Lanýž

Proč lanýž je nejdražší houba na světě

Lanýž patří k rodu vzorových hub, což je charakterizováno podzemním růstem. Ovocné hlízové ​​tělo této houby je považováno za velmi cennou pochoutku. Vzhled lanýže se nerozlišuje krásou - je to uvolněná, rohová hlízová hnědá barva s bradavicemi. Vnitřek jemně plodu načervenalého odstínu s bílými pruhy, které černoši v dosahů zralosti. Hodnota lanýže závisí na jeho velikosti. Nejcennější jsou velké vzorky, velikost jablka (tam je jen velmi málo z nich, asi jedno procento celkového počtu shromážděných lanýží). Počet dalších hub (velikost matice) je 10 procent. Třicet procent pádu na lanýže s hroznovým bobule. Zbytek "lanýže maličkosti" je méně cenný a používá se při výrobě omáček a gravitace.

Proč lanýž je nejdražší houba na světě

Lanýže se nazývají královské houby - jeden z nejdražších. Najdete prodejci, kteří nabízejí kilogram v hodnotě více než 4000 dolarů. Hodnota produktu je vysvětlena svou raritou, nepřekonatelnou chutí, aroma. Francouzština a Ital se proslavili po celém světě. Rozlišují se dvě hlavní města lanýže - toto je Grignan a Aqualanya: Zde ovoce sbírají téměř po celý rok: Na podzim - bílá, v zimě - černá, na jaře - buffeto, v létě - černé léto.

Historie lanýží

Rafinované jsou bílé ovoce. Nemohou být plemene, rostou na velmi omezených územích. Například, tam jsou houby v Piemontu pouze v Lange, někdy nalezené v Monferrato, Roero, kolem Turína. Vysoká cena těchto výrobků je způsobena velkým poptávkou a nízkým návrhem. Jsou charakterizovány sezónností, nacházejí se na prodej od října do ledna (cena závisí na odrůdě). Nejdražší jemnost je jen bílá. Jakmile produkt o hmotnosti 1,2 kg byl vystaven a prodáván v italské aukci, její cena byla 95 000 eur.

Historie lanýží

Lanýž je tajemná houba, stále se nedokázala zjistit, jak roste. Kolik typů lanýže existuje ve světle - také není známo. Ale je to právě známo, že lanýž je nejchutnější houba na světě, a ze všech lanýží je nejlepší - bílý lanýž z alba, která v Piemontu. Sezóna bílého lanýže padá na říjen-prosinec, a v této době se Piemont stává hlavním bodem v cestovním programu opravdových gurmánů.

Slavný francouzský kuchař z XIX století Jean-Anselm Bryia-Savaren věnoval truffel na individuální kapitolu své slavné knihy "Fyziologie chuti" (1825), popisující, jak experimentálně zkontroloval, zda je lanýžový afrodiziakum. Zavolal mu "kuchyňský diamant". V těch časech, lanýže (černá, nemluvě o bílou), byla velká rarita v Paříži, sloužili jim jen v restauracích Hotel Des Americans a Hotel de Provence, stejně jako v domech bohatých aristokratů.

Popis houby

Historie lanýží, pěstované uměle, začala v XIX století, kdy francouzština se naučila chovat černý lanýž a vysazoval "lanýže lesy" téměř všechny regiony. Pak se "diamanty" začalo dost přístupné i pro obyčejné francouzské lidi v slavnostním stole. První světová válka, když se boje prováděla na území lanýže, stejně jako snižování lesů a využití chemických hnojiv během celého XX století, byl velmi negativně ovlivněn evropským lanýžem. Pouze v Perigore před světovou válkou jsem byl shromážděn asi 1000 tun ročně, a nyní celá francouzská sklizeň nepřesáhne 20 tun. Situace v Itálii není mnohem lepší.

Popis houby

Lanýž je houba z aktinomycete, třída a pořadí pacifických, rodinných laných rodin. Patří také do krátké houby. Ovocné tělesy jsou zcela skryté pod zemí, podobají se hrboly nebo hlízy brambor. Není divu v latině, jméno zvuky jako Terrae hlízy, nebo zemitého nárazu.

Shora houby pokrývá periodiku - vnější vrstva s mnoha bradavicemi nebo prasklinami. Některé druhy se to děje téměř bílá. Vnitřní buničina na řezu vypadají jako mramor. Skládá se z vnitřních a vnějších žil, které mají různé odstíny. Ve vnitřních žilách dozrávají sáčky s spory. Jsou lehčí než vnější. Barevná buničina v různých druhech je jiná.

Podle popisu, vůně hub truffel má několik zářezů: vůně podzimního lesa, etiketu listí, vlhkých, zralých ovoce, dokonce i kakao a čokolády. Pro chuť, lanýže se podobají ořechům nebo smažených semen, někdy má ovoce, kokosový nebo čokoládový pachuť. Připravuje se s minimálním tepelným ošetřením, gurmánem se doporučuje jíst syrové neztratit jedinečnou vůni a chuť. Pokud posíláte ukládací truffel, ztrácí většinu vlastností.

Typy lanýžů

Houba se používá jako koření k různým pokrmům. Má vlastnost kombinovat s ptákem, steaky, pastou, omeletou. Používá se k přípravě omáček, vynikající pate, výplně. Jeho obsah kalorií je nízký. Užitečné vlastnosti hub jsou také známy. Obsahují vitamíny B, RR, C, nepostradatelné aminokyseliny. Jakmile byly tyto rostliny používány jako afrodiziakum.

Truffeel houba nelze skladovat dlouho: pouze 2-3 dny v chladničce při 1 ° C-2 ° C. Čerstvé houby koupit ve sbírkové sezóně. Současně se restaurace podávají speciální lanýžové menu. Houby mohou být zachovány v brandy, viny, někdy vyrobené ze speciálního oleje, těstovin. Ale chuť těchto produktů je již zcela odlišná.

Typy lanýžů

Ženy rodu zahrnuje více než sto druhů hub, které jsou klasifikovány jak patřící k biologické a geografické skupině, a z hlediska gastronomické hodnoty (černá, bílá, červená).

Nejznámější lanýže jsou:

 • Černý letní lanýž (ruský lanýž) (lat. Tuber aestivum)

Kde a jak roste

Dosáhne 10 cm v průměru a hmotnosti 400 gramů. Věkové změny buničiny lanýže jsou vyjádřeny ve změně barvy z bělavých tónů na žlutohnědé a šedo-hnědé odstíny. Jeho konzistence se také mění z hustých mladých hub, aby se uvolnilo ve starých. Ruský lanýž má sladkou ořechovou chuť a trochu viditelné vůně řas.

Tento typ lanýže roste v Transcaucasia a Krymu, o Evropské části Ruska a v Evropě. Vyskytuje se pod takovými stromy jako dub, borovice, hrudka. Ovoce od června do začátku října.

 • Černý podzimní burgundský lanýž (lat. Tuber mesenttericum)

Užitečné a terapeutické vlastnosti lanýže

Houbový zaoblený tvar a vážení až 320 g, nepřesahující velikost 8 cm. Maso zralé lanýže má barvu mléčné čokolády, které jsou pěstovány bílými pruhy. V aroma lanýží, výrazný odstín kakaa je cítil, houba sama má hořkou chuť.

 • Černý zimní lanýž (lat. Tuber brumale)

aplikace

Forma ovocných těles může být jako nesprávně sférická a téměř sférická. Lanýžová velikost se liší od 8 do 15-20 cm a hmotnost může dosáhnout 1,5 kg. Červený a fialový houbový povrch je pokryt polygonálními bradavkami. S věkem se barva období stává černou a bílou tělo - šedo-fialová. Zimní lanýže má příjemnou pestrou výraznou pižmovou vůni.

Tento typ lanýže roste z listopadu do ledna-února na mokrých půdách pod saunou nebo vápnem. To lze nalézt ve Francii, Itálii, Švýcarsku a Ukrajině.

 • Černý perigorsky (francouzský) lanýž (lat. Hlíza melanosporum)

Kontraindikace a pravidla pro výběr lanýž

Ovoce špatného nebo mírně zaobleného tvaru dosáhl 9 cm v kontextu. Povrch houby, pokryté čtyřmi nebo šestihrannými bradavicemi, mění jeho obraz z červenohnědé na uhlí-černou. Světlo lanýžové maso Někdy s růžovým odstínem jako stárnutí se stává tmavě hnědou nebo černou a fialovou barvou.

Ovoce od prosince do konce března. To je kultivováno v Evropě a Krymu, Austrálii, Novém Zélandu, Číně, Jižní Africe. Mezi černými lanýžemi je tento druh považován za nejcennější, to je dokonce nazýván "černý diamant". Má silnou vůni a příjemnou chuť. Jméno houby pochází z názvu oblasti zemřelého ve Francii.

 • Černý himálajský lanýž (lat. Hember himalayensis)

Vlastnosti pěstování lanýží doma

Houba s ovocnými těly malé velikosti a hmotnosti až 50 g. Vzhledem k malé velikosti je tento lanýž obtížné najít.

 • Bílá Piemont (Italská) lanýž (lat. Huber magnatum)

Zajímavá fakta o hubách

Ovocné tělesy mají nepravidelně appaled formu a dosahují v průměru až do 12 cm. Většinou hmotnost lanýže nepřesahuje 300 g, ale vzácné kopie mohou vážit 1 kilogram. Peridium má nažloutlou červenou nebo hnědou barvu. Bílá nebo smetanová masa, někdy s světle červeným odstínem.

Piemont lanýž je nejcennější mezi bílými lanýžemi a je považován za nejdražší houby na světě. Italský lanýž má příjemnou chuť a chuť se podobá vůni sýra s česnekem. Gribe Groves v severní Itálii.

 • Bílý oregon (americký) lanýž (lat. Hlízy oregonense)

Lanýž

Houba dosahuje 5-7 cm v průměru a váží až 250 g. Roste na západním pobřeží Spojených států. Obvykle se nachází v horní vrstvě půdy, která se skládá z mačkaných jehel. Z tohoto důvodu má aroma lanýže květinové a bylinné poznámky.

 • Lanýž červený (lat. Tuber rufum)

Lanýž

Má bylinné kokosové aroma s vinnou příchutí. Velikost hub nepřekročí 4 cm a hmotnost 80 g. Tělo je husté. Rostou především v Evropě v listnatých a jehličnatých lesích. Čas plodů - od září do ledna.

 • Červený brilantní lanýž (lat. Huber nitidum)

Lanýž

Tento lanýž má výrazný vinný hruškový kokosový aroma. Ovocné tělesy dosahují o průměru 3 cm a váží 45 g. Roste v listnatých a jehličnatých lesích. Aktuální čas od května do srpna (někdy s příznivými podmínkami Ovoce od dubna do září).

 • Podzimní lanýže (Burgundsko) (Lat. Tuber Uncinatum)

Lanýž

Další druh francouzského černého lanýže. Roste to především v severovýchodních oblastech Francie, nachází se v Itálii, velmi vzácné - ve Velké Británii. Houba má velmi expresivní vůni lesního ořechu s mírnou "čokoládovou" poznámkou, vysoce ceněné gurmány pro vynikající gastronomické prvky a "dostupné" ve srovnání s jinými lanýžovými odrůdami náklady: cena lanýže je do 600 eur do 1 kg.

Zraje tento typ lanýží v červnu - říjen, v závislosti na klimatických podmínkách. Tělo houby je poměrně husté, a jeho konzistence se nezmění v průběhu zrání, má šedou hnědou barvu s častými motory jasných "mramorových" rezidencí.

 • Čínský lanýž (asijský) (lat. Tuber sinensis, tuber indicum)

Lanýž

Přes jeho jméno, první houby tohoto druhu nebyl nalezen v Číně, ale v himálajských lesích, a teprve po sto letech, asijský lanýž byl nalezen v Číně. Pro chuť a intenzita vůně je tato houba významně nižší pro své kolegy - černý francouzský treyfel, nicméně, to je velmi důležité v znalci takové pochoutky. Tělo houby je tmavě hnědá, někdy černá, s více žilami šedavého bílého odstínu.

Čínská lanýže roste nejen na čínském území: setkává se v Indii, v lesích Koreji, a na podzim roku 2015, jeden z obyvatel ruského města Ussuriysk našel lanýže lanýže přímo na svém domácím pozemku, v zahradě Pod mladým dubem.

Kde a jak roste

Lanýže - Earthwood obyvatelé. Rostou pod zemí na kořenech stromů. Každý druh preferuje určitou oblast a stromy. Geografie pěstování těchto hub je velmi různorodá. Mohou být nalezeny v celé Evropě, v teplých rohách Ruska, na severu Afriky a na západě Severní Ameriky.

Většina preferuje širokoúhlé stromy - dub, bříza, buk, topol, elm, vápno. Někteří rostou pod cedrem nebo borovicemi. Underground rezident miluje teplé, mírné klima, takže v našich zeměpisných šířkách se nachází v lesích západní Ukrajiny, na Krymu, v ruských lesích na Urals a Kavkaz, stejně jako v Belovezhskaya Pushcha a gomelové oblasti Bělorusko.

Užitečné a terapeutické vlastnosti lanýže

Lanýž

Ve své složení má tělo houby několik užitečných komponent:

 • Vitamíny B1 a B2;
 • Vitamíny C a RR;
 • Antioxidanty blokují volné radikály a zabraňují tak zničení buněk.

Vzhledem k tomu, že antioxidanty jsou považovány za blokování procesů stárnutí kůže a tělesa jako celku, v některých italských továrnách, výrobu speciální kosmetické linie, která zahrnuje převážně krémy a pleťové vody, které mají prospěch. Podporují pružnost a osvěží vzhled, a je považován za to, že i 5-7 kapek je dost dostačující k vyrovnání s hlubokými vráskami.

Také v místním lidovém léku se předpokládá, že tyto houby patří k afrodiziakum (komponenty, které zvyšují přitažlivost k opačnému pohlaví) a udržujte účinnost u mužů. Použijte je pro léčbu takových onemocnění:

Lanýž

 • gastritida a kolitida;
 • intestinální poruchy;
 • Snížení imunity;
 • onkologické onemocnění;
 • Skleróza a Alzheimerova choroba.

Je zajímavé, že lanýže mohou být konzumovány i těhotné a kojící ženy. Výjimky jsou pouze případy, kdy existuje individuální nesnášenlivost pro jednotlivé látky způsobující alergickou reakci. Zde jsou nejčastější typy:

 1. Falešný lanýž má červeněně hnědé nebo šedé odstíny, často se podobá malým bramborám. Jeho velmi snadno odlišuje nepříjemný zápach - skutečný zástupci voní jen s příjemnými potravinami.
 2. Jelen treufel, Pěstování v Evropě, USA a Kanadě. To by nemělo být přijato lidem, ale zajíci a proteiny jsou potěšeni jíst ovocné tělo.

aplikace

Lanýž

Při vaření

 • Část lanýže pro jedno jídlo zřídka je více než 5-8 gramů. Vážení houby v restauraci na velmi přesných měřítcích.
 • Často lanýž působí jako přísada na hlavní jídlo. Houby na speciální struhadlo.
 • Taková houba je nádherná s jakýmikoli produkty, zejména s jídly, které nemají obzvláště výraznou chuť.
 • Ve francouzském vaření jsou lanýže nejčastěji kombinovány s ptákem, lobstami, vejci, ovocem.
 • Houba může být přiváděna v čisté formě, a zdůraznit chuť, nabízejí k němu smetanovou nebo vínovou omáčku.
 • Z malých laných lanýží, aby náplň pro koláče, lanýžové omáčky.
 • Plátky hub často zdobí černý kaviár, šneky a další exotická jídla.

V kosmetologii

Kosmetologové v Itálii patří lanýžový extrakt v maskách a pleti krémů. Tvrdí, že přidání této houby do kosmetických nástrojů pomáhá vytáhnout kůži, přinést pigmentové skvrny, vyrovnat se s malými vráskami.

Kontraindikace a pravidla pro výběr lanýž

Použití lanýží je kontraindikováno pouze těm, kteří mají individuální intoleranci na tyto houby. Kromě toho tyto houby nemohou, nebo alespoň nežádoucí existují ty, kteří mají živě vyslovované problémy trávicího traktu. Může to být, že žaludek prostě nebude vyrovnat s těmito houbami. Kromě toho musíte koupit houby pouze na těch místech, o kterých věříte, včetně velkých restaurací. Ve středních zařízeních jsou facky velmi často nabízeny, a ne skutečné lanýže, které se mohou nalít do závažných otravy.

Lanýž

Také by měla být věnována zvláštní pozornost kvalitě hub, protože občas se pěstují v takových podmínkách, kde půda může akumulovat toxiny nebo jiné škodlivé látky. Vzhledem k tomu, že houby jsou velmi snadné absorbovat všechny látky, může velmi špatně ovlivnit zdraví gurmánu.

Bez ohledu na to, jak milované lanýže, nezapomeňte, že stojí za to dost, a příliš nízká cena neověřeného dodavatele by měla upozornit.

Vlastnosti pěstování lanýží doma

Obtíže při hledání lanýžů nucených odborníků na zvýšení problematiky jejich umělé pěstování. Několik století byly všechny pokusy neúspěšné, ale na začátku XIX století bylo možné kultivovat. Nicméně, v nepřirozeném prostředí, pouze "černé" druhy, "bílé" kultivační lanýže nejsou krmeny.

Hlavní podmínkou je příznivé klima. Mělo by to být mírné, teplé, bez náhlých teplotních kapek. Regiony s horkou letní a mrazivý zimou pro tento účel nejsou vhodné. Semenový materiál je lepší koupit ve specializovaném obchodě, ale jsou drahé. Obvykle jsou spory očkovány na kořenech sazenic flaky nebo dubu. Můžete se pokusit pěstovat mycorrhiza sami. Buk nebo dubové piliny infikují mycelium a dát do teplého sterilního místa před tvorbou mycorrhizy, ale to se stane dříve. Zvedněte místo pro pádu stromů - vítr chráněný, přímé sluneční světlo, další keře, stromy, květy by neměly růst na svém území. Zvláště netoleruje lanýže vedle ní, kaštany a topol.

Lanýž

Umístěte ochranu před invazí zvířat. Lanýž miluje alkalickou půdu, pokud je kyselý, pak vápno přispívá. A mělo by být bohaté na humus, vápník a nasycený vzduchem. Sazenice sazenice vyrobené na jaře. Půda není předem vybavena, takže mycelium nezemře. Je purifikován z plevele byliny, kamenů a kopání plexy hloubky 75 cm, voda. Pak zasadil sazenice, zasadil se s jejich zemí a vodou znovu. Na vzdálenost 40 cm od každé země sazenice mulčování dubu loňské listy.

Teplota musí být umístěna v oblasti +20 ° C ... + 22 ° C. Doporučuje se držet podavač s hnojivy potašů a dusičných. Přidejte je na místo přistání houby a v zemi poblíž kořenů stromu, kde rostou. Pro zimu je nutně mulčování, aby šetří z mrazu. Na jaře jsou krmeny minerálními hnojivy, bohatým borem, mědi, zinkem, vápníkem a železem. Ořízněte dobu sklizně závisí na druhu vysazené houby. Skryjí se v hloubce 20 cm od povrchu. Pokud houby zmizí nebo ztrácejí svou nutriční hodnotu, možná jsou blízko povrchu. V tomto případě se doporučuje stříkat povrch čistým suchým pískem. Lanýž kopy trochu špachtle. Houby rostou nejen blízko kořenů stromů, ale také mezi nimi.

Lanýž

Pěstují lanýže ve skleníku nebo suterénu je drahé potěšení. Pro vytvoření optimálních podmínek je instalován systém zvlhčování vzduchu, topení, ventilace, koupit speciální půdu a činidla pro další dezinfekci. Tyto náklady budou platit, pokud se pěstování lanýže stává vaším podnikem.

Zajímavá fakta o hubách

 • Maximální hmotnost lanýže dosáhne 1 kg, i když existují zcela drobné kopie velikosti hrášku.
 • Podle jednoho z hypotéz obsahují zralé lanýže anandamid, psychotropní látka, která nevypadá jako marihuana.
 • Ve Francii a Itálii, od 15. století, hledání lanýže roste v lese je běžné s vyhledávacími psy a prasaty, které mohou učit lanýže pod zemí ve vzdálenosti 20 m.
 • V XIX století, lanýže se začaly kultivovat, v těch dnech bylo shromážděno až 1000 tun těchto hub. V posledních letech je sklizeň lanýže asi 50 tun. Houby se pěstují v USA, Španělsku, Švédsku, Novém Zélandu, Austrálii a ve Spojeném království. A na začátku XXI století, Čína se stala významným výrobcem lanýžů na světě. Čínská odrůda je levnější, ale jeho kvalita je níže.