK se skrývá z tepla v hluboké díře. Ona loví v noci, když je cool. Pod kůží velkých uší, lišky procházejí krevní cévy. Chůze po nich, přístřeší je chlazen, zdůrazňující teplo do vzduchu. To snižuje tělesnou teplotu zvířete.

Déšť v poušti

Poušť

Ačkoli v horkých pouštích jsou malé deště, existují velmi silné sprchy občas, po kterém není voda absorbována do půdy, a rychle proudí přes povrch, umýt oblázky a částice půdy v suchých kanálech z ní - Wadi.

Semena některých rostlin v pouštích mohou létat v půdě mnoho měsíců a ještě roky. Po dešti se velmi rychle vyhynou, květina, dávají semena a pak zemřou, když se podmínky stanou nesnesitelnými. Mnoho rostlin v pouštích má rozvětvený kořenový systém, který absorbuje vlhkost hluboko ze země. Listy v takových rostlinách jsou velmi malé, aby se minimalizovaly odpařování vlhkosti z jejich povrchu. CACTI, forma, která vám umožní minimalizovat odpařování, pokryté ostrými trny, nejsou jim dovoleno emplorict. Během deště Cacti absorbuje vodu šťavnaté maso.

Tropická pouště Flora

Poušť

Primitivní půdy tropických pouští jsou velmi špatné humus a servery jsou vytvořeny v relativně vlhkých oblastech. Půdní kryt v tropických pouštích je obvykle nepřítomný. Rozsáhlé prostory jsou pokryty písky nebo stěrače sutin a oblázky, na povrchu, na kterém je tvořena charakteristická lesklá tmavá kůrka, tzv. Pouštní opálení, chránící horniny z rychlého zvětrávání a zničení.

Pouze rostliny mohou růst v pouštích, schopné vyvíjet sucho a vysoké teploty v extrémních podmínkách. Existuje mnoho xerofytů, efemerů a efemeroidů, které nejsou tvořeny uzavřeným vegetačním krytem, ​​neobvyklé keře a polo-oddělení typu "Válcovací pole". V písčitých pouštích Asie jsou šlechtické keře časté (bílý Saksaul, písečná Acacia), v Americe a Africe jsou běžnými sukulenty (kaktusy, Agaves, Aloe atd.). Různé dřevo a sláty jsou charakteristické pro clay pouště. Hamada, na první pohled, bez vegetace, také zeleninový kryt - lišejníky.

Kde je podzemní voda vhodný blízko povrchu, jsou tam oázy. Největší z nich je v říčních údolích. Zde vyvíjí zavlažované zemědělství a zahradnictví, bavlnu, pšenice, ječmen, cukrové třtiny, Olivy a další jsou kultivovány. V arabských a severoafrických pouštích roste palmová palma - krásný, štíhlý strom s výškou až 30 m. Její živina ovoce data jíst syrové, vařit, smažit a plést. Jídlo Ledviny se používají, květinové palmy - palmové zelí, stejně jako mírnější jádro mladých palem.

Fauna tropická poušť

Poušť

Horké a extrémně suché klima tropických pouští extrémní pro živé organismy. Zvířata žijící na těchto místech se však podařilo přizpůsobit se těmto podmínkám. Nemusí pít po dlouhou dobu a překonat obrovské vzdálenosti při hledání vody. V nejteplejší sezóně roku v tropických pouštích, mnoho bezobratlých spadne do anabiózy a plazů a hlodavců - v hibernaci. Některá zvířata jsou prováděna téměř celý život pod zemí a nešťastné a nejvíce druhů ptáků migrovat z horkých regionů na letní období. Mnoho divočiny zvířata vede noční život. Od jejich otvorů se plazí pouze na krátkou dobu mezi nočním chladem a hořením denního tepla, a některá zvířata ve dne se schovávají ve stínu keřů nebo stoupání na vysokých větvích, daleko od horké pozemky.

V tropických pouštích, TUSHKARS, ramena, sekačky, hypády, gepardi, pouštní kočky, miniaturní chanterelles jsou reprezentovány antilopy, kachny, horské bary - drůbeží - s kluzištěmi, fritézkami. V pouštích hodně plazů (gecko, ještěrky, hady), pavouk ve tvaru pavouk a hmyz (Chernotelki brouci, Phalanxes, Scorpions).

Single-točivý velbloud (Driedard) pro vytrvalost a spolehlivost se často nazývají "pouštní loď". Dříve Drromedar zemřel pouze v suchých oblastech Blízkého východu, severní Indie a severní Afriky, ale později byly v centrální Austrálii dovezeni. Hnědé nebo písčité šedé dromedary váží od 300 do 690 kg a dosáhnou výšky 2 m, někdy existují černé a bílé jedince. Dromedar má dlouhý zakřivený krk, úzké prsa a jediný hrb, skládající se z mastných sedimentů - zásoby potravin -. z geoglobus.Ru. Velikost hrbu se liší v závislosti na počtu potravin a sezóny. . Chcete-li zachránit zásoby vody, potřebuje sůl.

Poušť

Camel Hoofs jsou dokonale přizpůsobeny pro pohyb v píscích a tlusté rty umožňují zvířeti jíst i ostnatné rostliny. Obvykle, Domedars žijí s rodinnými skupinami 20 jedinců: jeden muž, jeden nebo více žen a jejich potomků. Na Dispeburites v zimě se narodí jeden mládě, během prvního roku života je velmi rychle získáván. Single-spálené velbloudi žijí 40-50 let.

Typické pouštní ptáky - dlouhá a ostrá hubená křídla přizpůsobená rychlému letu. Krmnou na semena bylin a keřů a přicházejí na vodu, mokré basové peří mají speciální strukturu. V Zobu a mokré peří Rybki Transfer Water Chicks. Hnízdo Ryabki je uspořádáno na Zemi, rodiče se snaží dosáhnout 3 čekající vejce.

. Legrační zvířata s dlouhými zadními nohami a krátkými "rukojetí" připomínají miniaturní klokan. Jejich měkká tlustá kožešina malovaná v barvě písku. Z jejich mělké, obtížné rozvětvené otvory s více výnosy, Tuccans vyjdou s nástupem temnoty. V dlouhých zadních nohách skočí při hledání potravy, rozvíjející se rychlost až 50 km / h. Zvířata krmí hlavně zeleninová jídla, ale nezanedbávají hmyz a padalé.

A v Rusku jsou pouští

Poušť

Zpravidla při zmínce o poušti, cukr, Kalahari a Gobi přijdou na mysl, a ne každý si myslí, že v takových okamžicích o Rusku. Většinou je rodná půda spojena s Taigy a nekonečné zasněžené expanze. Tento fenomén však není pro naši zemi zcela cizinec. Poušť v Rusku je v květinovém světě mnohem bohatší než zastoupení. Nevěří? Čteme dál! Dostatečně dost, jeden z ruských pouští se šíří pouze 800 km od hlavního města. Artined-don písky - to je přesně název místní pustiny. Většina tohoto území je pokryta písečnými policemi, které zůstanou od doby ledového období Don.

Rostliny Deseje Ruska činí toto území opravdu jedinečné v jeho druhu - břízy keře natažený mezi písečnými chybami, černou olše a osika rostou. Seznamte se zde Juniper, zvláštní druh Sabelnik a hrubé. Existují saxauly běžné v pouštních oblastech po celém světě. Na jaře, četné tulipány vzkvétají v konkrétních mokrých oblastech a drsná příroda se změní na současnou přehlídku barev a odstínů. Je to oni, kteří mohou být nazýván nejvýraznějším důrazem mezi pouštní jaro.

Nebezpečná zvířata zde nejsou prakticky nenašena zde. Nejběžnější zástupci ruské pouštní fauny jsou gofy a tushkars. Větších zvířat v této oblasti jsou Saigas a počet ptačí druhy zde je skutečně obrovský.

Kde je písek nahrazen ledem

Poušť

Všimněte si, že poušť v Rusku není jen tsimlyan a klenuté-don písky. Tato území zahrnují arktické pustiny, kde je teplo nahrazeno mrazem. . Pouze uprostřed léta jsou bílé vyprázdnění transformovány mimo uznání - mechy a lišejníky získají nové zbarvení, tvoří zelené koberce. Z a některé typy obilovin dělají svou cestu z půdy.

. Některé z nebeské modré pomněnky a načechraný bílý yagel. Ice, drsná poušť se změní na toto období v reálném úžasném světě, kde krása a rezavé života soutěží s nízkými teplotami a silnými větrem. Mnohem více pozoruhodnější rozmanitost fauny arktických podložek - walroges, těsnění a bílých medvědů sousedí zde s obrovským počtem druhů ptáků, jelenů, kaluživů a bílých.

Nejvíce suchých pouštin na světě

Suché pouště v Antarktidě

Poušť

Suché údolí antarktidy lze považovat za suché místo planety, protože na těchto místech nebylo žádné srážení více než dva miliony let. Suché údolí zahrnují takové údolí jako Victoria, Taylor a Wright. Nacházejí se v blízkosti stránky McMordo. Tato poušť Antarktida není pokryta ledem, jeho oblast je asi osm tisíc čtverečních kilometrů.

Příčiny suchosti v katabatických větrech. Oni foukují rychlostí nejméně tři sta dvacet kilometrů za hodinu, což je maximální rychlost větru na planetě. Je to vítr a odpařuje veškerou vlhkost. Téměř osm milionů let údolí zůstává bez sněhu a ledu. Suché údolí - hlídané obzvláště cenné zóny, kde je velmi výhodné provádět jiný druh výzkumu.

Podle přírodních podmínek jsou tyto údolí blízko podmínek Marsu. Tato podobnost používá NASA pro testování.

Na území údolí je jezero formy a řeky Onyx. Voda z jezera je extrémně slané a překračuje počet solí i vody mrtvého moře. Zvířecí svět v suchých údolích je extrémně chudý, navzdory úplné absenci ledu a sněhové pokrývky. Je spojen jen se zvýšenou suchostí, protože zvířata jsou těžké přežít.

Nejvíce suchých míst Eurasie

Poušť

Bil

Na území Eurasie existuje několik pouštin. Nachází se ve střední, střední Asii, Kazachstánu. V Kazachstánu, nejslavnější pouště - Plateau Ustyurt, Betpak Dala, Kyzylkum, Mojuncum, Prielal Karakuma. Pouštní rozloze Kazachstánu jsou opravdu obrovské. Zvířecí svět je reprezentován kartami, zmije, šedými varranány a Jeyrany. Ve střední Asii můžete přidělit písečnou poušť na taktopu. Je uznáván jako největší světový, s jeho podmínkami - jeden z nejzávažnějších. Známý dzungary poušť, pouštní alashan a gobi. V poušti Střední Asie, chladné zimy s maximálním srážením v létě.

Ve střední Asii se obrovské oblasti zabývají pouští, je extrémně suché a extrémně horké klima. Mohou být připsány jižní pouště, které jsou pokračováním v severní afrických pouštin a pouštin Malaya Asie. Největší centrální asijské pouště jsou doodle a kyzylkum. Zbytek je mnohem menší.

Nejžhavější poušť v Indii

Poušť

Jeden z nejvýznamnějších v Indii a nejkrytější poušť světa je poušť dehtu. Ona se nachází v indickém státě Rajasthan. Podnebí pouštního dehtu nemůže být nazýváno drsným, je to živý eco-systém.

Pouštní dehet obývaných zvířaty. Často zástupci - Indická gazelle, Reed Cat, Nilga Antilope, Shakaly a Lisers. Vzhledem k nízké populaci pouštních expanzí mají zvířata možnost žít v prostředí přirozeného prostředí. Obvyklá věc, která se schází, je prehistorický vzhled ještěrek, kámen krysí, zmije a písečných lodí. Je překvapující, že na místě pouštního dehtu za posledních dvě stě osmdesát milionů let bylo čtyři roky.

V oblasti obce se Akal zachoval zkamenělé stromy, které jsou zbytky kapradin a lesů, které rostly na těchto místech asi sto osmdesát milionů let. Jeden z největších zkamenělých stromů v obvodu a půl metru, a téměř sedm metrů dlouhý.

8 Nejvíce neobvyklé planetové pouště

jeden. Poušť s laguny - Lensois Maraniensis, Brazílie

Poušť

Je těžké uvěřit, ale tato poušť, která se rozprostírá v národním parku ve státě Maranyan v Brazílii, plné Lagun. . Laguny sami, kde ryby žijí, želvy a měkkýši mohou být viděny pouze po zimě a před výskytem léta.

2. Barevná poušť, USA

Poušť

Barevná poušť v Arizoně v USA je rozloze kopců, plochých a individuálních nadmořských výšek se strmými svahy. Jedná se o suchou zeminu s vzácnou vegetací, která silně podstoupila erozi. Jméno "Color Desert" se týká různých barevných vrstev sedimentárních skal, které jsou viditelné na pozadí této drsné krajiny. Barevný pouštní úleva je často porovnána s vícebarevnými vrstvami dortu. Rozmanitost odstínů pískovců a argilitidových vrstev je výsledkem obsahu různých minerálních látek v sedimentárních horninách a při jaké rychlosti byly uloženy.

3. Nejmenší poušť na světě - pouštní Karkross, Kanada

Poušť

Pouštní karcés ve stavu Yukonu se nazývá nejmenší poušť na světě. Suché klima a vítr vytvořily písečné duny zde a přispěly k růstu vzácné vegetace, který je přizpůsoben životnímu prostředí. Velikost pouštního kakrosu je asi 2,6 kV. Km.

4. Největší sádrová poušť - bílé písky, USA

Poušť

Se stárl přímo v centru bazénu Tularov, je jedním z největších přírodních divů Nového Mexika v USA - blikající písky sádrové pouště. Duny pokrývají asi 712 m2. Km pozemku, což činí tuto poušti největší sádrovou poušť na světě. Na rozdíl od jiných pouští, zde je písek opravdu vychladnout na dotek v důsledku velkého odpařování a vlhkosti na povrchu a skutečnost, že písky jsou s větší pravděpodobností odraženy než solární paprsky absorbovat.

5. Černá poušť, Egypt

Poušť

Černá poušť je oblast, kde jsou sopečné kopce pokryty dostatkem malých černých oblázků. Oblázky leží na vrcholu oranžově hnědé země, a proto poušť není zcela černá. Mávání jednomu z vrcholů mnoha kopců, můžete obdivovat nepopsatelné scenérie skládající se z mnoha stejných krásných ponurých kopců. Nicméně, to stojí za to připomenout, že černá poušť je poušť a tam nejsou žádné vybavení.

6. Největší solná poušť - Solonchak Uyuni, Bolívie

Poušť

Tato poušť, která se nachází v Bolívii, může výrazně změnit váš pouštní nápad. Ve skutečnosti je to sušené solné jezero, jehož úleva je naprosto plochá, a to je tak velké a transparentní, že se zdá, že obloha se odráží, vytváří krajinu různých odstínů modré. Dalším atraktivním aspektem této pouště je řada vícebarevných jezer, které získaly jejich barvu kvůli různým minerálům.

SolonChak Uyuni je největší mokrý fyziologický roztok, který rozšiřuje 10,582 m2. Km. Solonchak obsahuje velké množství sodíku, draselného, ​​lithia, hořčíku, hořčíku, stejně jako boras. Podle některých odhadů obsahuje asi 10 miliard tun soli, z nichž přibližně 25 000 tun je těženo ročně.

7. Zasněžená poušť - Takla maka, Čína

Poušť

Tacla Makan je jedním z největších písečných pouští na světě, je 15. v seznamu největších nepolárních pouštin. Rozšiřuje 270 000 metrů čtverečních. KM Povodí řeka Tarim, jeho délka je 1000 km a šířka je 400 km. Z severní a jižní hrany překračuje dvě větve hedvábné cesty, ke kterému cestující obvykle snažili vyhnout se suchému pustině.

V roce 2008, v největší poušti Číny, největší sněžení bylo pozorováno, a nejnižší teploty byly zaznamenány po 11 dnech nepřetržitého sněžení.

osm. Red Písečná poušť - poušť Simpson, Austrálie

Poušť

Umístil v Austrálii, poušť Simpson je stávkující s krásou díky červeným písečným dunám.

Dalším atraktivním aspektem je, že zde jsou nejrozšířenější paralelní duny na planetě. Nejznámější duna je duna velká červená, jehož výška dosáhne 40 m.

Ačkoli tam je docela drsné klima, rostlina spinifex roste zde, který opravuje sypký písek a je stanovištěm pro 180 druhů ptáků, stejně jako ještěrky a ticho.

Zajímavá fakta o pouštích

 • Pouští zabírají asi jeden pátý povrch sushi na Zemi a polovina této oblasti padá na suchou poušť Antarktidy.
 • V poušti cukru jednou zaznamenal teplotu vzduchu v + 58 stupňů.
 • V písčité poušti je den velmi horký a v noci je zima, někdy dokonce vypadne.
 • V grilovaném písku v poušti můžete zcela vychovat kuřecí vejce.
 • V poušti se narodí prachové bouře. Zejména z těchto přírodních katastrof jdou do Austrálie.
 • Pouště se neustále pohybují, duny se pohybují v průměru rychlostí 7-10 metrů ročně.
 • Některé duny v písčitých pouštích dosahuje dvě stěho tři sta metrů na výšku.
 • Největší poušť na světě je cukr se nachází v Africe, jeho oblast přesahuje 9 milionů čtverečních kilometrů, což je jen o něco méně než oblast Spojených států.Mimochodem, vědci tvrdí, že jakmile je území, kde se cuker nyní nachází, byly velmi úrodné.
 • Solární energie, která se odehrává pouště Sahara, by mohla být hladce schopna poskytovat dodávku energie všechny země v Evropě.
 • Existují pouští na jiných planetách, například na Marsu.
 • Miráže jsou v pouštích všech typů odpoledne, kdy je podkladový povrch stejně nejvíce a různé vrstvy vzduchu jsou vytvořeny po hustotě. Refrakted solární paprsky vytvářejí různé bizarní obrázky. Existuje mirage a brzy ráno, pokud je vzduch nasycený prachovými částicemi.