Banán

Šíření

Šíření

Banány Motherland jsou tropické zeměpisné šířky Asie a Afriky, stejně jako ostrovy Pacifiku. Nejvýraznější severní bod, kde rostou banány, je japonský ostrov Ryuku.

Ačkoli tyto rostliny jsou obyvatelé tropických zeměpisných šířek, nerostou v oblasti, kde sucho trvá déle než tři měsíce, zatímco oni dávají dobrou sklizeň, měsíční sazba srážek by měla překročit 100 mm.

Banány jsou výhodné růst v kyselém, nasyceném minerálům půdou. Zvláště důležitá je přítomnost v zemi draslíku, fosfor, dusík: to umožňuje každoročně sbírat asi 400 středů ovoce z hektarů. Optimální teplotní indikátory pro růst rostliny kolísají od 25 do 36 ° C, v noci - od 21 do 27 ° C. Pokud teplota vzduchu, kde banány rostou nízko a je 16 ° C, rychlost růstu zpomaluje a při 10 ° C zastaví. Pravda, některé typy banánů, například Rajapuri, mohou odolat teplotě poblíž nulu.

Rostliny se cítí dobře v horách. Obvykle lze vidět v nadmořské výšce asi 900 metrů nad oceánským povrchem. V některých zeměpisných šířkách se nacházejí ještě výše: maximální výška, kdy banány rostou, byl zaznamenán v nové guineji a je asi 2 tisíc. km nad W. M.

Popis

Závod má řadu silných kořenů, jízdy hluboko do jednoho a půl metru, párty - až pěti. Kořeny přicházejí krátké, ne vyčnívající nad zemnicím stonkem, ke kterému je připojeno ze šesti až dvacet listů. Část listů jsou sousedící s stonkem, jsou superponována bázemi a tvoří podobnost výšky hlavně od dvou až dvanácti metrů, spolu s bambusem je nejvyššími bylinkami planety.

Vzhledem k tomu, banány jsou trávy, stonek nikdy nevyhraje a část země je část po zrání ovoce zemřít. Když už mluvíme o banánu jako trávy, můžete sledovat neobvyklý efekt: Po přemístění hlavního stonku, jeho místo okamžitě zaujímá největší z četných na kořen střelců.

Listy banánů jsou velmi velké, měkké, mohou být jak podlouhlé, tak oválné, jsou umístěny na spiráli, takže jejich báze jsou složeny do husté vícevrstvé trubice, tvoří falešný stonek. Jakmile se objeví týden uvnitř paprsku a jeden mladý list roste, zatímco ve stejnou dobu starý, externí, začíná zemřít, po kterém to spadne.

Květ

Popis

Kvetoucí rostliny začíná osm nebo deset měsíců po jeho vzhledu na povrchu. Před květy banánové rostliny, objeví se na hlavním stonku, který proniká do falešného stonku, prochází přes to, a jde ven.

Květenství se podobá prodlouženému tvaru zaoblené ledviny zelené nebo fialové, na které jsou velké ženy, podél okrajů - malých mužů a mezi nimi - středně velké směšné neplodné květy se třemi okvětními lístky. Když jsou odhaleny pánské květy, téměř okamžitě padají, v důsledku toho se horní část květenství ukáže, že je nahá.

Květiny se shromažďují v kartáčích v množství od 12 do 20 kusů a navzájem jsou umístěny vrstvy, z nichž každá je pokryta voskem tlusté listy nahoře. Květy ovocných odrůd bílé barvy, zatímco listy jsou pokryty, zevnitř - tmavě červená, a s vnějším fialovým.

Otočením divokých banánů Jemná zvířata nebo ptáky (pokud stupeň kvetí ráno), nebo netopýry (pokud v noci), zatímco pěstované rostliny plemeno vegetativně.

Ovoce

Květ

Ovoce jsou tvořeny pouze v ženských barvách. Jak roste, každá vrstva stále více začíná vypadat jako ruka rukou s obrovským počtem prstů, které jsou pokryty hustou peel berry (na bylinkách plody neroste).

V závislosti na různých banánech mohou být bobule od sebe velmi odlišné. Většinou pro ně je charakterizován přímým nebo zakřiveným podlouhlým formou. Délka bobulí se pohybuje od tří až čtyřicet centimetrů, průměr - od dvou do osmi. Bananova slupka je obvykle žlutá barva, ale často se setkává se zeleným, červeným, stříbrnými barvami.

Maso v bobule bílé, žluté, smetanové nebo oranžové. V počáteční fázi je lepkavá a pevná hmota, která se časem promění v šťavnaté a měkké. Ovocné odrůdy semen v bobule jsou téměř vždy nepřítomné, takže se chovají skrz kořeny. Kdyby lidé nebyli zapojeni do chovu, mohli sotva existovat a usadit se kolem okolí.

Ale v rostlinách, které rostou v divoké zvěře, tělo je naplněno obrovským množstvím semen (v některých odrůdách jejich počet může dosáhnout dvě stě). Délka je pohybuje od 3 do 16 mm, takže buničina uvnitř takového plodu je velmi málo, což je jedním z důvodů, proč je banán divoce zbohatně.

Na jedné vrstvě tedy může být kolem tří set bobulí, jejichž hmotnost je asi šedesát kilogramů. Jakmile jsou plody vázány, růst všech z nich je zaměřen dolů, ale pak se několik vrstev rozvíjí a začíná vertikálně růst.

Zrání bobulí obvykle opustí 10 až 15 měsíců, zatímco ovocné banány dávají bohatou sklizeň po dobu pěti až šesti let, zatímco divoké rostliny jsou aktivně plodné pro více než dvacet pět.

Vzhledem k tomu, že zralé bobule jsou velmi snadno poškozené a rychle se zhoršují, jsou obvykle nakrájíme na zelené, když dozrávají pouze třemi čtvrtletími (takže jsou snazší přepravovat). Škubací bobule již na cestě nebo při příjezdu na místo, často doma od kupujících.

Po zrání bobule, hlavní stonek a listy rostliny zemřít pryč, a to přijde nahradit nový proces, který se změní na stonek a uvolňuje listy.

Banánové odrůdy

Ovoce

Existuje mnoho odrůd a odrůd banánů na světě a ne všechny jsou žluté, i když na přepážkách v obchodech, jste s největší pravděpodobností, mnoho odrůd nenajde. Podívejme se na některé z nich (viz. Tabulka níže).

Seřadit jménoCharakteristický
Baby BananaMá žlutá slupka venku a smetanové textury uvnitř. Takové ovoce rostou ne více než 7-8 cm dlouhý, mají výraznou vůni a velmi sladkou medovou chuť.
Blue Banana Java IslandZe jména můžete okamžitě určit barvu banánu. Má modrou loupání, malou velikost a specifickou krémovou chuť.
Banana BarroTento fetální, neobvyklý, téměř čtvercový tvar, jasně žlutá kůže a tělo světelného krému. Nemá žádný vonný citron pro banány.
Banány cavendishNejčastější odrůda, velikost jeho ovoce je 15-25 cm. Barva venku žlutá. Takové banány častěji lze vidět v obchodech.
Banana ManzanoJeho ovoce roste krátké a tlusté, když stárnoucí slupka by měla získat nahnědlý odstín.
Banánový plantinTakový druh banánů není vhodný pro konzumaci v surovém. Nejčastěji, plantář smaže nebo uhasit.

Jak si vybrat a ukládat

Odpověď na tuto otázku závisí na tom, jaké banány jste si koupili. Je-li zralé plody udržet déle, pak musí být skladovány v temné, dobře větrané místnosti při teplotě, která není vyšší než + 14 ° C. V takových podmínkách bude banán více než tři týdny.

Pokud si koupili nezralé banány a musíte zrychlit jejich zrání, pak vložte klastr v tmavém teplém místě. O několik dní později se zelené exotes promění v jasně žluté ovoce. Zrání banánů pomůže urychlit citrusy, jablka a hrušky vedle nich.

Užitečné vlastnosti banánů

Banánové odrůdy

Složení a dostupnost užitečných látek

Bananans zahrnují velkou sadu vitamínů (B1, B2, B3, B9, A, RR, C, E), makro a stopové prvky (vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek).

Užitečné a terapeutické vlastnosti

Banány patří k vysoce energetickým produktům, které používají, což velmi rychle zvyšuje hladiny cukru v krvi, čímž se připojují energie pro fyzické a duševní zatížení.

Úvod do stravy tohoto ovoce pomáhá při léčbě onemocnění ledvin, játrů, anémie, aterosklerózy, hypertenze, deprese, pálení žáhy, edém končetin, zácpy. To je spojeno s vysokým obsahem draslíku, železa a zinku.

Vitamíny skupiny v pozitivně ovlivňují nervový systém, uklidňující ho a normalizovat spánek. Při použití banánů se zvyšuje úroveň serotoninu v krvi, což přispívá ke zlepšení nálady a člověk se začíná cítit šťastný. To je způsobeno dělením protein tryptofanu.

Banány mají antiseptické a svící vlastnosti, takže je třeba použít se zánětem žaludečních a ústních sliznic, enteritidy, se žaludkem a střeva vředy (ne během exacerbačního období). Zralé banány obsahují fruktózu, sacharózu a glukózu, které jsou velmi rychle absorbovány do krve, tedy během diabetu, doporučuje se konzumovat pouze nehodné ovoce.

Ovoce se používají k přípravě živin, hydratačních a změkčujících obličeje a vlasových masek. Vzhledem k vitamínům na obličeji vyhlazené malé vrásky a zánět je odstraněn.

Nebezpečné vlastnosti banánů

Banány mohou být neobvyklé pro žaludku a střeva malých dětí, takže stojí za to být opatrní s takovou lahůdkou, jinak vše může ukončit břicho, koliku nebo dokonce otravu.

Kromě dětí z užívání tohoto ovoce by lidé s onemocněním kardiovaskulárního systému by měly být zdrženy. Zvláště nebezpečná je kombinace banánu s těmito onemocněním jako tromboflebitis, ischemická onemocnění a v případech zvýšené krevní koagulace. To je způsobeno tím, že tyto ovoce přispívá k odnětí tekutiny z těla, což znamená zahušťování krve a je možné blokovat cévy, které mohou způsobit krevní hadřík. Podobný účinek na tělo může významně zhoršit stav pacienta. Kromě toho, banán se nedoporučuje pro lidi, kteří nedávno převedli mrtvici nebo infarkt. Je známo, že toto ovoce je bohaté na draslík, proto s nadměrným použitím, hypervitaminózou vitaminu K, nezapomeňte na to.

Jíst jídlo

Jak si vybrat a ukládat

Banány nevyžadují vaření. Mohou být čerstvé. Je nutné je vyčistit od kůra, a pak je tam ovoce, takže se nakrájejte na kousky nebo vyrábí bramborové hrnce. Z banánů si můžete připravit banánový košíček, což je velmi chutné se smetanou a cukrem. Všude velmi populární banánové koktejly. Lahodné smažené banány. Plátky tohoto exotického ovoce se nastříkaly citronovou šťávou, je přidáno malé množství smetanového oleje, trochu cukru, rumu nebo brandy. Banány přímo v kůře mohou být smaženy na grilu po dobu 10 minut, pak čistý a řez se smetanou. Tyto ovoce jsou nejen dezert. Mohou být doručeny masem nebo rybám. Zároveň jsou nastříkány citronovou šťávou, posypeme cukrem a trochu si grilovaným.

Během druhé světové války, Filipíny dokonce vynalezl banán Kečup, protože obvyklé se stalo schodkem, pro jeho přípravu, banán pyré byl smíchán s octem, cukrem, kořením a červeným barvivem.

Všechna jídla z banánů lze rozdělit do několika kategorií: dezerty, nápoje, pečivo, občerstvení a saláty, první a druhá jídla. V našem výběru budeme mzdit dezertní nádobí a nápoje - jsou již docela dobře známé ruským hostesím (banánové koktejly, pudinky, ovocné saláty a t.D.) a zaměřit se na 3 nejvíce neobvyklé, ale vhodné pro každodenní výživové pokrmy z banánů.

Recept banánová polévka

Užitečné vlastnosti banánů

Bude to trvat: 500 ml rostlinného vývaru, 50 g Cesia, 1 banán, jablko, setí vrstvy, 2 st.L. krémový olej, 1 špetka zemního zázvoru, ¼ h.L. kari.

Vyčistěte jablko z kůže, nakrájejte na kostky, vyřízněte purifikovanou banán s kruhy, opláchněte některé, nakrájíme do zelené části s kousky 4-5 cm dlouhé a bílé kruhy. Smetanový olej se zahřát, vložte prsteny na Sunshine, Apple a půl banánu, vyložte, posypeme zázvorem a kari, rozlití, guláš více než 5 minut, vložte do vroucího zeleninového vývaru pod krytem vrcholu 15 min. Dále potřebujete nalít polévku lžíci s lžící nebo mixérem, a dát zbývající banány. Při použití polévky se smaženým maticemi a, pokud si přejete zelené cibule.

Taková polévka je v Indii velmi časté, v naší zemi to bylo vyzkoušeno, pravděpodobně jednotky. Vyzkoušejte to vařit a překvapit svůj domov, zejména proto, že pro to není nutné žádné přísady. Můžete krmit polévku jak v horkém i studeném.

Koláče s banány nepřišli s výjimkou těch, kteří nepochopí koláče vůbec, protože banány jsou velmi chutné náplní. Ale jako základ pro test, každý druhý kulinář používá je. Dobře - stojí za to pokusit!

Recept pečené banány v těstíčku

Použití v medicíně

Bude to trvat: 1 vejce, 1 banán, mouka, džem pro krmení.

Vejce se rozbilo do misky, vidlice, aby porazil, nalil mouku - těsto by se mělo ukázat jako vhodný pro vousy: není příliš silná nebo kapalná. Kruhy pro snížení banánu, k ponoření každého kruhu do Klyari okamžitě ležel na pánvi s předehřátým máslem, smažte ze dvou stran, aby se vypnul. Navrhnout banány v kabelu s marmeládou. Takové jídlo je ideální pro snídani nebo pro dezert.

Banány jsou dokonale kombinovány s masnými výrobky - Není divu, že v Latinských Amerických zemích jsou pečené na olivovém oleji a sloužil jako příloha do široké škály hlavních jídel. Můžete to udělat, ale je to možné - ještě zajímavější, otočení banánů v hlavním masovém misce.

Recept Salát z banánů a šunky

Nápoje a dětství

Bude to trvat: 100 g banánů, 50 g smetany, 25 g s nízkou tučnou šunkou a rozinek, 5 g Hercules, citron.

Ve vodě po dobu 2 hodin k vykopání rozinek. Na másle do Fry Hercules. Snížit banán s tloušťkou 0,5 cm kruhy. Jemně řezané šunky. Rozinky mačkání, vločky chladné, spojit se šunkou a banánem, jemně promíchejte. Mírně porazil zeper a šťávu citron se smetanou, ležel salát na salátová listy a nalít tankování, vydržet 30 minut v zimě, podáváme se šampaňským.

V takovém salátu můžete bezpečně nahradit šunky smažené houby - žampiony, ústřice, to se obrátí jinak, ale také velmi chutné.

V brazilské kuchyni je velmi chutné jídlo, ve kterém jsou banány kombinovány s játry. Můžete použít libovolné játra k chuti, vhodně připravené.

Použití v medicíně

Použití v kosmetiku

Ačkoli banány nejsou používány ve farmaceutickém průmyslu, nepochybně mají terapeutické vlastnosti, které se aktivně používají v tradiční medicíně. V tropických zemích, kde je banán považován za jeden z hlavních složek denní stravy, nejen tělem ovoce, ale i další části rostliny (kořeny, listy, květiny, ovocné slupky). Například se předpokládá, že infuze květin pomáhá při diabetu, vředech a bronchitidě, kořeny - s porušováním žaludku, dysenterie a listy - s kůží rány a popáleniny. V našich oblastech je použití banánu pro terapeutické účely především omezeno na použití plodu a jeho slupky.

Nápoje a dětství

S bronchitidou v komplexu s léčbou léků se doporučuje pít medový banánový nápoj. Pro jeho přípravu je nutné čistit a protáhnout 3 zralé banány, nalijte je 400 ml vroucí vody a dávejte směs posílení asi 30 minut. V chlazeném nápravě musíte přidat 2 lžíce medu a pít půl šálku 4 krát denně po dobu 5 dnů.

Z slučků v krku může pomoci zbavit se čokolády-banánového nápoje. Je nutné kouřit 1 zralé banány a přidat 1 lžíci kakaového prášku. Poté byla výsledná směs rozpuštěna v 1 šálku vařeného mléka. Vezměte si nástroj před spaním po dobu 5 dnů. Chcete-li bojovat proti suchému kašli, poradí se na vývoj jedné zralé banány, přidávají do něj 100 ml pomerančového džusu, 200 ml vroucí vody, 1 lžíce medu a skořice k chuti.

Použijte nástroj po dobu 5-7 dnů. A je-li celý banán s kůlou, jako čaj, přidá se trochu skořice, pak vyléčí insomnia. Léčitelé lidí tvrdí, že 1 sofistikovaný banán, zaplavený sklenicí mléka, může pomoci tělu vyrovnat se s lehkými alergickými reakcemi. Pít musí být spotřebován 2-3 krát denně.

A pokud do této směsi přidáte malý med, pak získáte dobrý lék z kocoviny. Konečně, Banana Kvass je považován za pomocný organismus během arytmií. Pro jeho přípravu 2 šálků nasekané banánové slupky vložil do gázy a nalil 3 litry vařené vody. Pak přidejte 1 lžíce zakysané smetany, sklenku cukru a trvejte na 12 dní. Na povrchu kapaliny může být vytvořena tenká vrstva formy, která musí být okamžitě odstraněna. Po 12 dnech, 1 litr Kvass může být vytažen a napětí přes gázu a ke zbývajícím přidávání 1 l vody a třetinu sklenice cukru, odchodu se objeví dalších několik dní. Musíte pít kvass o půl šálku dvakrát denně před jídlem.

Použití v dietologii

Zajímavá fakta o banánech

Výživové doporučují banán se zánětlivými onemocněním sliznice duodenu, žaludku a ústní dutiny. Jeho zahrnuje dietní jídlo v onemocněních slinivek, stejně jako některá onemocnění jater a ledvin. Co se týče diety zaměřené na snížení hmotnosti, pak v této oblasti je postoj k banánu nejednoznačný.

Někteří věří, že toto ovoce je příliš kalorie a v žádném případě nelze zahrnout do stravy hubnutí. Jiní, naopak, tvrdí, že banán, i když high-kalorií, ale neobsahuje tuky, takže lze použít, ale v mírném množství. V každém případě, během diety je vhodnější jíst nezajímavé banány, které obsahují škrob, který se ještě nedokázal proměnit v cukr. Glykemický index takového ovoce je pouze 30 jednotek, zatímco zralé banány - asi 50. Urálé ovoce tak bude absorbováno déle, vyhnout se ostrému skoku cukru a přinést delší nasycení.

Pití

Jak růst

Banana se používá k přípravě široké škály nápojů: z čerstvých džusů, koktejlů a koktejlů na čaj, kávu, pivo a gin. Více tradiční pro nás, šťávy a koktejly, doporučujeme pít každý den mezi krmením nebo po fyzické námahy. Výživové a trenéři Victoria je tajné poradenství vaření zelené šťávy z banánu, dvě hrušky, celer stonky, špenát, citron a med. Milovníci kávy nemusí být omezen na přidání banánového sirupu do nápoje, ale také experimentovat s čerstvým ovocem. Takže je nutné vychladnout 350 ml silné kávy, přidejte 100 g zmrzliny, 1 banán, špetku skořice, trochu strouhané čokolády a porazit všechno v mixéru. Pak vložte do sklenice kořenového ledu a nalijte nápoj. Použijte banány a alkoholické nápoje. Například v Ugandě z toho, národní nápoj VARAGI (HOME GIN). Obvykle mění pít z sudů přes speciální dlouhé brčka. Z banánu můžete také vařit sladký koktejl založený na víně. K tomu, 1 banán, 2 vápno, 100 g čokoládové zmrzliny, 1 lžíce práškového cukru, je odebrána do sklenice bílého muškátového vína.

Použití v kosmetiku

Banana v oboru

Četné studie ukazují, že banán je užitečná nejen zdraví vnitřních orgánů a systémů, ale efektivní a s externím použitím. Toto ovoce se aktivně používá ve vývoji kosmetiky pro péči o pleť a vlasy. Světové kosmetické obry pro tun každý rok koupit banány pro výrobu různých krémů, mléčných masek a t.P. Předpokládá se, že banán přispívá k zvlhčování kůže obličeje, pomáhá eliminovat vrásky a přispívá k boji proti akné. Recept na hydratační masku je jednoduchý: Mix polovina zralého tábora banány s 1 lžíci jogurtu a 1 lžíce oleje vitaminu E. Použijte na čisté obličej a promyjte za 30 minut. Aby byla kůže elastická a elastická, měla byste smíchat maso odříznout s banánovou sukni a 1 jeden žloutek. Taková maska ​​drží 5 minut a pak umýt. Pro léčbu akné stačí, aby jednoduše ztratil postiženou oblast vnitřní stranu slupky a za pár minut opláchli vodou. V péči o vlasy má banán výživný, hydratační a posílení.

K dosažení účinku a aby se zabránilo potížím, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • Nespouštějte Banánovou vidličku a porazte mixér před přijetím homogenní hmoty, jinak se hrudky budou špatně vyplaveny;
 • Než my umýváme masku s vodou, měli byste se aplikovat na vlasy a viset šampon, jinak si vlasy mohou zůstat lepkavé;
 • Neuchovávejte masku na vlasy déle než 20-30 minut (nenechte ji uschnout).

Pokud jde o recepty, je nutné pro přípravu živin směsi, jen aby porazila syrové vejce s 4 lžíce banánové pyré. Pro dosažení hydratačního účinku musíte míchat na 3 lžíce basananové pyré a avokádo, syrové vejce a 2 lžíce nerafinovaného olivového oleje. V boji proti vypadávání vlasů se doporučuje připojit 4 lžíce banánové pyré s 1 lžící mořské soli a přidejte trochu olivového oleje, abyste získali více kapalinové konzistence. Taková maska ​​se tře do kořenů, aniž by ovlivnila délku vlasů.

Zajímavá fakta o banánech

Nemoci a škůdci

 • Mezi plodinami světa na popularitě Berry Banana zabírá čtvrtou pozici po pšenici, rýži a kukuřice. Celkový počet banánových plodů jedených pro rok obyvatelstvem planety přesahuje 100 miliard kusů.
 • Ostrovy Malay souostroví - Motherland Banana. Obyvatelé souostroví od dávných dob se zabývali rostoucím tomuto bobule a používali mě spolu s rybami.
 • První zmínka o rostlině jako jedlé ovoce se objevila v intervalu mezi XVII a Xi Centuries. E. V indickém písemném zdroji zmizely.
 • Ve sbírce Ramayana (Indický EPOS XIV století BC. E) V jednom z knih popisují oblečení královské rodiny, které bylo tkané z nití získaných z listu banánů.
 • Banán Goldfingerův stupeň, pěstovaný v Austrálii, má ovoce podle struktury a chuti podobných jablek.
 • Pokud porovnáte banán a brambory, ukazuje se, že kalorický obsah brambor je jeden a půlkrát nižší než v banánech. A syrové banány téměř 5krát méně kalorií než sušené. Mezi výrobky připravenými z tohoto plodu je nejnižší kalorie je banánová šťáva.
 • Asi 95% banánů všech křovin, na kterých ovoce pěstuje z jednoho keře v jižní Asii. T.E. Všechny komerční banánové stromy doslova klony navzájem.
 • Dosud je známo asi tisíc druhů žlutých bobulí, ale drtivá většina z nich není vhodná pro potraviny. Pouze 6 typů banánů jsou sladké a jedlé: Ice-Crim, dáma prst, robustní, Rajapuri, Mysore a Cavendish.
 • Cavendish je považován za nejoblíbenější odrůdu, ale dlaň mistrovství vezme tuto známku, protože je to nejlepší a nejvíce chutné, ale protože v polovině minulého století, banány grommel třídy, které byly výrazně sladké, chutnější a větší byly téměř zcela zničeny. Viníka byla houba zvaná "Panamanova choroba", která zasáhly pouze rostliny tohoto druhu. Více než 50 let, taková hrozba visí nad třídou Cavendish.
 • Téměř všechny odrůdy banánů jsou radioaktivní, t.na. obsahují draslík a jeho izotop draslík-40.
 • Poprvé, jméno Musa, který se později stal vědeckým, byl přidělen do banánu k dalšímu německému přírodovědci Georg Rumphius, předchůdce zakladatele vědecké klasifikace, švédského lékaře Charlese Linnei. Linney, tvořící klasifikaci rostlin, uložil toto jméno. Existují dvě teorie, kde toto slovo pocházelo, v každém případě, to není spojeno s múzemi. Podle první teorie, jméno bylo dáno na počest antony hudby, soudu lékaře římského císaře Octavian Augustus. Podle druhé teorie, jméno pochází z arabského slova "mӯz", které Arabové odkazují na banány. Samotné slovo "banán", souhláska ve všech moderních evropských jazycích, byla pravděpodobně vypůjčena portugalskými nebo Španěly v 1590-1600 ze západních afrických jazyků: Volof, Mandinka ("Banana") nebo Wai ("Bana").
 • Na referendu kenyan o přijetí ústavy 2005 byly příznivci projektu použity jako jejich symbol banán a soupeři - oranžová.
 • Zároveň vlka - dravá rodina savců ping - jí banány.
 • Ve třicátých letech 1930, v nacistickém Německu byly banány vyhlášeny "non-vlastenecké" ovoce (měna nezbytná pro jejich nákup byla použita pro jiné účely). V rámci této kampaně se německé lékaři jednali s "varováními o škodlivosti" banány, jejichž použití údajně vede k "lámání střev". Správa ovocných obchodů mělo post plakáty s nápisem "Tento vlastenec jí německá jablka".
 • Někdy se banán nazývá "Banana Palm", která je nesprávná, protože rostlina nepatří do rodiny palm (Arcaceae).
 • Jméno "banán strom", který je někdy nazýván banánem, ve skutečnosti odkazuje na rostliny z rodiny rodu Azimina (Annonaceae) a je spojena s podobností ovoce těchto stromů s banány ovoce.
 • Stejně jako banány se jako zelenina používají nesprávné plody chleba a zralé, sladší - podobné ovoce.
 • Většina banánů jíst v africké zemi Ugandy. Pro každý obyvatel této země ročně představuje asi 220 kg sladkých plodů.
 • Slovo "banán" z arabského jazyka je přeloženo jako prst. Proto bude správnější volat ne banda banánů, ale kartáč.
 • Banánové ovoce dozrávají lépe a stává se chutierem, pokud jsou převzaty z "stromů" semiprodružin.

Jak růst

Banán

Banán Preferuje jasné rozptýlené světlo, z přímého slunečního světla by mělo být vyslovováno, může být transparentní s tenkou tkání. Okno pro ovoce Banán by měl jít na jih, jihovýchodní, východní nebo jako poslední možnost, západ. Nordic Windows nepřispívají k dobrému růstu a plodění, i když, použití podsvícení, můžete dosáhnout malého úspěchu. Nejvhodnější volba pro Banán - Prostorný mokrý skleník.

V pružinovém letním období je optimální teplota 24-30 ° C, s konstantní vlhkostí, v letním období neumožňují nižší teploty pod 16 ° C, protože to může vést k zastavení růstu rostliny. V létě můžete vyjmout otevřený vzduch, ale zároveň by měl být vyslovován od jasného světla. V podzimní době se doporučuje poskytnout období odpočinku pro lepší růst a kvetoucí: rostliny obsahují ve světlé místnosti při teplotě 18-20 ° C, menší než 16 ° C.

Voda banán Ve vrozené sezóně je hojný, ale tak, že voda není stála v paletě, protože to může vést k ploše rostliny. V podzimním období Zalévání banánu Redukce, ponoručené mírně a opatrně (pokud rostliny obsahovat 18-20 ° C), hojný zalévání při nízkých teplotách mohou vést k kořeny rostliny. Pokud nemůžete poskytnout Rostlina Požadovaná teplota Období odpočinku, a je obsažena na vyšší teplotě, pak zalévání produkují jako horní vrstva sušení půdy a neustále sprej. Zalévání produkují měkkou dobře definovanou teplotu vody nebo 2-3 stupňů výše.

Banán preferuje vysokou vlhkost vzduchu, s nedostatkem suchých listů, ztrácejí lesk. Pravidelné postřik je dobře ovlivněn wellness rostliny, aby se zvýšila vlhkost vzduchu rostlina Na paletě s mokrým mechem, oblázky, Clayjitem nebo jiným porézním materiálem. Periodicky užitečné pro rostlinu hnětení pod sprchou, ale pokud rostlina Zcela velké, listy mohou být otřeli mokrou houbou nebo hadříkem.

V Vegetační období Každé dva týdny vedou podavače, střídavé minerální a organické hnojiva. Podcord Strávit po zavlažování tak, aby se mladý Koreshki.

Transplantace rostlina Každý rok, ale je lepší projít, hrnce se používají pro dva nebo tři centimetry v průměru více než předchozí. Získaný rostlina transplantovaný v komponatu shody. Pokud jste získali rostlinu v zimních měsících, nechte ho přijít k sobě po změně místa. Opatrně ji zkontrolujte, zda nejsou hrnce kořenů v dně, a rostliny Ne žluté a nespadají listy, transplantace může být ponechána do pružiny. Pokud jsou tyto značky pozorovány, pak rostlina Můžete transplantaci. V transplantaci Kořeny rostliny jsou zpracovány po dobu 5 minut, v růžovém řešení manganu, kontrolované kořeny, hnědé a nezdravé jsou odstraněny a sekce jsou posypány přeplněným dřevěným uhlím. Hrnce pro banán Je nutné brát široký a prostorný, protože s nedostatkem míst v hrnci může růst závodu zastavit nebo zpomalit. Výsadba banánu je vždy hlouběji, než bylo původně vysazeno. To přispívá k tvorbě a růstu dalších kořenů a v budoucnu - nejlepší výnos. Pokuste se transplantovat, abyste nerušili kořenový systém. Banana po transplantaci musí být válcován s velkým množstvím teplé vody a dát na místo bubliny. Dva - tři dny půdy pod závodem, musíte jemně copovat, aby nedošlo k poškození kořeny.

Banán

Substrát je vyroben z trávníku, humusu, listu listu a písku (2: 2: 2: 1), nebo trávník, vlhký a písek (2: 2: 1) můžete přidat kostní mouku nebo nadržené čipy. Ve spodní části hrnce by mělo být dobré odvodnění, sutiny, drcený kámen nebo různé neškodné hromadné nebo granulované materiály. Tloušťka odvodňovací vrstvy závisí na velikosti hrnce a pohybuje se od 3 do 10 cm. Povrch odvodnění musí být potažen mokrým říčním pískem tak, aby půda nebyla proniknuta na dno hrnce a během zavlažování neinterferovalo do švestky nadměrné vody.

Banánas Roztáhněte sourozenci, dělící masité řádek, A některé druhy - Semena.

Semena Shrnutí do mokrého substrátu sestávajícího ze stejných částí listu, rašeliny, písku a dřevěného uhlí. Před výsadbou jsou semena podepsána (mechanicky zpracovaná), a pak namočené v teplé vodě po dobu 1-2 dnů, voda pravidelně měnit. Semena Zavřít až do hloubky rovné velikosti, pokryté skleněným víčkem nebo průhledným obalem. Je nutné udržovat teplotu 24-26 ° C, neustále sprej a pravidelně větraná, při použití mini-skleníku, klíčení se objeví rychleji. Výhonek v jednom měsících. Když Seiansev Existují dva nebo tři Prostěradlo, Jsou rozmnoženy na vhodné hrnce hrnců naplněných substrátem sestávajícím z listnatého, rašelinové země a písku s dobrým odvodněním. Sazenice rychle rostou. S dobrou péčí může kvést ve věku jednoho roku.

Sourozenci jsou odděleni od mateřské rostliny spolu s částí veslování. Scroll prášek s uhelným práškem. Mladé rostliny Posaďte se do substrátu ze dvou částí listu, dvě části rašeliny a písku.

Banán - náročné, lehké a teplo vlhkosti rostlina. Pokud jej nemůžete poskytnout optimální podmínky existence, neměli byste podniknout jeho kultivaci.

Možné potíže

V podmínky místnosti V nepřítomnosti podsvícení a suchosti, rostlina vstupuje do nucené (od října do února) období odpočinku. V té době banán Voda méně často, zejména pokud je teplota 18 ° C v bytě, jinak bude časté zavlažování povede kořenový systém, V tomto případě se hrany listu banánu stávají hnědé a suché a růst se zastaví i při vysoké teplotě a dobrém osvětlení na jaře. Pokud je to zaznamenáno, pak rostlina je třeba okamžitě transplantovat do nové půdy, předem skočené vodou kořeny a řezání s ostrým nožem shnilých dílů. Prořezávání kořenů musí být vyzvednuty s krouceným dřevěným uhlím nebo popelem, aby přestali další držení těla.

Růst rostlin se zpomalil nebo pozastavil. Důvodem může být příliš blízká jídla, ve kterých roste rostlina. Jemně jej vyjměte z hrnce a zkontrolujte, zda kořeny Opolen celé hliněné com, musíte transplantovat rostlina. Dalším důvodem může být příliš nízké teploty v letním optimálním období 24-30 ° C, ne nižší než 16 ° C, také důvodem může být v nedostatku světla.

Banana v oboru

Banana má rozšířené v umění. Na počátku 20. století byl banán vnímán veřejností jako exotické ovoce z tropických zemí, kde rodáci prakticky nahí. American Dancer-Mulatte Josephin Baker (Eng). Josephine Baker), hraní takovými pocty, prováděné v obleku z banánů, v důsledku toho se stal jedním z nejoblíbenějších hereček ve Francii.

Na obálce debutového alba Alternativní skupina Velvet podzemí, sametové podzemí a Nico, byl znázorněn obtěžujícím žlutým banánem. Tato kresba Andy Warhola je jedním z nejznámějších a rozeznatelných albových obalů na světě.

Banán

17. studio album hluboké fialové skupiny z roku 2003 se nazývá "banány".

Banana je často také používán v kinematografii a animaci. V karikaturách, scéna duše hrdiny na banánové slupce. V uměleckých filmech je banán často používán jako falický symbol v komiksových scénách, například ve filmu Woody Allen "celebrity".

Nemoci a škůdci

Banán

Důsledkem dlouhé a pečlivé práce chovatelů bylo odstranění stupně Cavendish, který má vynikající chuťové vlastnosti, přináší dobré výnosy a převody dokonale. Nicméně, se všemi jeho zásluhy existují určité nevýhody, které se stávají klíčem, pokud jde o životaschopnost odrůdy.

Nejprve to je neschopnost rostliny pro výrobu ochranných mechanismů proti onemocněním. Faktem je, že jedlé banánové plody lze získat pouze z rostlin, které byly v porovárnému způsobu multiplikováni (zlepšením procesu). V tomto případě však banán přestane vyvíjet a přizpůsobit se životnímu prostředí a my, na jedné straně, po celou dobu dostaneme stejnou kvalitativní a chutnou sklizeň, a na druhou expozici onemocnění. Ve stejné pasti zasáhl přinesl chovatele Gro Michel. Uprostřed dvacátého století napadl tzv. "Panamské onemocnění" TR1, což vedlo k zastavení rozsáhlé pěstování pěstování Gro Michela.

Práce na odstranění cavendish odrůdy, výzkumníci zohlednili rysy onemocnění a učinily "nové" ovoce udržitelné. Organismy ovlivňující ovoce však pokračovaly vyvíjet. Výsledkem je, že typ "panamského onemocnění" Tr4 ohrožoval další osudu Cavendish. Úplné zmizení banánu však ještě neohrožuje. Vědci pokračují v provádění výzkumu a snaží se zavést do nové třídy jeden z genů indonéské divoké banány, které dokonale kopíto s existujícími chorobami TR. Tento proces však mírně zpomaluje, že semena jsou potřebná pro selektivní výběr a v jedlých banánech jsou extrémně vzácné. Kromě "panamské choroby", banán podléhá útokům kulatých červů a černých weevils. Také problémy mohou vzniknout v důsledku bakteriálního onemocnění Moko nebo houby Cigatok, ale s těmito neštěstí výrobci banánů se naučili, jak se poděkovat, díky chemickým prostředkům.