Jaké kontinenty jsou na zemi - tituly, umístění na mapě světa a vlastnosti

Eurasie

Podle jednoho z nejběžnějších kontinentálních modelů existuje šest kontinentální ve světě: Austrálie, Antarktida, Afrika, Eurasie, Severní Amerika a Jižní Amerika. Nicméně, v závislosti na tom, kde žijete, pět, sedm nebo dokonce čtyři kontinenty mohou vyniknout. Důvodem je skutečnost, že neexistují obecně přijatá mezinárodní kritéria pro stanovení pojmu "kontinent". Ačkoli pozice hlavních polí sushi na pozemské kůře může být označena jako kontinenty, geopolitické faktory ovlivňují jejich rozlišení.

Níže je uveden nejoblíbenější klasifikační systém, který alokuje šest kontinentů světa v sestupném pořadí jejich oblasti.

Eurasie

 • Prostor: 54,759,000 km²;
 • Populace: 5 262 489 289 285 285 lidí (2017);
 • Počet suverénních států: více než 90.
Afrika
Eurasie na mapě světa / Wikipedie

Eurasie je největší pevninou na Zemi jak v oblasti, tak obyvatelstvo. Téměř všechny své území se nachází na eurasijské desce, jeden z několika lithtosférických desek pokrývající naši planetu. Neexistuje geologický rozdíl mezi Evropou a Asií, takže tyto části světa jsou kombinovány do kontinentu Eurasie.

Ural hory jsou považovány za dělicí linii mezi Evropou a Asií. Eurasie se rozkládá od Atlantského oceánu na západě k nejvýchodnějším extrémnímu bodu Ruska, v beringové úžině mezi Arktickým oceánem a Tichým oceánem.

Pevnina má různé klimatické podmínky, protože se nachází ve všech klimatických pásech severní polokoule, od arktického k rovníkům. V tomto ohledu na kontinentu je významně rozmanitost flóry a fauny. Nicméně, to se netýká evropské části světa, kde převládá mírné klima, nepřispívá k významné biologické rozmanitosti.

Asie - východní část Eurasie, která trvá asi 30% celého sushi naší planety. Asi 60% světové populace žije v této části světa. .Více než čtyři miliardy lidí žije v Asii. Čína je nejoblíbenější zemí světa, i když je předpovězeno, že obyvatelstvo Indie předjíždí Čínu v roce 2022. V Asii jsou některé z nejdůležitějších ekonomických center světa, včetně Hong Kong, Tokio, Šanghaj a Soul.

Evropa se nachází v západní části kontinentu. . Více než 10% světové populace žije v Evropě. Evropa má druhou největší hustotu obyvatelstva na světě po Asii. MONACO - nejlidnatější zemí této části světa. V Evropě je několik zemí, které jsou považovány za transcontinental, to znamená, že se nacházejí jak v Evropě, tak v Asii. Tyto země patří Turecko, Arménie, Gruzie a Rusko.

Afrika

 • Prostor: 30 370 000 km²
 • Populace: 1 225,080 510 lidí (2016)
 • Počet suverénních států: 54
Severní Amerika
Afrika na mapě světa / Wikipedia

Afrika je druhou největší pevninou světa jak na sushi oblasti, tak obyvatelstvo. Rovník prochází středem kontinentu, dělí se do dvou částí. Asi jedna třetina Afriky se nachází na jižní polokouli. Kontinent trvá přibližně 20% celkové plochy sushi planety. Indický oceán, Atlantský oceán, Středozemní moře a Rudé moře umyjí břehy Afriky, na východě, na západě a na severu.

. .

Afrika má nejmladší obyvatelstvo mezi všemi kontinenty, jehož průměrný věk je jen 19,5 let. To je výsledek vysokého růstu populace za posledních 40 let. Afrika je extrémně lingvisticky různorodá a na kontinentu je více než dva tisíce jazyků. Největší město v Africe - Lagos, Nigérie.

Severní Amerika

 • Prostor: 24 709 000 km²;
 • Populace: 579,024,000;
 • Počet suverénních států: 23.
Jižní Amerika
Severní Amerika na mapě světa / Wikipedie

Severní Amerika - 3. v oblasti a 4. populace pevniny Země. Severní Amerika je zcela na severní polokouli a je vyplavena vodou Severního oceánu oceánu na severu, Atlantský oceán - na východě, Tichého oceánu - na Západě a Karibiku - na jihu. Kontinent má pobřeží asi 60 tisíc dlouhých. Km.

Klima Severní Ameriky je teplejší na jihu kontinentu a chladnější na severu. Zatímco klimatické podmínky v blízkosti pobřeží jsou obvykle měkké, teplota uvnitř pevniny může dosáhnout extrémů. Ačkoli jižní část kontinentu (včetně jižně ze Spojených států a Střední Ameriky) je subtropická a jeho severní část se skládá především z arktické tundry.

Severní Amerika má hojnost přírodních zdrojů, včetně ložisek minerálů, lesních zdrojů, obrovských zásob čerstvé vody a jeden z nejúrodnějších půd na planetě. Díky tomu se kontinent stal ekonomicky rozvinutou a jeho obyvatelstvo má vysokou životní úroveň.

Spojené státy jsou nejoblíbenější zemí v Severní Americe, následované Mexikem. Obyvatelé pevniny jsou charakterizovány etnickou rozmanitostí. Angličtina, španělština a francouzština jsou nejběžnějšími jazyky na kontinentu.

Jižní Amerika

 • Plot oblast: 17,840 000 km²;
 • Populace: 420 458 044
 • Počet suverénních států: 12.
Antarktida
Jižní Amerika na mapě světa / Wikipedia

Jižní Amerika - 4. největší pevnina světa. Nachází se především na jižní polokouli (kromě malé oblasti severní části), a je také zcela na západní polokouli. Jižní Amerika je umyta Atlantským oceánem na východě, Tichého oceánu - na západě, jižním oceánu - na jihu a Karibiku moře - na severu.

Klima Jižní Ameriky se liší od nejvíce suché pouštní ataky na svěží deštné pralesy Amazon. . Některé z nejznámějších zvířat endemických pro Jižní Ameriku zahrnují největší hlodavec Capibaru, největší létající pták na světě - Andean Condor, a jeden z největších motýlů na světě - Morpho Meneli.

Význam Jižní Ameriky z hlediska strategických přírodních zdrojů je primárně určeno množstvím minerálů, biologické rozmanitosti, lesy, stejně jako vodní zdroje. Po Středním východě, Jižní Amerika obsahuje největší zásoby ropy.

Brazílie je nejvíce hustě osídlená země na pevnině, následuje Kolumbie a Argentina. Nejoblíbenějším jazykem v Jižní Americe je považován španělsky. Angličtina slouží jako oficiální jazyk v Guyana, a Dutch - v Surinamu.

Antarktida

 • Prostor: 14,000 000 km²;
 • Populace: Asi 1 000 lidí;
 • Počet suverénních států: 0.
Austrálie
Antarktida na mapě světa / wikipedia

Antarktida se nachází v jižním pólu a nemá žádnou stálou populaci a země. Pevnina se používá jako vědecká základna. Antarktida je pátým největším kontinentem a nejméně v populaci. Je zcela obklopen jižním oceánem.

Silné větry, extrémně chladné teploty, téměř úplné nedostatek vegetace a velmi studená poušť, aby klima Antarktida velmi non-chytřejší. Navzdory tomu řada druhů přizpůsobených těmto obtížným povětrnostním podmínkám. To zahrnuje těsnění, tučňáci, stejně jako některé rostliny a bakterie.

Antarktida je zcela obklopena oceánem, takže mořský led se v zimě výrazně rozšiřuje. Obvykle pokrývá asi 47 milionů. km² pro maximum září (zima) a snižuje se na 8 milionů. km² během minima února (léto).

Jediná přítomnost osoby v Antarktidě je vědci, kteří žijí na dočasném základě. Můžete také navštívit Antarktidu jako turista.

Antarktida - geografický protiklad Arktidy, který je oceánem, polotovary sushi pole. Tyto okolní pozemky zabraňují pohybu ledu, nutí se hromadit ve vysokých a hustých hřebenech v zimě. Během teplejších měsíců, Arktida si zachovává asi 47% ledu (7-15 milionů. km²).

. Tyto výhody však nejsou kompenzovány snížení mořského ledu v Arktidě a globální mořský led stále zmizí rychlostí 35 tis. km² (více než oblast Moldavska) za rok.

Austrálie

 • Prostor: 7 659 861 km²;
 • Populace: 23 130 931 lidí;
 • Počet suverénních států: 1.
Video
Austrálie na mapě světa / Wikipedie

Austrálie je nejmenší pevnina světa a druhý nejvíce osídlený. Nachází se v Oceánii mezi indickými a pacifickými oceány. Ačkoliv je to velká země, jeho topografie není příliš různorodá a většina pouště se skládá. Existují však úrodné plání na jihovýchodě.

Klima Austrálie se pohybuje od tropických, vyprahlých a pečených na severu k chladiči na jihu. Kvůli izolaci a odlehlosti ze zbytku světa, hlavní demonstruje úžasné množství endemických druhů. Některá zvířata jsou jedinečná pro Austrálii jsou koala, Lockos, Vombat, Kangaroo a Echidna.

Ačkoli většina kontinentu je suchá poušť, podporuje širokou škálu různých stanovišť, což je neuvěřitelně rozmanité. Vzhledem k geografické izolaci ze zbytku světa, alpské lesy, tropické lesy a různé rostliny a zvířata vzkvétají. 85% rostlin, 84% savců a 45% ptáků je endemické pro Austrálie. Pevnina má také nejvíce plazů na světě, stejně jako některé z nejhorších hadů a jiných nebezpečných tvorů, jako jsou krokodýli. Austrálie je nejslavnější pro své sofistikované savce, které zahrnují klokan, Koal a Vombat.

Asi 89% druhů ryb Austrálie je endemické. Kromě toho hrozba zmizení korálových útesů se nachází v blízkosti pobřeží kontinentu. Nejznámější z nich je velký bariérový útes. Toto je největší systém korálového útesu na světě, který pokrývá oblast 344 400 km². Skládá se z více než 2900 samostatných útesů a udržuje různé druhy, z nichž mnohé jsou pod hrozbou zmizení.

Austrálie je považována za rozvinutý stát se silnou ekonomikou v důsledku rozsáhlých přírodních zdrojů, dobře rozvinutého průmyslu a cestovního ruchu. Zemědělství také hraje důležitou roli v ekonomice země a pevniny jako celku.

Video