Jaké řeky jsou největší v evropě - seznam, vlastnosti a fotky

Dniester

Porovnání s jinými částmi světa se vyznačuje relativně malými řekami. Stačí to říct, že v top 10 světových žebříčkách řek neexistuje žádný evropský vodní tok. Pouze Austrálie a Antarktida jsou horší pro Evropu vodními zdroji.

Na evropském kontinentu však existuje několik řek, které ovlivňují jejich velikosti. Všimněte si, že většina z nich probíhá přes území Ruska.

Dniester

Bílý
Foto: RAIMOND SPEKKING / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Délka této řeky je 1352 km. Pokračuje územím obou zemí - Moldavska a Ukrajiny, jakož i prostřednictvím nerozpoznatelného stavu podnětu. Zdroj Dněester se nachází hned vedle vesnice vlka v Lvovské oblasti Ukrajiny v nadmořské výšce 900 m, v Karpatských horách. Odtud tok vody proudí na jihovýchod, dokud neprochází do Černého moře, tvoří Dniester Liman.
Ve starověku, starověké Řekové tuto rezervoár TRAS. Moderní jméno má Scycling a Sarmatian původ. .

Bílý

Oka
Foto: Actored / Wikimedia Commons

Nejdelší příliv Kama, jejíž délka se odhaduje na 1430 km. Bílá se nachází na území Bashkortostanu, takže někteří výzkumníci mohou přijímat vodu a asijské území Ruska. Bílý zdroj se nachází hned vedle hory Jespel v nadmořské výšce 744 m. Odtud se proud vody proudí na jih, a pak se otočí na severozápad. Zatímco bílá v Kama v oblasti Nizhnekamského nádrže.

Největší města na břehu zásobníku jsou UFA, Blagoveshchensk, Beloretsk, Salavat, Sterlitamak. Dnes je bílá nejdůležitější dopravní dálnice Bashkiria, podle které přepravu nákladů mezi UFA a Moskvou.

Oka

Kama

Jeden ze dvou největších přítoků Volhy o délce 1500 km. Oki povodí je 245 tis. kV. Km. Zdroj vodního toku se nachází hned vedle obce Alexandrovka v regionu oryol v nadmořské výšce 221 m. V Oka Volze ve městě Nižnij Novgorod. Na některých místech se šířka řeky přichází na 2,5 km.

Na břehu Oki byla tak velká města rozšířena jako Eagle, Kaluga, Kolomna, Ryazan a Nizhny Novgorod. .

Kama

Pechora

Nejdelší příjemný přítok. Délka Kama se odhaduje na 1805 km a jeho bazén zaujímá území 507 tisíc. kV. Km. . Na místě kombinace Volhy a Kama v letech 1955-1957. Byl vytvořen zásobník Kuibyshev, největší v Eurasii, která má plochu 6450 kV. Km. Před jeho stavbou měl Kama velkou délku, rovnou 2030 km.

Zajímavé je, že od geografického hlediska Volgy je příliv Oka, a ne naopak. Faktem je, že spotřeba vody na soutoku těchto řek je více v Kama: 4300 proti 3100 krychle. slečna. Také délka Volhy do zásobníku Kuibyshev je menší než délka KAMA: 1390 Proti 1805 km. Studie ukazují, že Kama byla vytvořena před Volgou, a teprve po dalším zalednění, Volha změnila linku a začala spadnout do Kam. Je možné poznamenat, že v místě jejich sloučení mění volga asi 90 ° a řetězec Kama nemění svůj směr. Volha je považována za hlavní řeku, nikoli příliv, pouze díky svému historickému významu, protože hraje velkou roli v sjednocení Ruska.

Pechora

Don
Foto: AAT / Wikimedia Commons

Tato ruská řeka probíhá územím dvou základních subjektů Federace, KOMI republiky a Nenets autonomní Okrug (část Arkhangelsk regionu). Pechora Délka je 1809 km. Zdrojem průtoku vody se nachází v horách severního uralu v nadmořské výšce 675 m. Odtud řeka teče na sever, dokud neprochází do pechorové rtu, vztahující se k vodní oblasti Arktického oceánu.

Jméno řeky pochází ze starověkého ruského slova "pecheche", což znamená "jeskyně". Od přítoků pechory lze oslavovat, kůži, ilych a pod-. Mezi městy ležícími na břehu řeky, největší pechora (40 tisíc. Obyvatelé) a Naryan-Mar (24 tis. obyvatelé).

Don

Dnieper

Délka Délka se odhaduje na 1870 km. Jeho zdroj se nachází v blízkosti města Novomoskovsky v regionu Tula v nadmořské výšce 180 m. Proud vody teče téměř striktně ze severu na jih a spadá do Taganrog Bay patřící do Azovského moře.

Starověcí Řekové pro označení řeky použili jména Girgis a Tanais. Věřili, že hranice mezi Evropou a Asií prochází směrem k Don. Moderní jméno řeky pochází z Scythian-Sarmatian Word, který přeložil jako "rosy".

Největší přítoky Don jsou severní donety, násypky a medvěd. .

Dnieper

Ural

Délka Dnipro je 2201 km. Jeho postel se nachází na území 3 států: Rusko, Bělorusko a Ukrajina. Zdroj Dněpru se nachází v regionu Smolensk u vesnice Vocharovo v nadmořské výšce 220 m. Dejte řeku do Černého moře.

Nejdůležitější dnipro přítoky jsou berezina, pripyat, desna, chladicí kapalina, wormsla. Řeka má obrovskou historickou hodnotu. . Zde přijali ortodoxie. V budoucnu, Dnipro často splnil úlohu státní hranice mezi zeměmi, například mezi Ruskem a projevem kompulcovaných v XVII-XVIII století. V roce 1943 proběhla slavná bitva pro Dněpru, během které Rudá armáda porazila třetí říši a plně chytil iniciativu ve Velké vlastenecké válce na samém konci.

Největší města na břehu Dněpru jsou:

 • Kyjev;
 • Dnipro (dříve dnepropetrovsk);
 • Smolensk;
 • Mogilev;
 • Kremenčug;
 • Erkass;
 • Zaporizhia;
 • Cherson.

Ural

Dunaj

Délka uralu se odhaduje na 2428 km. Tato řeka protéká územím Ruské federace a Kazachstánu. Jeho začátek Ural bere Uralalova sortiment v nadmořské výšce 668 m. Proudí vodu do kaspického moře.

Ptolemy označil řeku s názvem Duscript, a v Rusku až do roku 1775, jméno YIK byl použit. Také v některých dokumentech starověku byly použity jména římského a ramne. Často je to právě na řece Urals, nesou součástí hranice mezi Evropou a Asií.

Dunaj

Volga

Řeka tekoucí územím najednou 10 evropských států. Délka Dunaje se odhaduje na 2860 km. Zdroj vodního toku se nachází v nadmořské výšce 678 m v horách Stamval, na místě. Dále, vodný průtok proudí směrem k východu, dokud nepadne do Černého moře.

Dlouhé přítoky Danoli (více než 500 km dlouhý) jsou:

 • Tyč;
 • Syret;
 • Morava;
 • Sava;
 • Odpaliště;
 • DRAVA;
 • hospoda.

Na břehu řeky existují kapitál najednou 4 evropské státy:

 • Rakousko Vídeň;
 • Srbsko (Bělehrad);
 • Slovensko (Bratislava);
 • Maďarsko (Budapešť).

Dunaj má zvláštní status mezinárodní řece. Všechna nevojná plavidla mají právo projít svým kanálem.

Volga

Jaké řeky jsou největší v evropě - seznam, vlastnosti a fotky

. Nicméně, dříve, před výstavbou mnoha nádrží na něm, délka Volhy byla 3690 km. Je také rekordní držitelem kontinentu v oblasti bazénu (1,36 milionu metrů čtverečních. km) a spotřeba vody (8060 metrů krychlových. slečna).

Zdroj Volhy se nachází v nadmořské výšce 228 m v blízkosti obce Volzhumber (Tver). Řeka v kaspickém moři padá. Nejdůležitějšími přítoky Volhy jsou Kama, Oka, Sura, vítr, Samara.

Řeka je nejdůležitější dopravní tepenstvím Ruska, na břehu, z nichž 4 města se nachází s populací přes milion lidí:

 • Nižnij Novgorod;
 • Kazan;
 • Samara;
 • Volgograd.

Také na něm postavené Volga-kamsky Cascade HPP, což je největší v Evropě. Mnoho kanálů vázajících Volgu s jinými řekami, mořem a měst. Mezi nimi je možné oslavit Volga-Don Canal a Moskevský kanál.