Som

Šíření

Som obyčejný (evropský, řeka) - velká sladkovodní ryba, která nemá žádné váhy. Tento dravec, obývají řeky a jezera, je největší sladkovodní ryby nižší než Beluga. Je pravda, že je to projíždějící ryby, která vstupuje do řeky pro Ikrometania.

Klasifikace:

Třída - Pisces (ryby).

Rodina - Siluroidea (Somov).

Družstvo - Siluriformes (somoidní).

Pohled - ESOX Lucius (Common Som).

Rod - Siluridae (obyčejný soma).

Šíření

Společný SOM distribuovaný v jezerech a řekách Evropy, s výjimkou Itálie, Norska, Skotska, Španělska a Anglie. Zástupci druhu se nacházejí v jižním Švédsku a Finsku. Oblast Somov na jihu je omezena pobřežními vodami Egejského a Černého moře, v Asii omezuje Aralské moře. Som Common, jehož fotografie můžete vidět níže, žije v řekách, které proudí do Baltského, Kaspického a Černého moře.

Evropské sumce - usadil ryby. Téměř celý život tráví ve stejné jámě, občas ji opouští při hledání potravy. Pouze v období tření, na jaře, SOM opustí svůj dům a pohybuje se proti proudu, vstupuje do jezerů povlečení a v pochopení řeky Rivers.

Som obyčejný zcela netoleruje blátivou vodu. Pro takový důvod tyto ryby jdou do úst přítoků během povodních - při hledání čisté vody. Ze stejného důvodu v povodni, nejčastěji dává přednost tomu, aby byl v nive jezerech nebo v povětrné barvě řeky.

Som Common: Budova

Som Common: Budova

Tato ryba se vyznačuje neobvyklými externími údaji. Je nepravděpodobné, že by to někdo zavolal mimořádný hezký mezi podvodními obyvateli. Obrovská hlava váhy je ¼ celkové hmotnosti ryb, velká ústa pojme spoustu ostrých, ale malých zubů, nepřiměřeně malé oči blízko zády. Pár poněkud dlouhého knírku je na horním rtu, a na bradě - dvě další páry malého knírku. Takhle vypadá COM společný. Vzhled tohoto dravce není nejatraktivnější.

Tělo v přední části kola je silně stlačeno v zádech a ze stran. Plynule jde do ocasu. Spinální ploutve je krátká, umístěná docela blízko hlavy. Anální, delší ploutve je připojen k ocasu. Na první pohled se zdá, že obrovská hlava ryb plynule se změní na ocas.

Barva

Som Common, jehož popis se často nachází v publikacích pro rybáře a barva má poněkud skromný: spin černý, bílý žaludek s nažloutlý odstín. Váhy na těle je naprosto nepřítomné. Je to hustě pokryta hlenem, který chrání pokožku skotu od parazitů.

Soma velikost

Na začátku tohoto článku jsme již hovořili o skutečnosti, že Som obyčejný je velká ryba, ale mnozí z našich čtenářů nejsou podezřelé, jak moc. Délka těla často dosahuje čtyř metrů a hmotnost je sto osmdesáti kilogramů. A to není limit. Existují kopie mnohem větší. Soma v prvních pěti až šesti letech velmi rychle roste. Postupně se růst zpomaluje a až osm let, ryby váží sedmnáct kilogramů. Kopie s maximální hmotností jsou extrémně vzácné. Například v devatenáctém století giganti, více než tři metry dlouhé a 220 kg vážení. V roce 1856 byl DNIEPER chycen běžnou hmotností asi 400 kg a téměř pět metrů dlouhý.

V současné době častěji existují kopie ne více než 1,6 m dlouhé. Pro moderní rybáři, velká radost a hodně štěstí je považována za schopnost chytit délku ryb jedné a půl metry a váží více než dvacet kilogramů. Maximální hmotnost jednotlivců tohoto typu, zaregistrován v naší době, je délka 2,78 metrů jako vážení 144 kg.

Somov druh

V rodině soms hodně zajímavých a neobvyklých zástupců.

Společný (evropský) (Lat. Silurus glanis) může dosáhnout délek až 5 metrů a váží až 400 kg. Přejeme v řekách a jezerech v Evropě a Rusku. Jsou popsány případy útoku obyčejného sumce na lidi.

Barva

Americký somick (trpaslík somick) (Lat. Ameiurus nebulosus) Žije v nádržích Jižní Ameriky. Délka amerického sumce nepřekročí měřič, hmotnost - 7-10 kg. Překvapivě uspořádané ústa této odrůdy: Zuby jsou umístěny v několika řadách a každý řádek se liší velikostí - od méně než více. Taková funkce umožňuje Američan využívat výrobu, jako by ocelářství.

Soma velikost

Electric Som (Lat. Malapterurus Electricus) Žije v nádržích Afriky a řek arabských zemí. Jeho schopnost vytvářet mocné poplatky za elektřinu pomáhá úspěšně honit i pro velkou kořist. Existují informace, podle kterých elektrický SOM zabil proud současného zvířat, omylem vedl ve vodě na vodě.

Somov druh

Mezi mnoha akvarijními odrůdami jsou široce známé mezi SOMS: Somik Anzister, Caracatum, Platidoras, Glass Som, Somik-kukačka, Somik Pleisters a další. A jejich rozmanitost barev jednoduše ohromuje:

 • Somomik Perezert

Výživa

 • Somik Kukushka

Chování sezóny

 • Černý bagrus

Reprodukce a délka života

 • Hypancutrus Zebra L046

Zajímavá fakta o SOMA:

 • Hvězda Ansister

Som

 • Corrido Panda

Som

 • Otocycllus

Som

 • Skleněný indický Somik

Som

Výživa

Mnoho rybářů více než kdysi musel slyšet příběhy o tom, jak byl gigantický Somu tažen na dno psů, ptáků a dokonce i dětí. Jak pravdivé tyto předpoklady je obtížné říkat, ale obrovské velikosti nepochybně dělají jeden z nejnebezpečnějších predátorů. Ryby, žijící mnoho let v hlubokých jámách, se stává nevhodným pro jídlo, tolik rybářů chytit soms na principu "chytil-pustit". Zvažte chytil trofej nejlepší ve speciálním sáčku tak, aby nedošlo k poranění ryb.

Co se živí v som?

Pokud existuje dostatečný počet krmiv sumce, všechny proteinové potraviny je jíst:

 • Ryba;
 • měkkýši;
 • korýši;
 • hlodavci;
 • ptactvo;
 • žáby;
 • velký hmyz;
 • Malé savci.

Pokud je velikost výroby velká, a ryba nemůže okamžitě jíst svou kořist, pak na to musí čekat, když se nezdaří a začne degradovat. Pokud není dostatek živočišných potravin v nádrži, somes klidně jí všechny organické. Existují případy, kdy ryby, v nepřítomnosti známých potravin, jí chléb.

Chování sezóny

Som

Ryby zřídka hodí svou přítomnost v nádrži, a ve většině případů to prostě leží na dně v jámě. Sledovat chování Somova nejčastěji se podařilo potápěči. Tato schůzka mohou být velmi nebezpečná. Během tření se jídlo pro sumce nestane prioritou.

Chování v teplé sezóně

Na jaře, léto a na podzim COM preferuje přebývat v jámách. Během dne spí a aktivuje s nástupem noci. Vize ryb není dobře vyvinutá, takže je při hledání potravy spoléhá na zápach a tři páry dlouhého knírku kolem úst.

Zimní chování

V chladné sezóně spadají ryby do hibernace na dně zimoviště. V zimě, v jámách, můžete pozorovat následující obrázek: obrovský catcher, kolem ryb v posteli. Ve stavu anabyózy se neslučitelné nepřátelé stávají přáteli.

Reprodukce a délka života

Som

Schopnost reprodukovat se po shodu dosáhnout velikosti 50-60 cm a hmotnosti 2-3 kg. Takové parametry ryb mají v pátém roce života. V závislosti na stanovišti je spawning jaro a léto. Požadovaná teplota vody pro toto - 17-20 stupňů. Za příznivých samic tohoto druhu, meče 2 porce kaviár. Jeden kilogram hmotnosti, samice může zametat až 30 tisíc. Ikrinka. Obecně, větší a těžší žena, čím více kaviár. Velikosti tváře se liší od 1,7 do 3 mm.

Před ofenzívou Spawner, Soma žena umístí hnízdo na dně řeky nebo jezera. Obvykle se jedná o mělký zaoblený džem, pokrytý vodními rostlinami. Takové hnízdo je vždy na mělké vodě, ve vzdálenosti 50-70 cm od povrchu vody. Lepkavý kaviár je bezpečně přilepen ke stěnám hnízdy a dno. Vývoj kultovníka se vyskytuje od 3 do 10 dnů a po celou dobu hnízdo je hlídáno mužem.

Z kaviárního prvního forma larvy. Pak je taška žloutku umyvadlo a smažit se objeví. Jejich délka je 15 mm. Rozdělí se z hnízda a vedou samostatný život.

Mladý soma roste rychle, zejména v řekách jižních oblastí. Během prvního roku svého života, Melk roste až do 30-40 cm a získávání hmotnosti v 300-500 gramech. Ve věku 10 let mohou ryba vážit 15-20 kg a růst na 1,25 m. Existuje však velmi vysoké procento smrti mladých jedinců. Až do jednoho meziročního věku může žít 5% mladých lidí tohoto druhu ryb. Průměrná délka života Somov je 30-35 let.

Mírové lidé slouží pouze mladých jedinců somov. Jejich hmotnost není zpravidla překročit 15 kg. Velké představitelé tohoto druhu jsou velmi těžké a tuk, takže se nedoporučuje jíst je v potravinách. Je nemožné jíst kaviár somov, jak je jedovatá.

Zajímavá fakta o SOMA:

Som

 • Som - velmi chytré a složité ryby. Chcete-li se zbavit kořisti, přesune knírkem, napodobuje pohyb červů a zároveň se otevírá. Ve formě těžby SOM čerpá do sebe ve vodě spolu s důvěrou kořistí.
 • Som - velmi chamtivá ryba. Vybírá všechny jedlé, které vstupuje pouze do vody: plovoucí kolem kachny, hnízdo visí nad vodou. Někdy soma byl uvězněn psy nebo telata, nalezený ve vodě břehu.
 • Hmotnost těchto dravých ryb může dosáhnout 400 kg a délka je 5 metrů. V závislosti na stanovišti může být barva sumce ze žluté až černé odstíny.
 • SOM je nebezpečný dravec, i případy útoku na tyto ryby pro lidi jsou známy.