Daphnia

Původ typu a popisu

Daphnia - Malá rakovina, obyvatele v čerstvých nádržích planety. Se svými miniaturními velikostí mají poněkud komplikovaný přístroj a slouží jako důležitý prvek ekosystému - rychle násobí, což umožňuje krmit ryby a obojživelníka, takže bez nich by byly nádrže mnohem prázdnější. Stále krmí ryby v akváriu.

Původ typu a popisu

Vzhled a funkce

Foto: Daphnya

Rod Daphnia obdržel popis v roce 1785, udělal ho.F. Mrknutí. Odkazují na počet Daphnia asi 50 druhů a mnoho z nich mají významné rozdíly od ostatních. Jako typický pohled, Daphnia Longispina popsaná stejným Mullerem.

Daphnia sdílí dvě velké stromy - vlastně Daphnia a Ctenodaphnia. Druhá se liší v řadě značek, například přítomnost zářezu v hlavním štítu a obecně má primitivnější strukturu. To však neznamená, že se vyskytly dříve: Fosílie zahrnují původ obou jeden čas.

Video: Daphnya

První zástupci Zhabronogova se objevili asi před 550 miliony lety, mezi nimi byli předci Daphnia. Ale oni sami vznikli mnohem později: Nejstarší fosilie zůstává patří k nižším jurským obdobím - to znamená, že jsou asi 180-200 milionů let.

Není to tak dávné časy, protože bylo možné očekávat od relativně prostě uspořádaných organismů - například ryby a ptáci se objevili mnohem dříve. Ale stejně jako ostatní zástupci dohledu nad rozvětvacími regály, již v těch dnech, Daphnia byla taková, a liší se od vyšších organismů stejné starověku.

Zároveň není nutné si myslet, že Daphnia se nevyvíjejí: Naopak mají vysokou evoluční variabilitu a přizpůsobivost a neustále vytvářejí nové druhy. Konečná tvorba druhu Daphneia došlo ihned po zániku na konci křídového období.

Vzhled a funkce

Kde daphnya žije?

Foto: Moin Daphnia

Daphny Druhy se mohou velmi lišit: forma jejich těla a jeho velikost je určena podmínkami životního prostředí, ve kterém žijí. Nicméně, můžete vybrat některé běžné funkce. Takže jejich tělo pokrývá chitinovou skořápku s transparentními křídly - vnitřní orgány jsou jasně viditelné. Díky průhlednosti ve vodě je Daphnia méně patrný.

Shell Shell se nevztahuje. Na tom dvě oči, i když se často sloučí do jednoho komplexního oka, a někdy má Daphnesium třetí, ale obvykle je jasně přidělen a má menší velikost. Na stranách knírku se neustále mávají a jejich pomoc se pohybuje s skoky.

Na hlavě Rostrum - růst, připomínající zobák, a pod ním dva páry antén, a vzadu je více a mají štětiny, díky které jejich oblast se zvyšuje. S pomocí masek se tyto antény pohybují - s veslováním z nich, Daphnia prudce letí vpřed, jako by to dělá skok. Tyto antény jsou dobře vyvinuté a mají těžké svaly.

Tělo je zploštělé ze stran, nohy jsou zploštělé a nedostatečně rozvinuté, protože pro pohyb, který neplatí. Většinou se používá k přizpůsobení sladké vody na žábry a částice potravin do úst. Trávicí systém je velmi komplikovaný pro tak malou smích: je zde plnohodnotný jícen, žaludek a střeva, ve kterých jsou pěstovány játra.

Také Daphnya má snížení srdce vysokou rychlostí - 230-290 snímků za minutu, což má za následek krevní tlak je 2-4 atmosféra. Daphvíje dýchá veškerým krytem těla, ale především s pomocí dýchacích přídavek na končetinách.

Kde daphnya žije?

Původ typu a popisu

Foto: Daphnia Magna

Zástupci rodu lze nalézt téměř v celé zemi. Byli objeveni i v Antarktidě ve vzorcích, které vzali v Relice pozdrav jezera. To znamená, že Daphnia je schopna přebývat téměř při přirozených podmínkách od těch, které jsou prezentovány na naší planetě.

Nicméně, pokud se před tím věřil, že všechny jejich typy jsou obyčejné všude, pak bylo zjištěno, že každý z nich má vlastní oblast. Mnoho druhů je poměrně široké a zahrnuje několik kontinentů, ale stále se nikdo nestříká.

Oni obývají zemi nerovnoměrně, preferují povětrnostní podmínky subtropů a mírného pásu. Znatelně méně jako póly planety a v blízkosti rovníku, v tropickém klimatu. Rozsahy některých druhů prošly významnými změnami v poslední době kvůli tomu, že jsou distribuovány lidmi.

Například z Ameriky ve Velké Británii pohled na Daphnia ambigua a úspěšně prošel. Naopak, pohled na Daphnia Lumholtzi byl přiveden do Severní Ameriky a stal se obvyklým pro nádrže tohoto kontinentu.

Pro stanoviště jsou duffy výhodné nádrže bez proudění, jako jsou rybníky nebo jezera. Často žijí ve velkých pudlech. V pomalu současných řekách, kde jsou méně a téměř se nesetkat v rychle robustních. Většina druhů přebývá ve sladké vodě.

Ale schopnost přizpůsobit se zde a zde: Daphnia, která byla jednou v suchých podmínkách, kde byly k dispozici pouze slané nádrže, nezemřely, ale vyvinutou stabilitu. Nyní pro druhy, ke kterým došlo, jsou charakteristické pro preferenci vodních klobouků s vysokou solí.

Je to nejlepší pro ně v čisté vodě - to by mělo být co nejúplnější voda. Koneckonců, Daphnes krmí s filtrováním vody a pokud je znečištěno, spolu s mikroorganismy v žaludku a částice půdy, a proto v kontaminovaných nádržích umírají mnohem rychleji v důsledku ucpání žaludku.

Proto podle počtu Dafhnes v nádrži můžete posoudit, jak čistý v něm. Žijí hlavně v tloušťce vody, a některé druhy a na dně. Nelíbí se jasné osvětlení a jít hluboko, když slunce začíná podvítit přímo.

Co krmí Daphnia?

Vlastnosti charakteru a životního stylu

Foto: Daphnia v akváriu

Ve své stravě:

 • infusoria;
 • Mořská řasa;
 • bakterie;
 • detritus;
 • Další mikroorganismy plovoucí ve vodě nebo ležící na dně.

Potraviny, filtrační voda, pro které se pohybují s nohama, nutí ho proudit. Filtrace příchozího průtoku vody se provádí speciálními verzemi na filtračních štětinách. Absorbované částice pak trčí na hrudky kvůli zpracování tajemství a jděte do trávicího systému.

Pozoruhodné Daphnia jejich záhybnost: Jednoho dne jedí některé druhy 6krát více své vlastní váhy. Proto se snížením počtu potravin, je jich méně v nádrži - to se děje, když dojde ke studenému počasí, většina všech Dafnia se stává na konci jara a v létě.

Daddyt se živí ty typy duffů, které nespadají v zimě v hibernu. Zima tráví na dně nádrže a ve vrstvách blízko k němu - je to ponožky, které tam převažují, tedy, tkáňové částice nebo alokace jiných živých organismů.

Oni sami se používají jako potraviny pro ryby v akváriu - jsou velmi užitečné kvůli skutečnosti, že existuje mnoho rostlinných potravin v žaludku. Daphnia, jak oni dávají suché, takže spuštění živého v akváriu. Ten je také užitečný a v případě, že voda v něm je klaun: Daphnia jíst bakterie, protože se to stane, a ryby, na kole, jíst Daphnium.

Vlastnosti charakteru a životního stylu

Sociální struktura a reprodukce

Foto: Daphnya

V podstatě jsou v tloušťce vody, pohybující se s skoky, někdy se plazí podél dna zásobníku nebo stěny akvária. Často se pohybuje v závislosti na tom, kdy je čas: když světlo, sníženo hluboko do vody a v noci se ukáže na samotném okraji.

Tento pohyb je stráven spoustu energie, protože musí mít příčinu. Není však možné určit určitě. Existují některé z nejpravděpodobnějších předpokladů. Například, že velké Daphnes jsou nuceny klesat hlouběji až do dne, aby se stal méně pozoruhodnými pro dravce - protože hluboké vrstvy vody jsou horší než osvětlené.

Tento předpoklad potvrzuje skutečnost, že v nádechách, ve kterých nejsou žádné ryby krmení na dafnese, tento druh migrace dochází mnohem méně. Existuje jednodušší vysvětlení - že Daphnes jednoduše usilují o tuto vrstvu vody, kde je teplota a osvětlení optimální pro ně a během dne se pohybuje nahoru, pak dolů.

Z typu bodu se mění doba jejich života. Obvykle je pravidelnost jednoduchá - největší a žije déle. Malé dafness přidělené 20-30 dní, největší až 130-150 dní.

Zajímavý fakt: Na Daphnii je obvyklé testovat úroveň toxicity různých řešení. Reagují i ​​při nízkých koncentracích - například mohou být pomalejší nebo se potopí na dno.

Sociální struktura a reprodukce

Přírodní nepřátelé Dafnia

Foto: Daphnya

Daphnia je velmi plodná a jejich reprodukce je zajímavá pro dvě etapy - násobí a zbytečnou a sex. V prvním případě se do ní podílí pouze samice a používá se partheneze. To znamená, že se reprodukují bez hnojení a jejich potomci dostává stejný genotyp jako jediný rodič. Je díky parthenogenezi, kdy existují dobré podmínky. Jejich množství se výrazně zvyšuje v nejkratším možném čase: Obvykle se tato metoda chovu v Dafnii podílí na konci jara a v létě, kdy jídlo je především.

Reprodukce v tomto případě prochází následujícím způsobem: Vejce jsou položena ve speciální dutině a vyvíjejí se bez hnojení. Po jejich rozvojových koncích a broods z nových Dafhnes, ženských linek a pouze 3-6 dní mohou začít nový cyklus. V době, kdy se žena objevila naposledy, je také připravena násobit.

Vzhledem k tomu, že v každém plodu jsou desítky nových Dafhnesů, jejich počet v nádrži roste velmi rychlým tempem, a za pouhé pár týdnů může být vyplněno - stává se patrným načervenalým odstínem vody. Pokud potraviny začne dostačující, samci se objeví v populaci: jsou menší a rychlejší než samice, také vyčnívají jinými rysy struktury. Oni hnojí ženy, v důsledku, které se vejce objevují v tzv epippans - pevné chitinous shell, což umožňuje zažít nepříznivé podmínky.

Například mají studenou nebo suchost zásobníku, mohou být přeneseny do větru spolu s prachem, nezemřou při průchodu zažívacím systémem zvířat. Dokonce i zjištění v řešeních jedovatých solí k nim, jsou tak spolehlivé jako jejich shell.

Ale pokud se jednoduše násobí Parthenogenezí pro Daphnia, obousměrná reprodukce vyžaduje mnohem více úsilí, a mnoho žen dokonce zemřou poté, co vejce jsou položeny. Po vstupu do příznivých podmínek od vajec se zobrazí následující generace Daphnesu a znovu propaguje partheneze. A zobrazují se pouze samice, protože nepřízniví samci nepřízniví nejsou znepokojeni.

Nyní víte, jak chovat Duff. Podívejme se, jaké nebezpečí čekají na Daphnia ve volné přírodě.

Přírodní nepřátelé Dafnia

Populace a postavení formuláře

Foto: Daphney vejce

Taková malá a bezbranná tvorová má mnoho nepřátel - predátoři, kteří je krmí.

Tohle je:

 • Malá ryba;
 • potěr;
 • šneci;
 • žáby;
 • Tryton larvy a další obojživelníci;
 • Ostatní dravé obyvatelé vodních útvarů.

Velké a dokonce i střední velikosti Fish Daphny prakticky nezajímají - pro to je příliš malé těžby, že příliš mnoho je nutné pro sytost. Ale maličkost je další věc, pro malé ryby, pokud existuje mnoho duffů v nádrži, slouží jako jeden z hlavních zdrojů energie.

To platí zejména pro velké druhy, protože pro malé Daphnia sám, jejich velikost je chráněna - ani se nestane malými rybami v polovině miliontometru, další věc je velkých jedinců v 3-5 mm. Je to ryba - hlavní dravec, zničení dafhny a krmení je a smažit ryby více. Pro ně je Daphnia také jedním z hlavních zdrojů potravin.

Ale i když v nádrži nejsou žádné ryby, stále ohrožují mnohem nebezpečí: žáby a další obojživelníci jedí velké osoby a jejich larvy jíst a malé. Jídlo Šneci a další dravé měkkýši - I když někteří z nich, Daphnesium se může pokusit "explodovat", na rozdíl od mnohem více.

Zajímavý fakt: Rozluštění genomu Daphnia otevřel spoustu zajímavých věcí před vědci: asi 35% genů zjištěných v genomu jsou jedinečné, zatímco velmi citlivé na jakoukoliv změnu v prostředí. Je na úkor této Daphnia tak rychle přizpůsobit.

Populace a postavení formuláře

Daphnia

Foto: Daphnia ve vodě

Počet Daphnia obývajících v nádržích se nevzdává do výpočtů - je jasné, že je to velmi velké a přežití tohoto druhu neohrožuje. Žijí po celé planetě, v široké škále podmínek, měnící se a přizpůsobují se i těm, ve kterých nemohli přežít dříve. Dokonce i přivést je speciálně nemusí být snadný úkol.

Mají tedy status nejméně ohrožení a nejsou chráněni zákonem, mohou je zdarma chytit. To je zapojeno například mnoho vlastníků akvárií. Koneckonců, pokud si koupíte suché duny pro rybí krmivo, mohou být zachyceny v znečištěných a dokonce i toxických nádržích.

Často jsou těženy na prodej ve špinavé vodě v čistírně odpadních vod - tam nejsou žádné ryby, a proto jsou více aktivněji. To opět svědčí o tom, jak moc jsou, ale to je pečlivě vybrat, kde je chytit, jinak ryby může jedovatý. Zrušeno v čisté nádrži a spuštěn v akváriu Daphnia se pro ně stane vynikajícím krmením.

Zajímavý fakt: Generování Daphny se může znatelně lišit ve formě těla v závislosti na tom, která sezóna se vyvíjí. Například letní generace jsou často prodlouženy helmou na hlavě a jehlu na ocase. Odvádět je, je třeba utratit více energie, v důsledku toho je plodnost jednotlivce snížena, ale je odůvodněna tím, že rostoucí výnosy jsou chráněny před predátory.

V létě predátorů se stává především hodně, a kvůli těmto růstům se někteří z nich stávají obtížnější chytit Daphnia, někdy rozbijí ocasní jehlu, díky které Daphnia je schopna pryč. Zvýšené fólie jsou zároveň transparentní, a proto je snadnější si ho všimnout.

Daphnia - malý a nepostřehatelný obyvatele rybníků, jezer a dokonce i louže, provádějící několik nezbytných funkcí najednou, kromě toho, jejich výzkum je velmi důležitý pro vědce. A nejsou obeznámeni majitelům akvárií - je možné nejen dát sušené duffy k rybám, ale také mít tyto rafety, aby se čistí vodu.