Jaké pouští jsou největší na zemi - seznam, vlastnosti a fotky

Poušť velké pánve

Pod pouští pochopit přírodní zóny naší planety, kde flóra, to znamená, rostliny téměř chybí a úleva je převážně ekologická. . Kromě nich, Sandy, Salt Marsh, hlíny a kamenité pouště.

Je třeba poznamenat, že jako v případě většiny ostatních hodnocení neexistuje žádné jednoznačné uznávané všemi vědci pouštního listu, který označuje jejich oblasti. Například někdo dává přednost zvážit pouště Austrálie jako celku, zatímco jiné geografové rozlišují několik samostatných pouští na této pevnině. Většina pozic v seznamu však však vědci nezpochybňují.

Top 10 nejžhavější pouště na světě

Poušť velké pánve

Syrská poušť

. Oblast jeho území je 492 tisíc. kV. Km. Na západě omezuje hory Sierra Nevada, ve východním horách. Na severu je poušť ohraničena kolumbijskou plošinou, a na jihu hladce jde do Mojave a Sonorovy pouště.

Poušť Velkého bazénu je považována za takzvané studené pouště. Malé množství srážek v něm je způsobeno nedalekými horami, které zavírají poušť z mokrých větrů, které dýchají z Tichého oceánu.

Syrská poušť

Velká poušť Victoria

Umístil v Sýrii, ale také ovlivňuje takové blízké státy jako Irák, Jordánsko, Saúdská Arábie. . kV. Km. Syrská poušť se objevila pouze 12 tisíc. před lety. Hranice regionu jsou řeka Euphrates, horský řetězec anti-livan, stejně jako Negev a Neubovská poušť.

Velká poušť Victoria

Patagonská poušť
Foto: Amanda Slater / Flickr

. Zahrnuje oblast 424 tisíc. kV. Km. Na severu, Victoria sousedí s pouští Gibsonu a na jihu s prostým nullarborem. Jeden z nejpozoruhodnějších objektů pro turisty - přírodní park Mamunangar. Velmi často na obloze nad Victoria, bouřky. Žijí zde domorodé národy Croehar a Mironing. Moderní jméno pouště Ernest Jal, který ji překročil v roce 1875.

Patagonská poušť

Kalahari

Největší poušť Jižní Ameriky. Zabírá 673 tisíc. kV. km na Argentině a Chile. Je protáhl směrem od jihu na sever podél pobřeží Atlantiku, její délka dosáhne 1600 km. Ze západu k poušti vyfoukněte suchý vítr, takže se sem ne více než 200 mm srážek. Funkce reliéfu Patagonia jsou četné Messas. Jedná se o speciální náhorní plošinu se strmými svahy, mezi jakými kanyony projdou.

Na severu, Patagonia jde do další pouště, monte, tvořící s ní ve skutečnosti jediný region.

Kalahari

Jít kolem

Tato poušť je druhá ve velikosti v Africe a nachází se na jihu kontinentu, zabírá území 3 států:

 • JIŽNÍ AFRIKA;
 • Namibie;
 • Botswana.

Kalahari náměstí je 900 tisíc. kV. Km. V regionu za rok klesne 150 - 500 mm srážení. Místní přírodní atrakce je řeka Okavango, která neprochází v žádné vodě, a jednoduše se vypařuje v poušti. . Žije také lidi společnosti Calang, pozoruhodná vysoká prevalence ekoznačky - mutace, na kterých nejsou na rukou nebo nohou žádné prsty.

Jít kolem

Arabská poušť

Gobi se nachází na území obou zemí - Mongolsko a Čína. Oblast jeho území je 1,3 milionu metrů čtverečních. Km. . Poušť se vyznačuje velkými teplotními rozdíly. Pokud v letních měsících stoupá na + 58 ° C, pak v zimě může spadnout na - 55 ° C. Kromě toho v zimě fouká velmi silné větry. V průběhu roku spadá pouze 50 - 150 mm srážek.

Arabská poušť

Sahara

Tato vyprahlá oblast se nachází především na území Saúdské Arábie, ale také zahrnuje část Iráku, Jemenu, Jordánu a dalších arabských zemí. Celková plocha pouště se odhaduje na 2,3 milionu metrů čtverečních. Km. Teplota může dosáhnout 56 ° C, v noci někdy klesne na - 12 ° C. Poušť je charakterizována velkým počtem vkladů. Zejména se vyrábí zejména olej, plyn, síra, fosfáty.

Sahara

Arktická poušť

Největší z horkých pouště světa pokrývá plochu 8,6 milionu metrů čtverečních. . . Zde převládá krásný typ povrchu. Je zajímavé, další 4 tisíc. na N. E. Klima v Saharě bylo výrazně měkčí než teď a lidé se zde zapojili do chovu skotu. Dnes žije přibližně 2,5 milionu lidí na území této pouště, hlavně vedle vodních zdrojů.

Předpokládá se, že je v Sakharu, že intenzita slunečního záření je nejvyšší. Existují projekty pro výstavbu obrovských solárních elektráren v něm (Desertec projekt), který by mohl poskytnout energii celé Evropské unii, ale kvůli politické nestabilitě v regionu, jejich realizace je odložena.

Arktická poušť

Antarktová pouště

Území severního pólu je považováno za sjednocenou arktickou poušť.

 • Rusko;
 • Kanada;
 • Švédsko;
 • Island;
 • Norsko;
 • Finsko;
 • USA (Aljaška);
 • Grónsko.

Jeho plocha se odhaduje na 13,985 milionu metrů čtverečních. Km. V červenci se teplota může zvýšit na + 3 ° C a v zimě klesne na 60 ° C. Směs a lišejník se setkávají od vegetace. Mořská zvířata jsou největší mramory a těsnění, az pozemků - bílých medvědů, sobů, lemmings.

.

Antarktová pouště

Jaké pouští jsou největší na zemi - seznam, vlastnosti a fotky

Největší opuštěné území Země, na kterém není téměř žádná flóra a fauna, je Antarktida. Jeho oblast přesahuje 14 milionů metrů čtverečních. Km. Vzácně když teplota zde stoupá nad - 20 ° C, v zimě může klesnout na - 70 ° C. Absolutní záznam byl zaznamenán na východní stanici 21. července 1983., Když teplota klesla na značku - 89,2 ° C.

Na pobřeží jižního oceánu se můžete setkat s mechem, lišejníky, řasami. Chybí v hlubinách pevniny flóry. Ne v antarktické poušti létajícího hmyzu a půdních savců, ale hmyz se nacházejí bez křídel. Kromě tučňáků jsou v poušti obývány další tři druhy ptáků, které nejsou nalezeny v jiných planetách:

 • bílá rzhanka;
 • velký kůň
 • Likvidita.

Ale i tato meinová fauna nežije ve vysokých zeměpisných šířkách, v oblasti jižního pólu Země.