Levandule

Šíření

Šíření

Levandule je distribuován v Evropě, zejména na Ukrajině, v Rusku, vyskytuje na Kanárských ostrovech, v Indii a Arábii, na severu a východní části Afriky. Homeland Levender zvážit pobřeží Středozemního moře. Ve volné přírodě rostoucí na svazích Skalnatých horských systémů. Kulturní odrůdy levandule rostou v evropských zemích, tropech a subtropů.

Levandulový květ - popis

Levandule - dlouhodobý stálezelený keř s nýtovaným kořenem, opouštět v hloubce 2 metrů, četné v dolní části úniků dosahujících ve výšce 60 cm, protilehlých sedacích lineárních stříbrných listů s mírným krmením a voňavým Modré nebo modré květy shromážděné v nasekaných vstřikovaných květinách 6-10 kusů v mumlanech.

Květinky jsou tvořeny na vrcholcích bez lehkého stonku. Levandule Bloom začíná ve druhé polovině léta. Levandule - vynikající med. Levandule Semena se správným skladováním je schopna udržet klíčivost po mnoho let. Levandule je příbuzný takových kultur, jako je Medisop, bazalka, máta, melissa, matka, dušená muž, mudrc a rozmarýnu.

Typy a odrůdy levandule

V kultuře, pouze takové typy levandule rostou jako úzký-zděný (anglický) a francouzský levandule, je také široký. Ale protože tam jsou další levandulové druhy vhodné v kultuře v kultuře, nabízíme Vám jejich popis. Tak:

Anglický levandule

Levandulový květ - popis

Tento druh je nejoblíbenější a distribuovaný. Rozlišovací prvek druhu - úzké listy a květenství ve formě hrotů. Anglický levandule je dokonale přizpůsoben klimatickým podmínkám středního pásu Ruska. S těžkými mrazy je transplantováno z otevřené půdy ke skleníku.

Květiny raději rostou následujícíBritské levandule odrůdy v zahradě:

 • Alba se vyznačuje květenství bílých a roste až do výše 50 cm;
 • "Rosea" dosáhne výšky 40 cm a má purulentní růžové květy;
 • "Mansted" roste až do 40 cm, s květinou jasně modrého odstínu;
 • "HIDURUTO BLUE" - nízký keř 40 cm, s květencescencí Lila-barevné;
 • "Hidcut Jintu" roste až do 60 cm a vypadá docela kompaktní v zahradě.

Francouzský levandule

Typy a odrůdy levandule

Výrazný rys francouzského levandule z anglického levandule - široké listy a zkrácené květenství. Tento typ je náročný péče. Nízké teploty tolerují špatně, proto se pěstuje hlavně na zdobení domů.

NejznámějšíFrancouzské odrůdy levandule:

 • Yello Vale má květenství Dark-Lila a sepřísy malinové barvy a listy žlutozelené;
 • "Rigální Splandour" se vyznačuje tmavým listovým stínem květenství;
 • "Rocky Road" má velké purulentní modré květy;
 • "Diadém" také s velkými květy modravého odstínu a braclovy - béžové;
 • Helmsday má květiny, které kombinují lilac a burgundské tóny.

Chovatelé jsou chováni a další krásné odrůdy, které mohou být vysazeny, ale nejsou tak často používány.

Holandské levandule (hybridy)

Rostoucí

Holandský levandule zahrnuje širokou skupinu reprezentovanou hybridy různých barev. Hlavní funkce - ostrá vůně. Jsou ve výklenku mezi anglicky a jinými druhy.

Tento velký velký keř, který má úzké stříbřité listy a velké prodloužené květiny na prodloužených květech. Květiny jsou docela těžké, takže květiny jsou nakloněny pod nimi. Začíná kvést v polovině léta.

Slavných třídHybridní levandule patří:

 • "Arabský rytíř" má květy tmavě-lila a tmavě modré barvy;
 • "Sojoví" má květy světelné barvy;
 • "Grosso" - keř s velkými květy Lila-lila;
 • Richard Grey - malý keř s tmavě fialovými květy.

Zubní levandule

Ozubený levandule představil svět Středozemního moře. Tato rostlina je tepelně milující a elegantní. Vyřízl a velmi jemné listy stříbrného odstínu, velkých a vonných květin, které kvetou v polovině léta. Jemný levandule se bojí zima. Nejznámější odrůdou je "královská korunec", která má květenství lila barvy.

Rostoucí

Květinový chov

Jaké podmínky jsou požadovány

Pěstovat zdravou krásnou kulturu domu, potřebuje vytvořit určité podmínky. Jejich správná volba a ovlivní další rozvoj květiny.

Levandule vyžaduje čerstvý vzduch, a proto místnost, kde se nachází, musí být pravidelně větraná. Rostlina vyžaduje hodně světla pocházejícího z 8 až 10 hodin denně. Když je levandule umístěn v temné místnosti, bude potřebovat další osvětlení vytvořené zářivkou. Květina by neměla být horká, ale teplota pod 15 stupňů je nežádoucí. Umístění Lavand je vhodnější vybrat si parapetu s východní nebo západní stranou domu.

V teplém počasí může být závod převzat na balkon nebo lodžii. Přijmout květu k jiným podmínkám by mělo být postupně, nemusíte ho dlouho nechat na novém místě. První den, například na balkóně, může být zničena hodinu, další den - po dobu dvou hodin. Postupně se doba pobytu květin na lodžii (balkon) zvyšuje. Je třeba si pamatovat, že když je rostlina umístěna vedle topných zařízení blízko IT, je umístěna kapacita vody, která přispívá k udržení nezbytné vlhkosti.

Uvnitř bytu se nedoporučuje růst levandule v kontejneru s konvenčním pozemkem, protože rostlina v tomto případě neobdrží požadované množství kyslíku. Při zalévání, takové půdní svorky kořenového systému. Nejpřijatelnější pro květinu je půda s alkalickým prostředím.

Pro niPřípravky budou vyžadovat následující komponenty:

 • písek - 1 část;
 • rašelina - 1 část;
 • Malé množství vaječného skořepiny, perlitu nebo sutiny.

Připravte půdy také při použití písku, humusu, pozemků listů v poměru 1: 2: 3. Levandule, široce vlastněný velmi vytrvalými rostlinami. Může růst v půdě slabosti, ale stále stojí za to výběru substrátu s alkalickým médiem. Pro zlepšení cirkulace vzduchu v zemi je nutné pravidelně zmizet.

Proces výsadby

Semena rostlin jsou zasety na konci zimního období nebo brzy na jaře. Zrychlit růst semen a blíží se k procesu při přirozených podmínkách, jsou umístěny na chladničce. Na konci tohoto období se semena smíchají s říčním pískem, stříkané vodou a v tomto formuláři se vracejí na další měsíc v chladničce.

Proces přistání levandule v hrnci,Péče o to v budoucnu zahrnuje následující kroky:

 • Vyzvednout květinový hrnec nebo jinou kapacitu - hluboké a široké, o průměru 30 cm, s kapacitou 1,5 litrů, takže rostlina se může rozvinout volně.
 • Odvodnění je umístěno na spodní straně nádrže, která pomůže odstranit přebytečnou vlhkost. Mohou sloužit jako clamzit, ořechová skořápka, kůra.
 • Ve spodní části kontejneru musí být otvory, které poskytují volný přístup vzduchu a zabraňují kotvení půdy. Stagnace vody špatně ovlivňuje vývoj závodu.
 • Během výsadby jsou semena zasetých o 1,5-2,5 cm od sebe navzájem, jsou zasunuty do půdy o 3 mm, jsou zaplaveny tenkou (3 mm) vrstvou Země.
 • Kontejner by měl být pokryt polyethylenovým filmem, aby se zabránilo sušení semen. Pak je třeba dát do místnosti s dobrým osvětlením a teplotním režimem z 15 do 18 ° C.
 • Klíčky jsou tvořeny za 0,5-1 měsíce. V případě, že neexistují žádné bakterie, kontejner se semenem je opět umístěna v chladničce.

S výskytem procesů se odstraní povlak z nádoby, rostliny se čistí do jednotlivých kontejnerů a pohybují se tam, kde světlo.

Péče o pěstování

Kromě vytváření nezbytných podmínek by rostlina měla být správně uchovávána. Včasné zavlažování, výroba hnojiv, oříznutí, transplantace plodin jsou důležité pro plný rozvoj závodu.

Zalévání a podřízené

Možné onemocnění

V procesu přistání a péče o levandule doma musí být dvakrát denně během prvního měsíce po přistání. Udělej to ráno a večer. Stav půdy by měl být vždy hydratován. S nástupem druhého měsíce, zavlažování se sníží na jednou denně (ráno nebo večer). Nadměrná vlhkost působí na rostlinu destruktivní. Pro zavlažování aplikujte rozšířenou vodu s pokojovou teplotou.

První 2,5 měsíce Flower Feed 1 Čas za 2 týdny. Další hnojivo se provádí během kvetoucího období levandule.

Pro krmení použijte jeden z fondů:

 • Hnojivo "Agrikola Fantasy". Připravte řešení 2 st. L. a 10 l vody.
 • "Humat draslík": 1. st. L. Humat se rozpustí v 10 litrech vody.
 • Ross univerzální: 2. L. Na 10 l vody.

Na pouzdře rostliny bude potřebovat 1 l připraveného řešení. Když rostoucí období začíná, kultura musí být podání dusičným hnojivem, což stimuluje růst zelené složky. Jako takové hnojivo, urbamid, dusičnan amonný, síran amonný. Po polovině července se hnojivy dusíku snaží dělat.

To je způsobeno tím, že vegetační sezóna je způsobena růstem dusíku. S pokračováním jeho využití nebude závod čas na přípravu na zimní období. Je třeba vzít v úvahu, že pokud je pod levandulovým pouzdrem rozkládat kompostovou vrstvu, pak nebude vyžadovat další dodávky živin.

Ořezávání a transplantace

Sloučenina

Po prvním roce života rostliny plní jeho ořezávání. Je vyroben na konci období kvetení, aby připravil levandule na zimní pobyt. K tomu je nutné odstranit sušené stonky a horní část shonu. Plátek by měl být o něco vyšší než úroveň růstu listů. Tento postup činí estetický vzhled keřů. Na začátku jara, rostlina odřízne. Takže to nezemře, měli byste opustit až pět zelených výhonků na něm.

Požadovaná Lavenderová péče doma vyžaduje roční transplantaci květin během prvních pěti let. Tento proces je lepší vykonávat na jaře, ale je možné v podzimním období před začátkem odpočinku.

Proces transplantace se skládá z následujících kroků:

 1. Připravte nádobu o průměru 15 až 30 cm, což závisí na velikosti keře.
 2. Dolů potyčení hrnce (clamzit, malé oblázky).
 3. Další kontejner je naplněn půdou. Jeho úroveň by měla být pod okrajem hrnce 1-1,5 cm.
 4. Závod je umístěn v zemi do hloubky 2 cm a napojeno.

Vzhledem k tomu, že tato kultura nemá rád transplantaci, postup se provádí nezbytně spolu se zemí na kořenech závodu. Květinový hrnec pro takový případ bude každý rok vyžadován o něco větší ve srovnání s předchozím, aby umožnil rozvíjet levandule.

Příprava na dobu odpočinku

Doba odpočinku pro rostlinu je zimní období.

Kromě prořezávání, Pro přípravu květu na zimování vyžaduje následující kroky:

 • Zalévání je méně časté (jednou týdně).
 • Přesuňte hrnec, který směřuje na chladný pokoj (suterén), jinak může levandule v zimě kvést. To bude negativně ovlivnit jeho stav.
 • K dispozici na květinových růstech.

Během zimní rekreace těchto stálezelených rostlin je nutné monitorovat osvětlení. Pokud je to nedostatečné, listy začnou klesat a vyblednout.

Květinový chov

Příznivé funkce

Při pěstování a péči o levandule doma by mělo být také známo, jakým způsobem může být násobeno. Stejně tak je snadné udělat semeno, řízky, copánky, divize keře. Semeno, nejvíce časově náročné způsob chovu nebo přistání bylo považováno za výše. Vzhledem k trvání procesu je vzácný. S tím se závod bude nejprve rozvíjet, posílit kořenový systém.

Kvetoucí přijde jen za rok nebo dva. S kultivací pouličního pěstování může být proces kultury získán pomocí bohů, kdy je rostlina hozena do horizontálního směru a země spí. Na vrcholu toho dát náklad.

Po několika měsících (na jaře) dochází k kořenům větve. Nová rostlina je úhledně oddělena od mateřského pouzdra a rostlin samostatně. Ti, kteří mají zahradu, mohou také oddělit část Levandue Busta a pěstovat proces domu v hrnci.

Kresba je považována za nejběžnější metodu chovu květin.

Tato metoda má následující funkce:

 1. Pro něj používá výroční výhonky. Je nutné odříznout nůž z nich sekci dříku s výškou 10 cm a navlhčete ji 0,5% flugicidním roztokem.
 2. Naplňte půdu květináče, která zahrnuje rašelinu a písek nebo jiné složky uvedené výše. Pak v zemi provést vybrání na 2,5 cm.
 3. V jámách nainstalujte řízky a usnete se o jejich půdu.
 4. Z výše uvedeného je hrnec pro lepší zakořenění uzavřen polyethylenovou fólií s ventilačními otvory.
 5. Když jsou kotlety zakořeněny, z polyethylenu se odstraní.

Možné onemocnění

Levandule zřídka nemocný. Nemoci mohou být způsobena nesprávnou péčí o ni.

Nejčastější kulturní onemocnění:

 • Žloutnutí výhonků, rotace kořenového systému v důsledku bohatého zavlažování. V tomto případě je nutné snížit množství vody spotřebované na zalévání. Je třeba mít na paměti, že závod je snazší převést nedostatek vlhkosti než jeho přebytek.
 • Septoriasis - Běžné houbové onemocnění, nazývá bílá skvrnitá. Listy se začínají obrátit, padají a padají. Snížené květy. Můžete se osvobodit od této nemoci pomocí měděného oxychloridu. Pro přípravu pracovního roztoku 3-4 g tohoto prášku smíchaného s 1 litrem vody. Závod získaný suspenzí se stříká 2krát s přestávkou 15 dnů.
 • Invaze k Cycade Jihoamerického původu. Tento škodlivý hmyz je poháněn rostlinnými listy, schopné šířit virové infekce. V boji proti tsicade používejte 40% fosfamidovou emulzi. Kultura dvakrát nastříkejte takovou kapalinu po 15-20 dnech.

Ačkoli aromatický květ pochází z květu a je spolehlivou ochranou proti mnoha onemocněním, ale někdy na rostlinné larve Pennica, kazí jen jeho vzhled. Umyjte tyto hmyzené proudy vody.

Tak, růst doma Levandue, dokonce i nezkušené zahradníky. Pokud je tato rostlina chovat včas, voda, aby mu poskytl mu položený odpočinek a v případě potřeby k léčbě nemocí, pak můžete obdivovat úžasný květ levandule.

Sloučenina

aplikace

Chemické složení květenství levandule je velmi rozmanité. Nejcennější látkou je esiles olej, jeho množství závisí na oblasti pěstování rostliny, jeho odrůd a podmínek pro sběr a sklizeň. Tento ukazatel se liší od 5 do 30%.

Kromě léčebného esenciálního oleje, levandule obsahuje následující užitečný materiál, Které jsou široce používány v lidovém a oficiálním medicíně:

 • flavonoidy;
 • taniny;
 • Cedrin;
 • linalol;
 • pryskyřice;
 • laveravandulol;
 • Kumarina;
 • Cineol;
 • Borneol;
 • fenol;
 • Kyselina ursol a dr. Komponenty.

Příznivé funkce

Kontraindikace a poškození

Levandule květenství jsou inherentní následující užitečné vlastnosti:

 1. Anti-hlasová vlastnost: levandule tinktura odstraňuje svalové křeče a klipy, odstraňuje eath v místech modřin a také pomáhá bojovat proti bolesti v kloubech.
 2. Antivirová a imunostimulace: Komprese, tinktura a čaj s levandulí jsou účinné při léčbě bronchitidy, nachlazení, onemocnění hrdla. Aromaterapie s levandulovým olejem čistí vzduch z virů a mikrobů, a také posiluje ochranné síly těla.
 3. Hojení zranění: Použití levandule v léčbě vrstev, řezů, lehkých popálenin a jiných škod významně urychluje proces hojení kůže.
 4. Sedivo: Levandule Aroma odstraňuje zvýšenou úzkost, neurastenii, únavu a depresivní stav těla. A to samé účinně se vykoupat s odvarem levandule a šálkem čaje s hrstkou jejích květin před spaním.
 5. Antifungální: Mazi s levandulí jsou pomocné prostředky v boji proti onemocněním plísňových stop.
 6. Alicketer: Olej a tinktura Odstraňte syndromy bolesti v bolestivé menstruaci, po hmyzu kousnutí, migréna a gastric kolika.
 7. Protizánětlivé: krémy a tinktura s levandulí se používají k léčbě gangrene a vnitřních zánětlivých procesů v těle.

aplikace

Levandule je skutečný sklad příznivých látek, takže to není překvapující, že tato rostlina se používá v medicíně, vaření a dokonce i v parfumerii. Zvláštní účinnost ukázala použití rostlin v receptech tradičního medicíny, nejoblíbenější z nich dáme další.

Levandulové lázně

Jak skladovat

Takové lázně jsou vynikající alternativou k lázeňským procedurám salonu, které jsou navrženy tak, aby odstranily špatné myšlenky z hlavy, zbavit se handry, letargie a úzkosti.

Aby byl doma Povzbuzovat své tělo, Budete potřebovat 50 g sušených květin a 1 litrů vody. V malé pánvi smíchejte přísady a vložte je na pomalý oheň. Po varu směsi, nechte chovat půl hodiny a narovnat. Přidejte levandule odvod do horké vody a připravte se na odpočinek v plném rozsahu. Doba trvání postupu je 20-30 minut, tentokrát bude stačit k obnovení těla.

Hromadné bomby z přírodních komponentů vyrobených osobněmi, pomohou vypnout koupel od obvyklého hygienického postupu v veselé a uklidňující.

Levandulový olej

Závod můžete použít v sušené a čerstvé formě pro přípravu oleje a stejné užitečné vlastnosti mají jak květiny, tak listy rostliny. Další složka bude jakýkoliv olej, například olivový nebo ložní prádlo. Rozměry jsou vybrány z výpočtu 1. století. lžíce květinek na 100 ml oleje. Vyplňte surovým olejem a pošlete jej do skladování na tmavém místě po dobu 2 měsíců. Poté, co je olej představen, přeformujte jej do nádoby tmavého skla.

Seznam použití levandule oleje je extrémně široký, používá se pro:

 • Léčení ran a řezů;
 • pro inhalace;
 • pro léčbu kožních onemocnění;
 • Přidat do šampony a masek pro obličej a vlasy.

Komponenty obsažené v levandule oleje zpomalují absorpci prvků v těle. Pokud vaše léčebná terapie zahrnuje použití drog s levandulí, pak bude mít příjmu přísad vitamínů odložit.

Levender Tea

Blesk

Používá se k léčbě porušování gastrointestinálního traktu, žaludeční kolika, s neurabilitou, zvýšeným vzrušením a poruch spánku.

Existují dva varianty vaření Levandule čaje:

 • V vařeném zeleném nebo černém čaju přidejte pár levandule květin a v takové formě používají během dne;
 • 1-2 ČLÁNEK. Lžíce suchých květenství se nalije vařící vodou, trvají na 15 minut a po filtraci.

Můžeme pít levandulí čaj takovým způsobem ve stresových situacích. Jeho výhoda nad drogami, která uklidňuje nervový systém, je ten čaj neovlivňuje jasnost myšlení a nezpůsobuje utajení.

Infuze květin

Infuze květin se používá se zvýšeným vzrušením nervového systému, nespavosti a úzkosti snu. Tento lék lze použít a externě - jsou léčeni ekzémem, ranami a lehkými popáleninami. Recept na vaření levandule infuze je poměrně jednoduchý: 2 st. Lžíce květin nalil 500ml vařící vody a dávají ho plemeno 15-20 minut. Připraveno infuze trvat 1 st. lžíce před jídlem. Existuje další použití tohoto nástroje - jako komprimace, které odstraňují etnický původ do zranění.

Levender Syrup

Pro přípravu terapeutického sirupu budete potřebovat 200 g květin (můžete použít jak sušené, tak čerstvé květiny) a 500 ml vroucí vody.

 1. Nalijte vařící vodní květenství a nechte to několik dní.
 2. Pak namáhněte infuzi a nalijte je další část květin.
 3. Poté, co infuze získaná v průběhu dne, znovu vyřešit několikrát a nalít cukr do něj.
 4. Tato sladká směs je umístěna na pomalém ohni a neustále se míchá, vaří se, dokud neublíží. Místo cukru, můžete použít tekutý med, ale v tomto případě, ujistěte se, že pro tento produkt nemáte žádné alergie. Připravený sirup se používá k léčbě nachlazení, onemocnění krku, ke zlepšení chuti k jídlu, stejně jako s tachykardií a migrénou. Použijte takovou dávku - 1 h. Lžíce půl hodiny před jídlem. Přípustné pít vařené vodní sirup.

Japonské počítačové společnosti uspořádají aromaterapie sezení pro své zaměstnance s vůní levandule. Bylo zjištěno, že tento zápach zvyšuje koncentraci pozornosti, která snižuje počet chyb programátorů o 20%.

Kontraindikace a poškození

Levandule

Před zahájením terapeutické terapie pomocí levandule naleznete v seznamuKontraindikace:

 • Individuální nesnášenlivost;
 • období laktace těhotenství;
 • Poprvé po potratu nebo jiných chirurgických intervencích v reprodukčním systému žen;
 • zvýšená kyselost žaludku;
 • Nemoci žlučového traktu;
 • Age do 5 let;
 • nízký tlak.

Postupujte podle dávek oleje, které používáte uvnitř: Pokud pijete více než 1 ml, namísto rekreačního účinku čekáte na žaludeční poruchy. Ženy jsou obzvláště důležité, aby nepřekročily dávkové dávky doporučené lékaři s levandulí - ve velkých množstvích tato rostlina způsobuje krvácení dělohy, což je zejména nebezpečné v prvním trimestru těhotenství. Nezapomeňte na možnost vzhledu alergické reakce na levandulové suroviny, dokonce i vůně může vyvolat astmatický útok. Chcete-li pochopit, zda vznikne alergická reakce na rostlinu, proveďte jednoduchý test - pokles oleje pokles na kůži za uchem nebo na ohýbání loktů. Pokud do 12 hodin nemá svědění, zarudnutí kůže, pak nemáte žádné alergie. Nezapomeňte, že s jakoukoliv léčbou je důležité dodržovat dávkování léků a doporučení lékařů v jejich použití.

Simultánní použití levandule a potravin může způsobit pálení žáhy. Poté, co jste přijali lék, musíte si udělat trochu přestávku před jídlem.

Jak skladovat

Absolvování všech pravidel pro ukládání sušených listů a levandulových květů neztrácí své prospěšné vlastnosti a intenzivní vůni několik let. Po sušení rostlin ji rozdělte do Malé tkaniny tašky a postarat se o přímé sluneční světlo a vysokou vlhkost. Takové tašky se používají jako přírodní vůně místnosti, stejně jako účinné prostředky k boji proti můry a dalších domovských škůdců.

Blesk

Levandule

Počet esenciálních olejů v závodě a intenzita vůně levandule přímo závisí na tom, jaká fáze se sníží. Pokud sbíráte květiny navrhnout kytice a dekorační prvky, pak Nejlepší je začít sbírat na samém počátku kvetení: Nedokončené květenství se nesplní ze stonku a roztrhaný levandule bude mít dekorativní vzhled.

Mimochodem, keř na samém počátku jeho kvetení je také sklizen pro použití při vaření. Pokud se rozhodnete snížit voňavé rostliny pro výrobu léků, pak počkejte až do více než poloviny květů kvetou na stonku. To je v šálcích, které zůstávají na květenství po potěšení, je největší počet esenciálních olejů. Levandule Kvetoucí vrchol padá na začátku července. Použití ostrý nůž nebo zahradní nůžky a postupujte podle počtu oříznutých stonků - poté, co by mělo být alespoň třetina keře. Pokud se snížíte více, pak může Levender Bush zemřít.

Shromážděné stonky jsou vyrobeny v kytice a odejdou do suspendovaného stavu. Místo pro sušení by mělo být pryč od přímého slunečního světla a dobrou ventilací. Sušení v temné místnosti pomáhá udržet světlé barvy květenství. Také se postarat o vaše kytice z přebytečné vlhkosti ve vzduchu. Když jsou všechny podmínky splněny dva týdny, aby se shromážděné levandule sušené. Pokud sušíte malý počet květin, můžete je rozkládat v horizontální podobě na papíře nebo dřevěných paletách. Hlavním ukazatelem toho, co jste udělali v pořádku, je jasná barva shromážděných květenství, které nebyly po sušení bledě. V obrobku Levandule by mělo být zaplaceno denně, který je naplánován na svou sbírku. Je nejlepší, aby to bylo zaschnout brzy ráno poté, co Rosa podařilo zaschnout v úsvitu Slunce.

Sušená rostlina by měla být skladována od slunečního světla ve větraném obalu, například v tkaninách. V této formě mohou být gravitační květenství uloženy již několik let, postupně relaxační jejich vůně.