Starověké ještěrky naplněné bílé skvrny v evoluci

Vytvořil vědci z jednoho britského a dvou brazilských univerzit, mezinárodní výzkumná skupina otevřela jeho fosilní opakování nového druhu, který přebývá na naší planetě asi 250 milionů let.

Repile zůstaly nalezeny v Rio Grandi do Sul, který se nachází na jihu Brazílie. Zvíře bylo identifikováno jako teyujagua paradoxa, která se stala z důvodu zachovalé lebky.

Starověké ještěrky naplněné bílé skvrny v evoluci
Teyujagua paradoxa - plaz, který vyplní mezeru v evoluci.

Samotná Nakhodka byla provedena na začátku minulosti, 2015. Pozůstatky vědců z palobiologické laboratoře Federální univerzity v Pampě, kteří zkoumali v blízkosti San Francis-di-Asis plemene preemy. Publikace o tomto objevu byla nedávno zveřejněna v časopise vědecké zprávy a z toho vyplývá, že Nakhodka otevírá opona utajení nad vývojem skupiny plazů, což vedlo nejen dinosales a létající plazi (pterosaury), ale i moderní ptáci a krokodýli.

Se svým jménem je Teyujagua Paradoxa povinen domorodým obyvatelům Jižní Ameriky - Indové Guarani, v jehož jazyk to znamená "rychlost ještěrky". Myšlenka dát fosilní plazový takový název byl inspirován zvířaty z indické mytologie teyu yagua, líčena jako limard. Teyujagua Paradoxa má znatelné rozdíly od jiných minerálních plazů stejného období.

Z anatomického hlediska, "rychlostní ještěrka" zaujímá střední polohu mezi relativně primitivními plazi a dalšími pokročilejšími archosauriformními plazovými pásma, která zahrnuje jak moderní krokodýli, aligátoři a ptáci a již zaniklé dinosaury a pterosaurov.

Starověké ještěrky naplněné bílé skvrny v evoluci
Teyujagua paradoxa - plaz, který vyplní mezeru v evoluci.

Toto zjištění je velmi důležité pro vědu, protože zjištěný plazů existoval již po bezkartáčové katastrofě, ke které došlo asi před 252 miliony let. Pak monstrózní sopečné erupce, ke kterým došlo na území moderního východního Ruska zničené 9/10 všech zvířat, které žily na Zemi.

Teyujagua Paradoxa vám umožní vzít si čerstvý pohled na to, jak nastala obnova a vývoj nových ekosystémů na pozemku poté, co došlo k masovému zániku, a také vám umožní objasnit, jak rozšířili jejich čísla a rozmanitost těchto typů, které se podařilo přežít.

Nyní je známo, že archosauriformní a příbuzní Teyujagua dominovaly na planetě a byli progenitor dinosaurů.

Externě, Teyujagua Paradoxa byla čtyři-boční plazi s ohledem na malé velikosti, jejíž délka dosáhla jedné a půl metry. Zvíře mělo ohýbané zuby s malými hřebíček, což je jasné znamení masožravého stvoření. Vzhledem k tomu, že "divoká ještěrka", stejně jako v moderních krokodách a některých jiných obojživelníkech, nozdry byly v horní části čenichu, můžeme dospět k závěru, že se přebývá poblíž rezervoárů. Pravděpodobně lovili na plazi Procolophonids a různé obojživelníky.

Podle Dr. Felipe Piner z Federální univerzity v Pampě je toto zjištění neuvěřitelným zájmem. Už když vědci poprvé si všimli lebky pokryté skalnatou skálou, si uvědomili, že něco úžasného se dostalo do rukou. Ale když se vracet do laboratoře, výzkumníci odstranili kosti z plemene, byli mimo sebe ze štěstí, protože nález překonal jejich nejtěžší čekání.

Vzhledem k tomu, že nalezení kombinuje nikdy před vlastnostmi, může být uzavřeno o výjimečném místě, které zabírá na evolučním stromu obratlovců Teyujagua paradoxa.

Nakhodka byl cenný a kolega Dr. Piner ze Spojeného království - Dr. Richard Batler. Podle něj je tento objev lepší pochopit, jak velká skupina obratlovců se vyvinul (archosauriformy), která zahrnuje vše - od takových kolonů jako Brachiosaury a tyrannosaury, na krokodýly a drobné kolibříky

Díky Teyujaguovi je nyní vyplněna evoluční mezera mezi touto plazovou skupinou a jejich primitivnějšími předchůdci.

V současné době vykopávky na místě detekce lebky Teyujagua Paradoxa pokračují. Podle odhadů vědců existuje poměrně vysoká pravděpodobnost detekce ostatních zůstává významnou pro vědu. Pravděpodobně, nové nálezy nejlépe pochopí povaze ekosystémů Země, která předcházela vzhled prvních dinosaurů, a učiní naše představy o pravidelnosti obnovy fauny po hmožním zániku jasnějšího.