Oranžový

Kde pomeranče rostou?

Kde pomeranče rostou?

Motherland Orange - jihovýchodní Asie (Čína), v 16. století se do Evropy dostal exotický ovoce a pak do Afriky a USA. V současné době je oranžová široce kultivována v mnoha oblastech tropických a subtropických klimatických pásů a Brazílie, Čína a Spojené státy jsou široce kultivovány. Španělsko, Itálie, Indie, Pákistán, Argentina, Maroko, Sýrie, Řecko, Egypt a Írán.

Oranžová - popis a charakteristika

Závod oranžové je dostatečný silný stálezelený strom, jehož výška závisí na odrůdě: hrobové oranžové odrůdy rostou až do výšky 12 m, trpasličí tvary mají výšku asi 4-6 m, stromy pro rostoucí stromy Dosáhnout 2-2,5 m na výšku. Nejkompaktnější pomerančovny rostou na 60-80 cm.

Oranžové listy

Oranžový strom se vyznačuje hustou silnou korunou kruhového nebo pyramidálního tvaru, a hrotů až 8-10 cm dlouho uchopil na jeho výhonech. Oranžové listy tmavě zelené, husté, oválný tvar s ostrým hrotem, rostoucí až 15 cm s šířkou asi 10 cm. Okraj listu může být zvlněná a na povrchu samotného listu jsou speciální žlázy obsahující aromatický olej. Jeden list žije asi 2 roky a zároveň staré a mladé listy provádějí různé funkce rostou na oranžovém stromě. Pro fotosyntézu jsou zodpovědné mladé oranžové listy, s jejich pomocí stromu dýchá, se starými listy jsou tank pro živiny. Období intenzivních listů listů (asi 25%) padá v únoru a březnu, další čtvrtina starých listů oranžový strom ztrácí po celý rok.

Kořeny

Kořeny oranžové, na rozdíl od jiných ovocných stromů, nemají kořenové chlupy potřebné k absorpci vlhkosti a výživy z půdy. Ale na kořenech jsou speciální kapsle s kolonie speciálních půdních hub tvořících Mikuriza s kořeny Orange. Oranžové zásoby aminokyselinové a sacharidové houby a na oplátku dostane vlhkost a minerály, které jsou poskytovány snadno stravitelné pro rostlinu. Narozené houby mycelia nevydrží sucho, snižují teplotu půdy a klín kořenů, na kterých roste, takže pomeranče jsou velmi náročné na vlhkost, teplo a silně trpí během transplantace bez země.

Květiny

Oranžová má velké růžové květy bílé nebo růžové barvy, o průměru až 5 cm, osamocený nebo rostoucí v květenství o 6 kusech. Záložka Květinová ledvina se vyskytuje na jaře, květiny mohou být kolem měsíce v stánku stánku, pak se otevřít při teplotě 16-18 stupňů a květy asi 2-3 dny.

Ovoce

Ovoce oranžové se nazývá oranžová. Liší se v zaoblené nebo oválné formě a má strukturu typickou pro jiné typy citrusů. Takové ovoce, které pochází z horního vlákna, se nazývá Hesperidium (jeden z odrůd berry podobného plodu). Ovoce pomeranče je tedy ovoce a bobule.

Maso oranžové se skládá z 9-13 nesrovnalostí pokrytých tenkým filmem. Každý řez obsahuje množství šťávy sáčků naplněných šťávou, které jsou vytvořeny z vnitřní epidermis neplodnosti. Chuť oranžové buničiny může být sladká, kyselá nebo hořká.

Některé ovoce netvoří semena, ale většina pomerančů stále obsahuje více semen umístěných ve šikmém nad sebou.

Kůra

Hladká nebo porézní pomerančová slupka má tloušťku až 5 mm, jeho horní vrstva, Flanedo (Zest), obsahuje mnoho zaoblených souprav naplněných esenciálním olejem. Bílá houba vrstva pokrývající slupku zevnitř se nazývá albedo. Díky své volné struktuře je tělo oranžové poměrně snadné zaostávání za kůží. V souladu s odrůdou a fází zralosti se kůra oranžových pohybuje od 17 do 42% celkové hmotnosti plodu. Oranžová peel barva může být nazelenalá, světle žlutá, jasně oranžová a oranžová červená.

Načasování zrání

Orange - Jedná se o odnímatelnou rostlinu schopnou opakovaného kvetení a plodu vázání, takže pomerančový strom může současně obsahovat pupeny, květiny a ovoce v různých typech zralosti. Zrání pomerančů trvá asi 8-9 měsíců, a zrání ovoce může zůstat na větvích po dlouhou dobu, a na jaře je to mastné znovu a charakteristická oranžová barva je pořízena na podzim. Semena ovoce Zrání na 2 sezóny, lepší, ale tělo ztrácí chuť a prospěšné vlastnosti.

Příběh

Oranžová - popis a charakteristika

Rodiště pomerančů je jihovýchodní Asie a Čína, kde se tyto stromy kultivovaly ve dvou a půl tisíce let dříve. E. Předpokládá se, že první ovocné stromy tohoto druhu byly výsledkem přechodů mandarinů a. V Evropě, oranžová naproti Španělsku přibližně 1100 a pak, s počátkem dobytí nového světa, byl "přesídlený" (představen) do Ameriky. Je známo, že by 1579, oranžové stromy byly plodné v St. Augustine - na pobřeží Atlantského pobřeží severovýchodní Floridy. Přibližně 1870s v USA, pomeranče, kteří se dříve vynásobili pěstováním semen, se začaly kultivovat pomocí pohody (očkovací očí).

To umožnilo snížit stupeň variability potomků, aby se dosáhlo stabilnější odrůdové identity a se zaměřenou expanzí druhové rozmanitosti dala příležitost použít tyto typy citrusových typů jako kombinace, které byly lépe přizpůsobeny místním Podmínky: Klima, půda, onemocnění. USA a v našich dnech se řadí na druhou po Brazílii o velikosti oranžové sklizně a na prvním místě, pokud jde o výrobu šťávy. Čína, Mexiko, Egypt, Turecko, Pákistán, Indie, Španělsko, Itálie, Írán hraje významnou roli v pěstování a vývozu pomerančů. V průmyslových svazcích, ovoce jsou také shromážděny v Řecku a Jižní Africe.

V současné době závisí umístění oranžových plantáží, zčásti z vhodných klimatických podmínek. Nicméně, na konci 16. století, s výskytem módy o pomerančích v Nejvyšší společnosti Francie, aby se zachovala a pěstovala tepelně milující pomeranče "pro krásu", byla postavena konstrukce, která získala své jméno od francouzštiny slovo "oranžová", což ve francouzštině znamená "oranžová", - orangilerie. Orangers vyhrál popularitu a začali vyzdobit bohaté domy nejen na jihu Evropy, ale také ve více severních zemích. V Sovětském svazu, pomeranče začali relativně široce objevovat na přepážkách během vlády Nikita Khrushcheva.

A pak exportován pak nejlépe jeden, izraelská odrůda Jaffa, pojmenovaná tak na starém jménu přístavního města, ze kterého Tel Aviv později. Populární stupeň zastrčil v jiných zemích, ale v SSSR to bylo vzato výhradně z Izraele, díky. Chrushcheva "Oranžová transakce". Podstata byla, že majetek, který byl kdysi vlastněn ruským impériem a následně patří do ruské říše a následně bylo rozhodnuto prodat v Chrushchevu. Výše transakce byla přibližně 4 miliony. Dolarů, významnou část, jejíž Sovětský svaz obdržel ve formě oranžových zákopů. Dnes, některé odrůdy, které udržují chuť, ztratily ekonomický význam pro ekonomiky výrobců. Stalo se tak s různými jaffy, což z důvodu vysokých nákladů vyvezeno. Ale změna jiných pomerančových odrůd přišla nahradit, celkový počet, který v různých zdrojích se liší od několika desítek do několika set.

Typy a odrůdy pomerančů

Rychlostí zrání odrůd pomerančů jsou rozděleny do:

 • Brzy;
 • Střední;
 • Pozdě.

V závislosti na velikosti, tvaru, chuti, barvy plodu a buničiny z pomerančů jsou rozděleny do 2 hlavní skupiny:

 1. Lehké pomeranče (s oranžovým masem);
 • Obyčejné (oválné) pomeranče;
 • Čalouněné pomeranče;
 1. Coroloic pomeranče (s červenými buničinou).

Podrobnější popis této klasifikace je uveden níže:

Obyčejné nebo oválné pomeranče

Příběh

Rozsáhlá skupina vysoce výnosných odrůd, které se vyznačují kulatým nebo oválným tvarem ovoce a chutné, kyselé buničiny jasně žluté barvy obsahující různé semena. Velikost pomerančů ze středního až velkého a slupka je tenká, světle oranžová nebo žlutá, dobře pěstovaná s tělem. Nejznámější odrůdy obyčejných pomerančů:

 • Hamlin (Hamlin)- surová škála pomerančů s malým nebo středně velkým ovocem kulatým nebo mírně vyrovnaným tvarem a jemným, hladkou žlutou kůží. To se pěstuje hlavně v Brazílii a Spojených státech, má vynikající dopravu a je udržována na dlouhou dobu, je aktivně používán v ložnici kvetení;
 • Verna (verna)- pozdní paleta pomerančů španělského původu, s malou nebo střední velikostí malými plody prodloužené formy, obsahující sladké, chutné tělo;
 • Salustiana (Salustiana)- krásná škála pomerančů, s vysokým ekonomickým významu ve Španělsku a Maroku. Pro ovoce se vyznačuje oválným kulovým nebo lehce flexibilním tvarem a žlutým oranžovým malováním tenkým, snadno vyčištěným slupkem. Šťavnaté plátky jsou prosté kostí a mají sladkou, olejovou chuť.

Pupeční pomeranče (přinesl)

Typy a odrůdy pomerančů

Skupina odrůd, na stromech, které hroty nerostou, a ovoce mají charakteristický mateřský nos-pupek, snížený plod. Základní pomeranče jsou největší, průměrná hmotnost plodů je asi 200-250 g a individuální kopie mají spoustu až 600 g. Výrazný rys většiny odrůd je také hrubý, snadno přerušená kůže a výjimečná kvalita spotřebitelů: šťavnaté, oranžové maso, sladká chuť se světelnou kyselinou a nádhernou citrusovou vůní.

Nejoblíbenější odrůdy pupku pomeranče:

 • Washington Navel (Washinhhh pupab)- stupeň jasně oranžových pomerančů významné světové ekonomické hodnoty, známé ze 17. století, stejně jako jeden z mála pomerančů, úspěšně plodá v podmínkách transcaucasie. Střední a velké plody oranžové mají kulatý nebo mírně prodloužený tvar a hmotnost 170 až 300 g. Tělo pomerančů jasně oranžová, sladká se světelnou kyselinou a nízkými kostmi. Orange Washington přinesl - jeden z nejoblíbenějších odrůd pro domácí ředění;
 • Pupek pozdě (pupek pozdě)- pozdní paleta pomerančů, velmi podobný odrůdu Washington přinesl, ale charakterizovaný jemnější buničinou a zvýšeným peklami;
 • Thomson Navel (Thomson pupek) - stupeň kulaté nebo oválné pomeranče s charakteristickým malým pupkem a relativně tenkou, lehkou oranžovou pokožkou s malými póry. Tělo ovoce ve srovnání s Washingtonem přinesl, více vláknitý a ne tak šťavnatý;
 • Havelina (havelina) - nejstarší stupeň malých a středních pomerančů s malým pupkem. Ovoce ve tvaru vajec mají tenký, jemný kůra oranžové barvy a volné, sladké buničiny.
 • Zvláště stojí za zmínku o různých pomerančechKara-kara (Cara Cara Navel Orange), Což je mutace odrůdy ve Washingtonu a byla nalezena ve Venezuele v roce 1976. Kara-kara zdědil většinu vlastností zdroje odrůdy: pupek, oranžovou barvu dobře výboje zest a výjimečná chuť šťavnaté buničiny. Ale jeho hlavní rozdíl je tělo rubínového odstínu, srovnatelné s barvou buničiny tmavší grapefruity. Zajímavým vlastností odrůdy je schopnost dát určité množství výhonků plavby, které následně vyvine pruhované ovoce.

Krvavá oranžová, korolki oranžová nebo oranžová-korolech je skupina odrůd, které mají antinaci v jeho složení, pigmenty, které dávají ovoce a jejich buničiny červenou barvu. Krvavá oranžová je také volána sicilská oranžová, protože první přistání se objevila na Sicílii. Corolok Orange je přirozená mutace obyčejného oranžového. Stromy této odrůdy se vyznačují dlouhou dobou zrání, nízkým růstem a prodlouženou korunou. Pro ovoce krvavé oranžové charakteristiky kulatého, malý žebrovaný tvar a špatně diskontinovaná slupka hnědé, červené nebo tmavě oranžové. Buničina se rozlišuje červenou, oranžovou, burgundskou nebo červenou pruhovanou barvou a ovoce jsou obzvláště oceňovány pro vynikající kyselou sladkou chuť a vynikající vůni. Podle historiků jsou krvavé pomeranče pěstovány v Sicílii z IX-X staletí. V současné době jsou pěstovány po celé Itálii, ve Španělsku, Maroku a US Floridě a Kalifornské státy.

Rozlišují se 3 hlavní odrůdy krvavých pomerančů:

 • Orange Moro (Moro) - hezká mladá odrůda, odvozená na začátku XIX století na Sicílii v provincii Syrakusy. Krvavá pomerančová slupka má oranžovou nebo červeno-oranžovou barvu a tělo se stane oranžové s krvavým pruhy, světlé maliny nebo téměř černé. Průměr ovoce od 5 do 8 cm. Hmotnost 170-210 gramu. Moro pomeranče mají silnou citrusovou vůni s poznámkou Raspberriesnebo lesní bobule a hořká chuť.

Oranžové hybridy

 • Orange Sanguinello (Sanguinello) Právě od Španělska, podobně jako Orange Moro a kultivovaný na severní polokouli. Blood Orange Ovoce se vyznačují pomerančovou kůrou s načervenalým pískem, sladké červené maso s červenými skvrnami, který obsahuje některé kosti. Ovoce dozrávají od února do března.
 • Tarocco Orange (Tarocco Je považován za jeden z nejoblíbenějších italských odrůd a pravděpodobně, je produktem přírodní mutace Orange Sanguinello. Tarokko je pomeranče jsou průměrné velikosti, se liší v tenké oranžově červených kůru a nemají výraznou červenou pigmentaci těla, tzv. "Poloviční plemeno". Vzhledem k šťavnatosti, sladké chuti, absence kostí a zvýšeného obsahu vitamínu C červených pomerančů Tarocco se uvažuje mezi nejvyhledávanějšími odrůdami na světě. Pěstované na úrodných půdách v blízkosti sopky Ethna.

Oranžové hybridy

Jak pěstovat pomerančový strom doma a rostlinné péče

Oranžový křížení s jinými typy citrusových plodů dal život řadu zajímavých hybridních forem:

 • CITTRANGE (LAT. Citroncirus Webberi)- hybrid sladké pomeranče a poncirus soudu, cílem vytvořit oranžově odolný proti chladu. Cartér nést snížení teploty vzduchu na -10 stupňů, ale jeho ovoce mají hořkou chuť. Cittanza se obvykle používá při přípravě nápojů, marmelády nebo JAMA.
 • CITRANZCVAT (LAT. Citroncirus Citrangequat)- Gybrid výroby a kumquate, je kompaktní kostel, někdy s malými hroty, dávat kulaté nebo oválné oválné oválné plody s prodlouženým krkem. Používá se v čerstvé formě nebo používané pro výrobu marmelády a limonády.
 • Tomasville (Ang. Thomasville Citrangequat)- jeden z typů cytranzcvat, hybrid oranžové, Kumkvat Margarita a poncirus tritické. Ovoce žlutá nebo žlutá oranžová barva, střední velikost, oválný nebo hruškovitý tvar. Odlupování je tenká a hořká, buničina s malým počtem semen, v neuloženém tvaru je velmi kyselá, s plnou zrání se stává docela jedlé.
 • Klementin (lat. Citrus Clementina)- hybridní mandarinka a oranžová Kylka. Hybridní plody jsou vizuálně podobné mandarinku, ale liší se s pevnější kůží, nasycenou sladkou chuť a šťavnaté tělo. Druhá řada klementin je hybrid mandarinky a Gorky Sevilla Orange, odvozený v Alžírsku v roce 1902. Ovoce Malé, oranžové, s tvrdým srdcem.

Klementinové jsou přijímány pro tři typy:

 1. Korsičan Clementin - jeho většina středně velkých plodů pokrytých oranžově červenou kůží, křehkou buničinou, v něm nejsou žádné semena;
 2. španělština Klementin může mít jak malé i větší ovoce s jasně oranžovým masem kyselé chuti. Ovoce je obsaženo ze dvou až deseti semen;
 3. Montreal Klementin - vzácný typ citrusů s kyselými plody obsahujícími 10-12 semen.

Použití v medicíně

 • Santina (Ang. Suntina)- Clementine a Orlando hybrid. Světle oranžové plody média nebo velké velikosti, s tenkou pokožkou, se vyznačují sladkou chutí a silnou vůní. Doba zrání - od konce listopadu do března.
 • Tangor (Ang. Tangor, chrám oranžový) - výsledek přechodu sladké oranžové a mandarinky. Střední nebo velké plody mohou dosáhnout průměru 15 cm. Fetální forma mírně lesklá, tloušťka oka, porézní, žlutá nebo nasycená oranžová. Přítomnost semen závisí na druhu tangoru. Buničina tangorů je velmi voňavá, oranžová, má kyselou nebo kyselou sladkou chuť.
 • Allendale (Ang. Ellendale Tangor) - citrusový hybrid, typ tangoru, získaný při přechodu mandarinky, mandarinky a oranžové. Motherland Citrus je Austrálie. Ovoce média nebo velké velikosti, šťavnaté, s červenismu-oranžovým nádechem kůry a velmi sladké, voňavé tělo tmavě oranžové. Peel je tenký, hladký, snadno čistitelný. Semena se mohou lišit v množství nebo chybí vůbec.
 • Orangelo (ang. Orangelo) nebo Chironia (Iz. Chironja) Pravděpodobně považoval za přírodní hybrid grapefruitu a oranžové. Domovské ovoce je Puerto Rico. Ovoce jsou velké, velikost s grapefruitem, mají mírně protáhlý buď hruškovitý. Kůra při dozrávání jasně žluté, tenké a hladké, poměrně snadno oddělené od buničiny. Malá semena. Oranžový oranžový odstín maso, jemný, šťavnatý. Chuť je více sladká, vypadá to jako oranžová a zbavená grapefruitu.
 • Agli-Fruit nebo AGELI (Ang. Ugli ovoce) - to je výsledek překročení mandarína, grapefruitu (nebo pomelo) a oranžové. Ageliho ovoce rostou na Jamajce, nejsou příliš krásné z důvodu hrubého a vrásčitého slupku. Průměr ovoce je od 10 do 15 cm. Barva ovoce se liší od zeleně, na žlutozelená a oranžová. Navzdory nějaké neatraktivnosti je buničina Agleyho ovoce velmi chutné a liší se Grapefruit ne. Období plodnosti od prosince do dubna.
 • Grapefruit (lat. Citrusové paradisi) Na základě předpokladu vědců je přírodní hybrid oranžové a pomelo. Ovoce jsou velké, průměr od 10 do 15 cm, s šťavnatou kyselou kaštinou s malou hořčici. Barva buničiny v závislosti na odrůdě může být téměř bílá, světle růžová, žlutá nebo načervenalá. Slupka žlutá nebo načervenalé.
 • Maiter citron (lat. Citrus Meyeri) - pravděpodobně, výsledek hybridizace citronu s oranžovou nebo mandarinkou. Velké plody mají zaoblený tvar, ve zralé formě se získá žlutý pomerančový odstín. Buničina tmavě žluté barvy, šťavnaté a ne tak kyselé, jako obyčejný citron, obsahuje semena.
 • Natsudaidai (Natsuman, Amanatsu) (Ang. Amanatsu, Natsumukan)- přírodní hybridní oranžová a pomelo (nebo grapefruit). Poprvé se závod nachází v Japonsku v 17. století. Ovoce má poměrně tlustou loupání žlutorozranovité barvy, je jedena v čerstvé formě, ale chuť jeho šťavnatého masa je docela kyselá. V ovoce obsahuje mnoho semen.

Jak pěstovat pomerančový strom doma a rostlinné péče

V lidovém lékařství

Oranžová k pěstování podmínek je velmi náročný, je to poměrně rozmarná rostlina, a to, aniž by měl dostatek zkušeností, není tak snadné dosáhnout jeho plodů v místnosti.

Pokoje z pomerančů jsou poměrně mírně malé, ale všichni dávají nádherné ovoce, různé podvodníky chutných odstínů, zbarvení a velikostí. Nejčastější a nejčastěji zřízený starý Solid Grade Washington Pavel, který přinesl do Ruska na konci XIX století z Kalifornie. To odkazuje na takzvané "pupeční" pomeranče. Horní pomeranče jsou obvykle největší a sladké. Mají na dně plodu stopy mírně vyčnívajícího z kůry druhého podvazku plodu.

Když roste oranžový doma, začátečník citruscisóze by měl být na paměti, že si povzdechla semeno jakékoli odrůdy a roste z něj plodný strom od něj, bude muset čekat na sklizeň po velmi dlouhou dobu - nejčastěji 10-15. Získané plody jsou pravděpodobně nízké kvality, protože v tomto případě jsou odrůdy obvykle dědičné. Proto se doporučuje reprodukce osiva oranžové.

Domácí oranžová péče není moc odlišná od péče o tradiční citron. Oranžová je však cool a lehká. Pro svůj obsah jsou vhodné pouze okna jižní orientace - zásadně důležitá, protože na severní straně obce se vyvíjí pomaleji a dává několik plodů kyselé chuti. Oranžová miluje rovné sluneční paprsky, zejména během zrání ovoce - s dostatečným teplem a světlem se stávají sladšími.

Tak, oranžová - lehká lubrikant, náročná na teplo (20-25 ° C) areálu. Pokud by byl byt postrádá světlo, bude se rozvíjet špatně a růst špatně.

V létě je oranžový strom žádoucí vyjmout otevřený vzduch - to mu poskytne nejlepší výšku a vývoj. Ale v prvních dnech, zejména v poledne, musí být diagnostikován s gázou nebo jemnými půjčkami, takže listy nejsou zraněny od spálení spálení.

V zimě by měla být teplota menší než 10-12 ° C. V zimě, když světlo nestačí, a světelný den je krátký, když odjíždí doma, je třeba zahřívat vnitřní pomeranče, zvýšení délky dne na 10-12 hodin. Během tohoto období, pokud existuje taková příležitost, oranžová je lepší udržet při nízké teplotě vzduchu, což je příznivé na pružinovém květu.

V zimě je oranžová ve stavu odpočinku, vytěžil růstové procesy a proto potřebuje méně vody. Proto by měly být zvýšeny intervaly mezi zavlačením pro rostlinu oranžové doma. Od října a do konce února, rostlinná krmná hnojiva ne více než 1 čas za 1,5-2 měsíce.

Při opuštění oranžové doma by měly být mladé rostliny každoročně replit, na konci zimy - dospělí - po 3-4 letech, metoda překladače. Substrát z trávníku a pozemků, vlhký a písek (2: 1: 1: 1).

Oranžový strom může být tvořen jejich chuti, ačkoli bez jakéhokoliv zásahu to často tvoří krásnou korunou.

Použití v medicíně

Ve vědeckém výzkumu

Mluvit o použití buničiny a šťávy z pomerančů v medicíně, obvykle znamenají výrobek vyrobený produktem, lehkým laxativním, diuretickým a gilenerálním účinkem, anti-involuční účinek, doprovázený poklesem permeability stěn nádoby a jejich posílení. Kromě toho je řada dalších výhodných vlastností produktu také instalováno mnoho lékařských studií.

 • Antioxidační akce. Anthocianne-obsažený, pracující jako antioxidanty, snižují rizika řady onemocnění souvisejících s věkem, včetně kardiovaskulárních a kataraktů. Ze všech studovaných rostlin, Rut rodina právě v oranžovém antioxidačních vlastnostech je vyslovena nejobrznější. Mimo jiné zabraňuje také vývoji hypoxie v buňkách. Podobné antioxidační vlastnosti jsou charakteristické nejen pro tělo, ale také pro kůlou tohoto ovoce.
 • Potlačení činnosti řady bakterií. Antibakteriální funkce vzniká v důsledku skutečnosti, že pomerančová šťáva je schopna stimulovat aktivitu makrofágů.
 • Léčba neurodegenerativních onemocnění. Horká infuze krustové oranžové prokázalo majetek inhibit biturilholinesterázu a mao. A to zase otevírá vyhlídky na jeho použití při léčbě neurodegenerativních onemocnění.
 • Zlepšení stavu s diabetem. V diabetes mellitus může extrakt alkoholové krusty zabránit vývoji nefropatií, jakož i zlepšení regenerace kůže u pacientů s diabetem.
 • Dopad na kardiovaskulární systém. Při prevenci onemocnění srdce a plavidel jsou užitečné flavonoidy pomerančových šťáv, protože mají antioxidant, hypoglykemický a hypolypidemický účinek. Šťáva také "zastaví" zánětlivou odezvu, která teče do cévního systému v důsledku použití mastných potravin. Pravděpodobná příčina je snížení peroxidace lipidů způsobenémi džusem antioxidanty.
 • Snížení krevního tlaku. Pomerančová šťáva, dále obohacená s vitamínovým komplexem, je schopen snížit tlak.
 • Doporučuje se také maso oranžové ovoce v dietních programech Jídlo s avitaminózou a anémií.

V lidovém lékařství

Starověký lidový lék používal pomerančový džus, smíšený s cukrem, pro "exil bilu" a "klidné krve akutní". Standard uzdravení předepsané šťávy s "horkým kašelem" a když se seskupuje v plicích "flegm". Pro zvýšení nálady, zbavit se zvracení a nevolnosti, bylo nutné smíchat s vodou 5 gramů háčkaných kůry pomeranče a pití. Moderní tradiční medicína různých národů se vyznačuje regionální specificitou. Takže například v Bulharsku jako sedativním činidlem, infuze oranžových listů od výpočtu 3-4 gramů listů na sklenici vody se používá. V Itálii se doporučuje oranžová voda jako hemostatické činidlo a jako síla. Odvar neuspořádaných plodů žen preferující lidové metody, při jejich vlastním riziku a riziku, lze použít v krvácení podle dělohy. Na východě byla sušená slupka ovoce také tradičně používána s hojným výbojem během menstruace a také předepsaných během horečky. Na barvách oranžového stromu a krusty udělal horké infuze, které byly považovány za dobré sedativum. Stejné infuze, podle tradic, pomohly zlepšit chuť k jídlu, který částečně ozývá moderní výkon výživy.

Ve vědeckém výzkumu

Použití v dietologii

Vědci aktivně vyšetřují oranžové plody, protože mají velký počet užitečných prvků. Takže například tyto citrusové plody přispívají ke zlepšení stavu jater. Studie ukázaly schopnost pomerančové šťávy, aby se zabránilo rozvoji a brzdové jater mastné. Výzkumníci se domnívají, že pomeranče jsou užitečné a při léčbě astmatu.

Antiastmatický dopad prokázal v experimentální studii v juice Hesperidin a narineninu. Kromě toho alkoholové extrakty oranžových kůry v experimentu prokázaly represivní účinek na slavné bakterie Helicobacter Pylori. Kromě toho má baktericidní účinek krustového extraktu oba mikroorganismy, jako je Klebsiella Pneumonia, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Shigella Flexneri a DR.

Toto číslo také zahrnuje patogenní mikroby ústní dutiny. Vodní extrakty pomerančů jsou schopny inhibovat acetylcholineserázu, což z nich činí možné terapeutické použití během Alzheimerovy choroby. Placebo řízené a randomizované studie prokázaly zlepšení kognitivní funkce u starších lidí s dlouhodobým Adheme z pomerančového džusu.

Použití v dietologii

Lidé tam je názor, že oranžová "spaluje tuky", takže můžete rychle zhubnout. Ve skutečnosti je tento mechanismus zprostředkován a projevuje se působením látky nazvané "Narygin". Jak vysvětlí výživové, když bít naringin v játrech fusion osoby, signál je spuštěn, mluvník, který má hlad a naplnit energii, musí začít hořící tuky. Stejné výživové však varují, že tyto oranžové hubnutí může vést k hmatatelným výsledkům, pouze pokud budete okamžitě jíst několik tucet ovoce, což je obtížné a nebezpečné jako jakékoli zneužívání. Nicméně, na základě pomerančů, některé výživy rozvíjí jejich autora dieta.

Tak například Margarita Korolev, známý v médiích jako nutriční "hvězdy", (protože mezi jejími zákazníky, Valery, Anity Tsoi, Nikolay Baskov) vytvořil krátkodobou "oranžovou stravu", což umožňuje snížit hmotnost na 5 % zdroje. Slumení program je určen pro 2 (maximálně 3) dny. Během této doby existují pouze pomeranče a protein vařených vajec a recepce by měla být provedena každou hodinu. V takovém rytmu, myšlenka aktivací metabolických procesů, která pomáhá zhubnout.

Je důležité, že pokud jde o výživu a medicínu o šťávě z oranžové, je vždy v mysli čerstvě vymačkané šťávy. Pokud se porovnáte s čerstvou šťávou, ukládací produkt ve formě obnoveného šťávy a nektaru, pak 100 gramů většina ze všech vitamínů C bude v čerstvě stlačovací šťávy (70,9 mg) a druhé místo se vyskytuje rekonstituci (57,3 mg) ).

Nektar se bude na třetím místě s 53,2 mg vitamínu, ale nevyžádané bolesti z druhého místa bude zanedbatelné. Termín "obnoven" pro pomerančový džus se používá pro výrobek vyrobený z koncentrované šťávy podle ředění. Někdy šťáva pouze kolemjdou a v této formě (bez ředění z koncentrátu) je dodávána do čítačů. V tomto případě bude obal označen: zkratka: "NFC" a / nebo úplný nápis "ne z koncentrátu" ("ne z koncentrátu"). Ale taková šťáva vždy prochází tepelným zpracováním. Pro průmyslovou výrobu šťávy, obě drahé odrůdy se používají v důsledku velikosti a vzhledu a speciálních odrůd se sníženými spotřebitelskými vlastnostmi - od těch, kteří jsou špatně čisté, mají malou velikost a nevzhledný druh (například velmi šťavnaté odrůdy Salonttian, aktivně pěstování ve Valencii).

Jinými slovy, samotná šťáva je často vyrobena ze stejných pomerančů, což v podobě celého plodu leží blízko pultu. A dieta a stravovací omezení se nedají tolik kvůli nejvíce surovin, kolik z důvodu způsobu vaření nákupní šťávy, která je vždy přidána spoustu cukru. Oranžový nektar pro tento parametr je nejvíce škodlivější možnosti šťávy. Je to asi 11,8 mg cukru, v obnově - asi 11 mg a v čerstvě stlačené - 8,9 mg cukru na 100 gramů.

Použití při vaření

Použití při vaření

V obvyklé (non-dietní) dietě, oranžová je zahrnuta v mnoha jídlech různých kuchyní světa. Toto ovoce je tradičně kombinováno se zeleninou, ryby, drůbeží maso. Například při přípravě kachny s oranžovou omáčkou v čerstvě vymačkané šťávy, jemně nasekané chilli pepř, špetek cukru a soli. Poté je tato kompozice přiváděna do varu. A dokončit přípravu omáčce výhodné konzistence a hustoty ve směsi tenkého proudu pro mírně nalití zředěného vodním škrobem.

Recepty salátů jsou často používány jak maso a zitrus. Rozsah použití pomerančů je však mnohem širší. Z nich - přesněji, z kůry oranžové - dělají dokonce hořčice, která je známa v Itálii jako tradiční koření na maso. Kůle přinášejí továrnu ve slané vodě (konzervační činnost) a po mytí, štěpení v sirupu. Chcete-li chránit chuť a chuť zest, cukr přidává trochu - jen aby absorboval sladkost. Více chuti pomáhá fíkům, hruškám a broskvům. Voňavý oranžový olej je získán od zest. Dokonce i divoké hořké pomeranče neodhazují. Z nich připravují konkrétní jam s pikantní chutí.

Existují dva základní kulinářské techniky, které umožňují zjednodušení nezávislé příprava pomerančů:

 1. Aby bylo jednodušší oddělit slupku z buničiny, kuchaři dělají speciální řezy. Pokud provádíte analogii s globe a přijatou terminologií s geografy, pak "čepice" jsou odříznuty na "pólech" ovoce, a pak na "Meridians", aby 5-6 slunce.
 2. Aby bylo snadnější stisknout šťávu z masa, ovoce je řez na polovinu a dát půl minuty v mikrovlnné troubě (asi 500 W napájení). To vám umožní zničit oddělovací membrány a usnadnit tok šťávy.

Použití k kosmetologům

Použití k kosmetologům

Výhody domova uplatňování masek pro obličej z dusné zest, našel nepřímé potvrzení ve výzkumných dílech kosmetologů. Podle vědců může pomerančová slupka zabránit oxidačním napětím a zabránit zánětlivým reakcím v kožních buňkách vyvolaných dopadem ultrafialového. Pouze pro to by zvolené látky by měly komponovat s jinými složkami ve smetany. Výhody kosmetologie byly také objeveny v pomerančové šťávě. Ukázalo se, že v něm se procesy kvasinkové fermentace nejenže nesnižují obsah biologicky účinných látek, ale naopak - zvýšit obsah flavononů, karotenoidů a melatoninu. Oranžová šťáva Heperdine může inhibovat trypsin a enzym tyrosinease, a také přispívá k tvorbě melaninu v kůži. Vzhledem k množstvím vitamínů a karotenoidů, použití pomerančové šťávy snižuje škodlivé účinky, které používají alkohol na kožních buňkách.

Jak si vybrat a ukládat

Jak si vybrat a ukládat

Při výběru pomeranče v obchodě a na trhu, první věc stojí za to věnovat pozornost své rozmanitosti: různé typy pomerančů se liší od sebe a velikosti a šťavnatosti a kyselost. I když je určena specifická odrůda a nebude úspěšná, můžete vždy volit mezi obyčejným, pupeční oranžovým nebo oranžovým králem.

Musíte věnovat pozornost velikosti hmotnosti a plodu. Jako pravidlo, než oranžová těžší, bude to sladší. Ale zároveň, než je více než více, tím méně chutné bude. Proto je nutné zvolit pomeranče, malé velikosti, ale s mnoha hmotností. Zralé ovoce bude vždy voňavé.

Doporučujeme kupovat pomeranče, které byly shromážděny od listopadu do prosince. Zjistěte, kdy byly sbírány ovoce, v některých případech je možné pro prodejce na trhu. Pomeranče přivedené ze zemí Středozemního moře jsou považovány za nejtěžší. Pomeranče přivedené z Peru nebo Jižní Afriky jsou často zmizely nepřiměřené a již spí v procesu dopravy - často postihuje chuť.

Pokud jde o kůru, nemá vliv na chuť pomerančů. Ovoce s tlustou a tenkou pokožkou mohou být stejně chutné. Jediný rozdíl je, že tuková slupka je mnohem snazší vyčistit. Co se týče barvy kůry a buničiny pomerančů, nestojí za to, aby se v tuto chvíli spoléhali při výběru. Za prvé, různé odrůdy mají jinou barvu peele a buničiny. Kromě toho, aby se barva plodu oranžová, bohužel, je to možné pomocí různých chemikálií.

Je možné ukládat pomeranče doma v chladničce i mimo něj. Při teplotě + 5-10 ° C v dobře větraném vnitřku, pomeranče budou stanoveny až dva týdny.

Pokud je nutné udržovat pomeranče po dlouhou dobu (až 6 měsíců), pak zabalte každé ovoce do papírového ubrousku a umístěte v suterénu nebo jiné tmavé a chladné místnosti. Dávejte pozor na vlhkost vzduchu, mělo by být 80-90%. Vhodné pro dlouhodobé skladování je pomeranč se zeleným odstínem.