Jahoda

Šíření

Šíření

Zástupci druhu, který pravděpodobně vznikli v terciárním období, jsou společné v Eurasii a Americe. Nejvíce starci jsou diploidní druh f. Vesca, F. Viridis a další. Mají circumpolar původ (Zhukovsky p. M., 1971). Východní Asie je obecně považována za střed původu a počátečním rozvojem regionu, kde vznikly diploidní a první tetraploidní druhy. V budoucnu nastal přesídlení druhů, jejich pronikání do Evropy a Ameriky.

Část druhu pronikla na hornaté oblasti tropů a Eurasie (včetně Himalájí), stejně jako v Japonsku.

Popis

Kořen jahodový systém je spíše tlustý, močický oddenek hnědý. Kořeny jsou dobře vyvinuté a uzamčeny v zemi v hloubce 20-25 centimetrů.

Listové listy jsou obrovské, oválné, oválné nebo vejcovité rhomotické tvary, tmavě zelené, v závislosti na typu může být velká nebo střední velikost, okraj ozubeného. Výška manžel, na kterých jsou umístěny listové desky, dosahuje výšku 25 cm. Spodní část listů má obvykle dolů.

Květenství jahod - nízko-montovaný nebo vícebarevný štít umístěný na dlouhých květů až o 40 cm vysoký, který je odešel z kořenového krku rostliny ve formě zásuvky. Jahodové květy jsou nejčastěji řezány (tam jsou výhledy se stejnými pohlavími květinami), hmyz-Popped, s bílými, růžovými, červenými nebo lehce nažloutlými lístky, s mnoha tyčinkami a pestičkami.

Jahodové plody jsou falešné bobule (multi-S) růžová, červená, bílá, žlutá nebo malina, které jsou pokryty nahnědlé semena shora.

Příznivé funkce

Popis

Jahody nejsou jen příjemnou chutí, ale také velmi užitečné bobule. Má hmotnost léčebných vlastností a vše kvůli bohatému vitaminu a minerální kompozici. Má takové prvky jako draslík, železo, měď, mangan, zinek. Také v tomto malém bobule existuje mnoho vitamínů: B1, B2, C, E, RR, kyselina pantothenová, kyselina listová.

Jahody jsou aktivně používány v kosmetologii, to dělá velkou péči o obličej obličeje. Toto bobule vám pomůže zbavit pihy a pigmentových skvrn, přinést akné vyrážky. Je to vynikající tónovací složka pro kůži obličeje, pomáhá poskytnout jeho výživu, eliminuje nadměrnou suchost, snižuje fyziologický roztok.

Jahody jsou také používány k posílení dásní a bělení zubů. Během problémů nepříjemného zápachu pomůže opláchnutí jahodovým odvodem.

Výhody jahod pro kardiovaskulární systém

Užitečné vlastnosti jahod pro kardiovaskulární systém známý po dlouhou dobu. Používáte jahody, zlepšujete práci srdce, zvyšte svou vytrvalost a efektivitu. Čerstvé bobule se doporučuje ve velkém množství jako léčivého činidla pro hypertenzi, aterosklerózu. Příjem jahodových bobulí přispívá k eliminaci cholesterolu z těla. Předpokládá se, že infuze bobulí a listů jahod snižuje krevní tlak, zpomaluje a zvyšuje snížení srdce. Není náhodou, že v lidové medicíně již dlouho spotřebovává srdeční onemocnění.

Výhody jahod pro gastrointestinální trakt

Ferl jahod zlepší trávení a používají se normalizovat aktivitu střeva. Lesní vyrážka bobule zlepšují chuť k jídlu. Jahodový bobule vlákno je jiné a zároveň účinně ovlivňuje motorické a sekreční funkce trávicího orgánů, přispívá k odstranění nadměrného cholesterolu z těla. Jahoda s žaludkem a duodenálním vředem, zácpou, hemoroidy, červi. Plody jahod se používají v zánětlivých onemocněních žaludku a žlučového traktu (s gastritidou a kolitidou).

Použití jahod pro endokrinní a vylučovací systém

Spotřebované ve velkém množství, jahody přispívají ke snížení absorpce jodu štítné žlázy. Jahodové bobule zlepšují ledviny. Odmazání a infuze bobulí a listů jahod je již dlouho považováno za krásné diuretické. Jahody jsou užitečné v porušování metabolismu soli, urikturní diatézu, dny, cystitidy. Farmy jahod, infuze jejích listů se nachází široce používaná při onemocněních kloubů. Velmi zralé jahodové bobule lesa doporučeno použít s diabetem. Čerstvé lesní bobule jsou užitečné pro anémii, nemoci sleziny a metabolické poruchy.

Svět-slavný švédský přírodní vědec, který vytvořil klasickou systematiku světa rostlin, botanik a doktor Karl Lynny vyléčený z dny s jahodovými bobulemi, používat je ve velkých číslech.

Konfrontovat vlastnosti jahod

Příznivé funkce

Nepostradatelné jahody a jako profylaktický, znečištění. Pro to je zvláště užitečné jíst jahody v surové formě. To je to, co píše o tom. Soloohin v jeho knize "Dár přírody": "Z osobní praxe a pozorování na sebe přišel k závěru, že je to možné a musíte jíst tolik, takže ve třetím týdnu je tak unavený, že se musíte donutit Chcete-li to ... "z jahodových bobulí bude více výhod, pokud je budete jíst v potravinách spolu s mlékem.

Sloučenina

Podle Výživové databáze USDA ve 100 GR. Jahody obsahují:

 • Voda - 85 g
 • Proteiny - 0.7 G
 • Tuky - 0.3 G
 • Sacharidy - 7.7 G
 • Potravinová vlákna (vlákno) - 2 g

Vitamíny:

 • Vitamin A (beta-karoten) - 7 μg
 • Vitamin B1 (thiamin) - 0.03 mg
 • Vitamin B2 (Riboflavin) - 0.022 mg
 • Niacin (vitamin b3 nebo pr) - 0.386 mg
 • Vitamin B5 (kyselina pantothenová) - 0.125 mg
 • Vitamin B6 (pyridoxin) - 0.047 mg
 • Kyselina listová (vitamin B9) - 24 μg
 • Vitamin C (kyselina askorbová) - 58.8 mg
 • Vitamin E (tokoferol) - 0.29 mg

Makroelementy:

 • Draslík - 153 mg
 • Vápník - 16 mg
 • Hořčík - 13 mg
 • Sodík - 1 mg
 • Fosfor - 23 mg

Mikroelementy:

 • Železo - 0.41 mg
 • Mangan - 386 μg
 • Měď - 125 μg
 • Zinek - 140 μg

Kalorie: 100 g jahod v průměru obsahoval asi 32 kcal.

Použití při vaření

Použití při vaření

A zahrada a lesní jahody jsou velmi chutné a užitečné, a proto široce používané při vaření. Jeho bobule mohou být spotřebovány čerstvé bez cokoliv, ale můžete přidat smetanu, cukr, zmrzlinu, zakysanou smetanou. Jahoda dává velkou chuť mléčných výrobků, což je důvod, proč jsou jahody velmi často používány k přípravě cukrářských výrobků, stejně jako různé jogurty, zmrzlina, mousy. Velmi chutné, že se ukázalo na jam, džem a želé z jahod. Mnoho receptů v kulinářském dortu, dorty a palačinky zahrnují jahody jako součást prvku, bez které chuť bude docela déle. Také jahody se používají k přípravě džusy, kompotů, salátů. Jedná se o unikátní produkt, který dává každému pokrmu jedinečné vkusu.

Aplikace jahodových lesů v medicíně

Čerstvé ovoce jahody - vynikající dietní produkt, doporučeno jako terapeutické činidlo pro hypertenzi, aterosklerózu, žaludeční vřed, gastritida, atonická zácpa, anémie, dna a další burzovní poruchy soli v těle. Tam je verze, podle které botanik Karl Lynne-známý celý svět se zbavil jeho víceleté dny, pomocí jahodových plodů ve velkých číslech. Jahody se používají v čerstvé přírodní formě a připravují řadu dietních jídel z nich s jinými plody a ovocem, s mlékem, smetanou a zakysanou smetanou.

Vzhledem k tomu, že čerstvé jahody jsou brzy uchovávány, jsou podrobeny různým metodám zpracování se zachováním živin a terapeutických vlastností. Z bobulí připravte jam, sirupy, šťávy, kompotné, džemy, důraz a vína. Často pro dlouhodobé skladování a aplikaci v lékařské praxi rostlin bobule jsou sušeny nebo venku v slunném letním počasí nebo v pecích a pecích.

Infuze ovoce a listů je předepsána jako choleretický činidlo, má také diuretikum. Šťáva, voda Champs a infuze ovoce jahod mají kempování vlastnosti, uhasit žízeň, zlepšit chuť k jídlu, mají některé antimikrobiální vlastnosti. Pozitivní účinek jahodových bobulí je označen porušováním lipidové a minerální výměny.

Zvláště užitečné produkty a dietní jídla z jahod, na jaře jako zdroje vitamínů.

Ovocná šťáva se používá externě pro léčbu řady kožních onemocnění, s řezy, malými ranami, stavy ekzémů, aby se odstranily skvrny na kůži, pihy a akné. Použijte šťávu z čerstvého ovoce 4-6 lžíce na den. Můžete použít sušené ovoce nebo listy pro vaření. Během dne je přijímána sklenka infuze.

Fytocidní a antimikrobiální vlastnosti jahodových šťáv se používají k opláchnutí rotoglování s vůní úst úst a zánětlivých procesů v této oblasti.

S kosmetickými cíli jsou široce používané jahodové masky vyrobené z jahodových šťáv a šlehačky veverky. Nicméně, jeden by neměl zapomenout na zvýšenou individuální citlivost u jednotlivých pacientů s jahodami, doprovázenými alergickými projevy.

Poškodit jahody a kontraindikace

Navzdory všem uvedeným užitečným vlastnostem, tak, aby neublížily tělo, stále není nutné zneužívat jahody, jak je může způsobit alergické reakce. Není také doporučeno používat jahody v potravinách, pokud trpíte těžkou formou gastritidy, koláry nebo žaludečních vředů. Tato onemocnění se týkají kontraindikace jíst voňavé bobule. Je třeba si pamatovat o diuretickém vlastnictví jahod a buďte opatrní, když nefrite a neuróza.

Obecně platí, že jahody jsou velmi chutné a co je nejdůležitější - užitečný produkt, tak jíst jahody v moderování a být zdravý!

Zajímavosti

Aplikace jahodových lesů v medicíně

Archeologové byli nalezeni pozůstatky jahod, které více než 60 milionů let. A to znamená, že vyrostla v éře dinosaurů.

V XVIII století, titul Aphrodiziaku byl upevněn za bobule, takže novomanželé byly podávány na svatební večeři z jahod, krém, krém, okurka trávy a cukrový prášek. Existuje několik osvojení spojených s jahodami: mytí jahod s nimi během těhotenství, podporuje snadný porod. A visí nad dveřmi sušené a svázané růžovou stuhou, 3 jahodové listy, přilákat štěstí do domu. Abychom měli pravdivé přání, jahody by měly být shromažďovány sami a přemýšleli o něm.

Jahodová muzea mohou být navštívena v belgickém oddělení a americkém rostlinném městě, Florida. V muzeích se seznámíte se tajemstvím rostoucích bobulí a nejzajímavější recepty na jeho přípravu. Také v rostlinných městských dílech "osvětlení laboral", který se zabývá chovem nových odrůd.

Edly po celém světě se konají jahodové festivaly. Nejznámější v USA se koná v Plint City, Flopida a Pacadine, Texac.

Evropa také nezpraví a organizuje dovolenou na počest jahod. Každý rok 13. května v bitevním obvodu, Francii pečeme obrovský jahodový koláč, které jsou léčeny účastníky a hosty festivalu.

A v italském svítání, jahodová dovolená trvá bez krátkých dvou týdnů. Hlavní je zacházet se italským festivalem - jahody v šampaňském, což je bez těch, kteří chtějí. Město Zpion, Belgie je uznávána jako neformální kapitál tohoto zázračného bobule. Ročně 25-30 tisíc. Cyllogramy jahod přejde do výroby misky "Itonovy poruchy", což je proprietární pochoutky Wimbledon tenisový turnaj.

Přistávací jahody

Zahradní jahody jsou dobře násobené semeny a zásuvkami, které jsou tvořeny na bočních výhoncích - knír. Pěstování semen je způsob, jak pro pacienta, ale umožňuje získat 100% zdravé, vysoce kvalitní sazenice, je užitečné a když chtějí aktualizovat dospělé odrůdy.

Jahody od semen

Sow jahody na sazenice v únoru-březen. Semena jsou velmi malá a lepší klíčí ve světle, takže je nutné získat trpělivost a jemně je rozkládat na povrchu mokré půdy. Takže semena nespadají do země a že jsou lépe viditelné, půda spadá s tenkou vrstvou jemného písku (asi 0,5 cm), sprej ji vodou ze sprejů a rozložení semen. Kapacita je nutně pokryta (můžete použít obvyklou potravinovou film nebo sklo) tak, aby vlhkost byla méně odpařena.

Často doporučená jahodová semena stratifikovat (to znamená, že vydrží až tři týdny při snížené teplotě, například na spodní polici chladničky). Praxe však ukazuje, že to není předpoklad pro mnoho odrůd a hybridy jahod úspěšně klesá po jednom nebo dvou týdnech bez stratifikace.

Střelby se objevily na povrchu, jsou sotva drženy kořeny pro půdu, takže je třeba se ponořit - pečlivě transplantace do jiné nádoby, foukání kořene k zemi. Doporučujeme ponořit jahody, když se jeví jako první reálný leták, ale pokud semena byla zaseta tlustá, je vhodné, aby to brzy. Malé sazenice jsou dobře přenášení transplantace.

Rostliny nutně potřebují další světlo, i když jsou na okně. V přistávacích boxech jsou pěstovány o začátku - v polovině července, kdy se posílené sazenice mohou přesídlit na trvalém místě. Ale před přistáním, křoví nestojí za udržení doma - s první příležitostí, musíte je naučit na venkovní vzduch, odhalení na verandě, balkóně nebo lodžii.

Reprodukce jahod s dětskými zásuvkami

Poškodit jahody a kontraindikace

V plodných křoví, jahodový knírek se zásuvkami se obvykle sníží, protože v závodě vezmou sílu a plodina se snižuje (podle některých údajů - až 30%). Ale pokud začnete pěstovat sazenice po sklizni, nemusí tvořit, jak přistát. Aby se dosáhlo sazenic, je rozumné zvolit si štědiny (někdy dokonce odstraňovat fráze tak, že všechny síly rostliny jdou na tvorbu knírku), a přijímat bobule z jiných keřů - mají výhonky (knír ).

Odpovídající keř je obvykle silný a zdravý závod druhého roku života. Nechává ne více než pět výhonků - knír. Někteří věří, že dobré sazenice - pouze první zásuvky. Ve skutečnosti, pokud jde o jeho vlastnosti, všechny dceřiné společnosti jsou stejné. Ale používal pro přistání obvykle ne více než tři, protože zbytek prostě nemají čas, aby se do konce léta.

Zásuvky se objevují na knírku, sevřete drát do půdy, trochu blokují, aby tvořily kořeny rychleji. Zásuvky můžete zmizet okamžitě v hrnce pro sazenice - takže jsou jednodušší transplantace. Oddělené sazenice z mateřského keře, když je dobře zakořeněná.

Kde a jak rostou jahody

Zajímavosti

Jahody miluje teplo a sluneční světlo. Nemůže být vysazen v nížinách, na příliš syrových místech. Nelze použít pro přistávací plochy, kde rajčata nebo brambory vyrostly (a taková "karanténa" trvá čtyři roky).

Posaďte se na hřeben nebo v hřebenech, nebo v brázdě. V poslední době je vertikální kultura distribuována - v pyramidách nebo žebřících.

Metoda výsadby jahod vybere v závislosti na vlastnostech webu. Pokud je půda mokrá Nebo půdní vody jsou vysoké - výsadby hřebenů nebo hřebenů, zvyšují je nad úrovní půdy. Můžete vytvořit vysoké hřebeny s příborníky z desek nebo jiných materiálů. Pokud je země suchá, Udělejte nízké hřebeny nebo rostliny v brázdě, ne zvedání povrchu půdy. Pyramidy a jiné vertikální konstrukce konstrukce Ušetřit prostor a zdobení webu- Kromě toho, na takových "lůžkách", jahody mohou být vloženy hustší a světla rostlin získávají více. Ale musíte vzít v úvahu, že v tomto případě bude nutné mnohem častěji.

Při přistání nejdůležitější věcí - necestovat srdce, to znamená, že bod růstu, horní části ledvin. Ale příliš vysoká až do rostliny taky - kořeny by neměly být vzaty. Ujistěte se, že rostou kořeny, pokud jsou příliš dlouhé, jsou řezané. Jarní jahody lepší nebo den nebo den v zatažené počasí. Optimální vzdálenost mezi rostlinami v řadě 25-30 cm a mezi řadami - od 60 do 70 cm.

Přistávací jahody Doporučuje se vylézt, to znamená, že skrýt půdu kolem rostliny jakýmkoliv materiálem: sláma, pilin, sýr a tak dále. Je dobré mulčovat půdu s černým netkaným podlahovým materiálem: vysychá plevel, čímž se sníží o přistání. Kromě toho, na rozdíl od černé plastové fólie, netkaný materiál se nezahřívá na slunci a prochází vzduchem a vlhkostí.

Sazenice sedadla mohou být na jaře nebo na konci léta. Od křoví jarní výsadby sklizně se dostanete pouze do roku a letní postele budou plodné v první jaro. Není možné zasadit později než srpen - Sazenice nemusí mít čas kořenem studené, a v mrazech přistání bude trpět.

Jak se starat o jahody

Přistávací jahody

Péče o jahody v létě spočívá především ve spleňování, pravidelné odstranění rostoucího zatemněného a půdu. Mustache je nutně řezání a v žádném případě se nerozlomí - takže můžete poškodit rostlinu.

Na jaře, když sníží sníh, vyčistěte lůžka jahodami ze starých listů, volné a mulčování půdy, v případě potřeby. Po sklizni, krmení křoví s fosforickými a potašovými hnojivy, mletými třná, zavlažovacími rostlinami v suchém počasí.

Jahody jsou poměrně náročné na zavlažování, ale nelíbí se s konvergence. Pokud se půda postele rozpadá v rukou - je nutné zavlažovat, pokud je mokrý - vše je normální, pokud je to syrové a lepkavé - vlhkost příliš mnoho. Průměrný interval zavlažování během růstu křoví, pokud neexistuje žádný déšť, 7-10 dní, a když jsou tvořeny bobule - 5 dní. Vodní jahody úhledně, kořen, s konev. Nemůžete vodu přímo z hadice nebo sprejové vody shora, namočení křoví a bobulí. Velmi účinný na jahodovém ložním systému odkapávacího zavlažování (od hadic natažených podél lůžek).

Jahoda není příliš odolná vůči mrazům, takže je třeba připravit v zimě. Zdravé, silné keře pod sněhem zimy jsou vynikající, ale pokud v zimě v zimě je pozdě, nebo sníh padá pozdě, stojí pozdě na pádu, aby skryl výsadbu.

Obvykle rostoucí jahody na jednom místě nespadají více než tři roky - některé odstranění křoví po dvou letech. Proto je nutné každý rok zasadit nový postel, takže jste vždy měli více zbraní a plodina se nesnížila. Staré přistání (po dvou nebo třech letech plodů) odkapávají a na podzimní prasnici na této sekci Sidersat: hořčice, oves, Vika, žito, takže půda spočívala a satovala živinami.

Někteří zahradníci dělají jahodové keře po replikaci. Na podzim rostlin se objeví mladé listy. Tato metoda pomáhá bojovat s mnoha onemocněním jahod, ale je lepší ji aplikovat v severních regionech, protože existuje riziko, že rostliny nebudou mít čas získat sílu a připravit se dobře na zimu.

Jahodové odrůdy pro zrání

Brzy jahody

 • Jahoda Marshmallow- Velký režim odrůda, která je odvozena v Dánsku. Keře silný, vysoký, květ hojný. Pod sněhovou pokrývkou, rostliny přenáší mrazu na -35 stupňů, ale v zimách s nízkou sněhem zemře při teplotě v -8-10 stupňů. Bobule jahod jsou tmavě červené, mají formu hřebenatka a liší se v rané zrání. Hmotnost jahody může dosáhnout 15-35 g.
 • Jahodový baron solemacher. Impozantní opravy jahod s kompaktní, silně publikovaný keř vysoký až 25 cm. Bobule malé, kuželovitý tvar, pestrobarevná barva karmie s lesklým povrchem. Plody těchto raných jahod se vyznačují silnou vůní.
 • Jahodová královna Elizabeth 2. Tato odnímatelná jahodová třída je odvozena ruskou botanikou. Jasně červené bobule, v první vlně plodiny (začátkem června) může být špatný tvar, druhý výnos druhého července dává velké plody správného formuláře. Tělo bobulí je husté, šťavnaté, vhodné pro přepravu a zmrazení.

Střední stupeň jahod

 • Jahodová Popelka. Kompaktní rostlina, tvoří malý knírek. Velké listy, tmavě zelená barva, potažená voskem. Self-decion s nízkým montážem, bílým. Bobule ve formě hloupého kužele, poměrně velké, váží se od 23 do 40 g. Buničina jahody červeno-oranžová, hustá, s kyselou a sladkou chutí. Vysoce výnosný, zimní tvrdý stupeň.
 • Jahodová Asie- výsledek italského výběru. Keře s výkonnými kořeny snadno nosí drsné zimy. Jasně červené bobule, kuželovitý tvar, lehce bliká, velmi sladká.

Reprodukce jahod s dětskými zásuvkami

 • Jahodový Wim Kimberley. Rostlina s výkonným, vysokým (30-40 cm) keř. Rombic listy, světle zelená, s ostrými zuby. Květiny zahradních jahod bílých, bobule jsou červené, s jemnou sladkou buničinou, váží až 50 g.

Středomořské stupně

 • Strawberry Festivalje vysoký keř s velkým výstupem. Jasně červené bobule, kuželovitý tvar, mírně bliká a mají drážky. Buničina ovocných šťavnatých, s příjemnou chutí, spíše hustou. Hmotnost bobule první vlny plodiny dosahuje 45 g, průměrnou hmotnost následných bobulí od 10 do 25 g. Tato střední sezóna odrůda jahod je stínovaná a nebojí se mrazů.
 • Jahodová dovolená.Vysoký, natažený, mrazuvzdorný keř selhání selhal jahod, bobule zaoblené-kuželové, v první vlně sklizně do 32 g, v budoucnu se stává o něco méně. Ovoce jsou střední, žluté, mají nádhernou vůni a sladkou chuť. Rostlina dosahuje výšky 25-30 cm.
 • Jahodový ohňostroj. Bush rostliny sférického tvaru, s tmavě zelenými vejcovitými listy. Tmavě červené bobule, lesklé, kyselé sladké, s hustou buničinou, váží 13 g.

Strach jahod

 • Jahodová královna.Závod s velkým (až 40 g), sladké sladké červené bobule. Rozmanitost zmrazených, odolných vůči mrazu a teplu, je ohromen houbovými chorobami a škůdci.
 • Jahodový Gianthal Maxim. Velkoformátová odrůda: První vlna výtěžku dává bobule na 90-100 g hmotnosti, v budoucnu se hmotnost plodů sníží na 60-65 g. Jasné šarlatové bobule, šťavnaté, ale spíše hustá konzistence.
 • Jahoda Roxana.Kompaktní pouzdra, střední výška. Ovoce červené nebo tmavě červené, velké, s mírně lesklým povrchem. Bobule jahody mají jasnou vůni a vynikající chuť.

Pozdní odrůdy jahod

Kde a jak rostou jahody

 • Jahoda Vioda Ocenil pro snadnou péči (chybějící knír) a nenáročnost na teplotní podmínky. Bobule jsou velké, červené, s hustou buničinou, takže ideální pro přepravu.
 • Jahodové myši Shindler. Bobule střední velikosti, s jedinečnou chutí a aroma. Odrůda je nenáročná k zavlažování, osvětlení a teplotě režimu. Rostlina se vyznačuje odolností proti plísňovým onemocněním.
 • Druh jahod Malvina Dává velké sladké světlé třešňové bobule. Odrůda je odolná vůči onemocněním, neovlivněným plísním, téměř nikdy hnid. Odolný vůči dešti a suchu. Výška křoví dosahuje 40 cm. Hmotnost plodů velkých jahod dosahuje 20-25 g.

Typy jahod

Jak se starat o jahody

Výtěžek jahod zahrnuje jak divoké druhy, tak kulturní formy odvozené od chovu a hybridizace. Níže je uveden popis některých odrůd jahod.

 • Jahodová jahoda, Je Jahoda Sadovaya nebo Jahodová velká (Lat. Fragaria ananassa) - Jedná se o kulturní zástupce nizozemského výběru, odvozeného v 18. století hybridizací rozsáhlých chilských jahod a mrazuvzdorné panny. Velké listy jsou umístěny na vysokých (20-25 cm) Stuffs. Ananas bílé jahodové květy, i když jsou dekorativní odrůdy s růžovými a červené květy. Bobule nejčastěji červené, někdy růžové nebo bílé. Mnozí mylně zavolali jí jahody pro velkou velikost ovoce. V důsledku výběru výběru plodové hmotnosti mají jednotlivé bobule váhu od 5 do 75 gramů. V Guinness knize záznamů je uvedena hmotnost 250 gramů. Tento typ jahody je široce kultivován v Bulharsku a Spojených státech, v Německu a Rusku, Itálii, Velké Británii, Nizozemsku a Kanadě. Dnes je odvozeno více než dva tisíce ananas jahod.
 • Jahodový chilský (lat. Fragaria chiloensis). Všechny části chilských jahod mají pády, list je ohromný, zaoblený tvar, zelený s lehkým dotekem modré. Květiny s bílými okvětními lístky se nacházejí na krátkých květech. Světle červená nebo bělavá jahodová plodina s hustou buničinou, velkými (2-4 cm v průměru), ve skále, snadno oddělené od šálků. Tento druh jahod netolerují studené zimy, náchylné k spotně. Chilejské jahody roste podél chilského pobřeží, který pokrývá rozsáhlé území na jižním polárním kruhu a horských oblastech Andy, společné v Americe se nachází na Havaji, dokonale se cítí v hornaté oblasti v nadmořské výšce až 1,5 km nad mořem úroveň.
 • Strawberry Musky nebo Jahoda Muscatoe, Je Jahodový vysoký, zahradní jahoda, strawberry skutečné, evropské jahody, jahody vysoký, jahodový šrot nebo Splink (Lat. Fragaria Moschata). Dlouhé, od 15 do 40 cm, posílení stonků a krátkých jahodových listů tohoto druhu hustě pokryté chlupy. Troy listy vejčitého kosmického tvaru, velký, se širokým ozubeným okrajem, horní a dolní pubertem, s jasně vysloveným bydlení. Velký (až 2,5 centimetrů v průměru) Jahodové květy jsou obvykle stejného pohlaví, četné tyčinky se rozlišují na pánských květinách, jejíž délka dosahuje 1,5 cm. Russed jahodové bobule docela malé - pouze 3-5 g vážení, mají sférický nebo ovočitelný tvar a mají příjemnou vůni muscat a medu. Barva ovoce se liší od narůžovělých a červených až zelenavě bílých bobulí s jedním červeným bokem. Pohled je distribuován v Rusku a evropských zemích s výjimkou vzdáleného severu a na jihu.

Jahodové odrůdy pro zrání

 • Jahodový východ (LAT. Fragaria Orientalis) Má ovátové kosočtverce s 6-9 zuby, hustě zaplavené zdola a jen mírně nahoře. Dlouhé věci. Vysoké stonky až 30 cm dlouho pokryté chlupy. Mustache jahody Východní dlouhé, ale možná je naprosto nepřítomné. Vlastní kapky od 1,5 do 3 cm v průměru, shromážděné v květenství o 2-7 kusech. Ovoce zaoblené nebo ve formě kužele, rovnoměrně malované v červené barvě. Východní jahoda roste ve východní a západní Sibiři, v území Altaj, Dálný východní oblast Ruska, Koreje a Mongolska.
 • Jahodová panna (Lat. Fragaria Virginiana), Přinesl do Evropy ze státu amerického státu Virginie, se vyznačuje intenzivním budoucím formováním. Výška rostlin dosáhne 25 cm. Listy jahod o tmavě zelené barvě, velké, jsou umístěny na dlouhé, pokryté chlupům. Bílé květy se shromažďují v květinách pěti kusů. Ovoce kuželového tvaru, až dva cm v průměru, mají charakteristickou šarlatovou barvu. Cenné známky tohoto typu jahod jsou považovány za vysoké abasudy a odolnost proti za studena a nevýhody jsou docela špatné plodné a nízké přepravitelnosti. Výrazně nižší v kvalitě chuti lesní jahody. Virgin Jahoda roste podél pobřeží Atlantiku na západ, do řeky Missouri, na severu oblast pěstování dosáhne mexické a Hudson Bay.
 • Jahodový les, jahodový obyčejný (lat. Fragaria Vesca) - Divoký pohled, vysoký 5-30 cm, vedlo k několika odrůd chovných jahod (kulturní pohled - jahodový alpský). Neočekávaná rostlina roste jak na kyselých, chudých půdách a bohatých, slabě alkalických. Jahodové listy dlouhé cívky, snížené boční, s velkými špičatými tkaninami. Celkové květy bílé barvy se shromažďují do nízkých květinek. Lesní jahody se vyskytuje na lesním řezání, lesní hraně, mezi keře. Rozsah pokrývá lesní stepí středního pásu Ruska, pobaltských zemí, Ukrajiny, Běloruska, jakož i amerických kontinentů a severní Afriky. Široce používaný v lidovém lékařství.

Typy jahod

 • Jahodová zelená, jahody kopcoviténebo Politon, Jahodová louka, Strawberry Steppe, Strawberry Forest (Lat. Fragaria viridis). Výška rostliny od 5 do 20 cm s tenkými stonky a krátkými Mustes. Oválné nebo vejce ve tvaru vejce s hloupými látkami kolem okraje z nížně. Jahodové květy bílá, Obříat, dosáhnout 2 cm v průměru. Znak Ovoce Jahody Malé, 1-2 gramů vážení, třešňový květ s plnou zrání a růžová červená s úseky bílé a zelené ve fázi technické zralosti. Z stonků jsou odděleny spolu s šálky, hustá konzistence se liší v dobré dopravě. Zemědělství jahodová zemědělská oblast se vztahuje na západní Evropu, horské oblasti Střední Asie, Ruska, zejména západní a východní Sibiř, krymský poloostrov.

Klasifikace jahod

Tam je obrovský počet jahodových odrůd odvozených od chovatelů divokých druhů

Ve stejné době, jak divoké i kulturní druh se liší ve velikosti ovoce, na jejichž základě je přiděleno:

 • Velké jahody. To je přijato k přilákání odrůd jahod s ovocem, jejichž hmotnost se liší od 25 do 40 gramů a některé odrůdy dosahují 65-100 gramů. Velké jahody zahrnují následující odrůdy: Aisha, Albion, Alpha, Amulet, Ananas, White Swede, Black Swan, Brighton, Velká Británie, Vorova, Vima Ksima, Gianthale, Giant Gemma, Georn, Darenka, Elizabeth-2, Ženeva, Marshina, Irishka, Kalimiston, Kimberly, Clery, Consul, Queen Elizabeth, Pán, Maria, Masha, Honey Léto, Ottawa, Pineboor, Police, Sasha, SaSha, Triploid, Tristar, Turistika, Triploid, Tristar, Turistika, Felicia, Huang, Queen, Chamor Tourusi, Charlotte, Eldorado a další.Klasifikace jahod
 • Malá jahoda. Malé bobule obvykle nepřekračují hmotnost v 10-25 gramech, mnoho odrůd má váhu bobulí 4-5 g. Nejlepší stupeň jahod: Alexandrie, Ali Baba, ananas, Baron Solemacher, Sněhurka, Bílá duše, Bílá Lotus, White Lotus, Weiss Solemacher, Seasons, Yellow Miracle, Žlutý krém, Zita a Gita, Golden, Forest Tale, Marmalade, Rügen, Regina, Ruyana , Sakhalin, Sweet Hearts.Jahoda

Také jahody se vyznačují barvou jeho ovoce, zdůrazňující bobule:

 1. Červené,
 2. Žlutá nebo bílá barva.

Neméně důležitá je klasifikace jahod v časování zrání:

 1. Jahody brzy nebo Rannel,
 2. Strawberry Midrange,
 3. Jahoda uprostřed,
 4. Strawberry střední výkon,
 5. Jahoda pozdě.

Navzdory této klasifikaci není možné upřesnit termíny zrání s absolutní přesností až několik dní: Ovoce dosahují zralosti v závislosti na oblasti, ve kterém jsou jahody zasazeny a klimatické podmínky během vegetačního období.

Nicméně následující měsíce:

 • Pro časné odrůdy - konec května a první desetiletí června;
 • Pro střední odrůdy - v polovině června a první desetiletí července;
 • Pro sekundární odrůdy - červenec;
 • Pro střednědobé odrůdy - konec července a srpna;
 • Pro pozdní známky - září, říjen a v některých regionech a listopadu.

Níže jsou uvedeny populární jahodové odrůdy v zahradníkech, s přihlédnutím k jejich klasifikaci.

Červená jahoda

Jahoda

 • Jahodová victoria- Mid-line odrůda, svlékl bush, lesklé listy, bohaté zelené. Ovoce kuželová, jasně červená, s hustou buničinou a silnou vůní.
 • Strawberry Albion- potěšen v Kalifornských známkách odolný vůči teplu kvůli svým velkým listům. Červeno oranžové bobule, kuželovitý tvar, s příjemnou vůní. Různé s výnosem a dlouhodobou fronci.
 • Strawberry Temptation. Odrůda je odvozena anglickými chovateli. Dlouhé květy vám umožní používat tuto stupeň jahod ve formě dekorativní rostliny ampelů. Ovoce dozrávají nejen na květy, ale také na knírku. Bobule jsou červené, velmi velké, s pikantní muscat poznámkou.

Bílá (žlutá) jahoda

Jahoda

 • Jahodový žlutý Miracle. Bush je poměrně kompaktní, až 25 cm vysoký. Bobule jsou prodloužené, kuželovitý tvar, vážící 3-8 g, světle žlutá, s lehkým medailónem ananasem aroma. Na zasadil ve stínových keřů ovoce jsou bílé.
 • Jahodový Wais Solemajer. Impozantní stupeň raného zrání, ovoce kuželovitý, žlutavě krémová barva, sladká, s jemnou buničinou a tenkým aroma.